ŚWIAT

Zełenski: „Uzgodniliśmy transfer 19 myśliwców F-16 przez Danię dla Ukrainy”

Inwazja Rosji na Ukrainę

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w ramach wizyty w Danii odwiedził bazę lotniczą Skrydstrup, należącą do Królewskiego Duńskiego Skrzydła Myśliwskiego Sił Powietrznych.

W towarzystwie premier Danii Mette Frederiksen i dowództwa Królewskich Sił Powietrznych głowa państwa zapoznała się z charakterystyką techniczną myśliwców F-16 Fighting Falcon oraz programem szkolenia ukraińskich pilotów na tych samolotach.

Rozmawiał z ukraińskimi pilotami, którzy przechodzą szkolenie z obsługi samolotów F-16 do ochrony ukraińskiego nieba.

„Pozdrawiam Was drodzy oficerowie i żołnierze, piloci i inżynierowie. Jesteś przyszłością bezpieczeństwa naszego nieba. Jestem zaszczycony, że mogę być tutaj dzisiaj na zaproszenie premiera Danii. Chcę podziękować Mette i jej zespołowi, wszystkim Duńczykom. To naprawdę historyczny krok przyjaznej Danii, że nasi piloci są szkoleni na F-16” – podkreślił Wołodymyr Zełenski.

Prezydent zaznaczył, że wie o wielkiej motywacji ukraińskich pilotów i inżynierów do szybkiego oraz skutecznego opanowania nowego sprzętu.

Dania. Wołodymyr Zełenski i Mette Frederiksen (fot. president.gov.ua)

„Życzę Wam dobrego szkolenia i jak najszybszego powrotu do domu na nowych skrzydłach, aby chronić nasze państwo, jego suwerenność i integralność terytorialną. Aby chronić naszych ludzi i nasze domy. Ufam każdemu z Was” – powiedział.

Wołodymyr Zełenski wręczył też ukraińskim wojskowym odznaczenia państwowe. Prezydent podkreślił, że cała Ukraina jest dumna ze swoich obrońców i życzył im powodzenia.

Podczas wizyty w bazie Żełenski dokonał oględzin myśliwców F-16, zapoznał się z ich możliwościami i cechami operacyjnymi.

Uzgodniono przekazanie 19 myśliwców F-16 przez Danię

„Uzgodniliśmy transfer 19 myśliwców F-16 przez Danię. To dla nas bardzo mocne wsparcie. Misje szkoleniowe już się rozpoczynają. Dzisiaj wspólnie rozmawialiśmy z naszymi chłopcami i dziewczętami, którzy studiują i będą pracować z F-16 tutaj, a potem na naszym niebie” – powiedział Zełenski po negocjacjach z Mette Frederiksen.

Decyzje Danii i Holandii to dopiero „pierwsze jaskółki”, które będą ważnym sygnałem dla innych krajów w sprawie dostarczenia Ukrainie samolotów bojowych.

„Myślę, że najważniejsze, co się tu dzisiaj wydarzyło, to, że będzie to duży impuls dla tych państw, które wcześniej wątpiły, czy zapewnić nam samoloty” – podkreślił szef Ukrainy.

Dania. F-16 (fot. president.gov.ua)

Podczas spotkania Wołodymyr Zełenski i Mette Frederiksen rozmawiali także o możliwościach Sił Obronnych Ukrainy na polu walki. Prezydent podkreślił, że pomoc Danii w tym zakresie jest jedną z najważniejszych.

„Są to obrona przeciwlotnicza, artyleria, pociski, obrona wybrzeża, „lampart”, transportery opancerzone, maszyny do rozminowywania. Pracujemy nad wzmocnieniem naszych zdolności nie tylko na lądzie, ale także na morzu, w obronie naszych portów. To ważne dla globalnego bezpieczeństwa żywnościowego” – podkreślił.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button