POLSKA

Zebrano 500 tys. podpisów pod obywatelskim projektem ustawy „Tak dla In Vitro”

Polskie sprawy

W czwartek (23.03) w warszawskim Parku im. Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego odbyła się konferencja podsumowująca zbiórkę podpisów pod obywatelskim projektem ustawy „Tak dla In Vitro”.

W ciągu trzech miesięcy od rejestracji Komitetu wolontariuszom udało się zebrać blisko 500 tys. podpisów. Po konferencji podpisy zostały złożone w Sejmie.

– To niezwykle ważny dzień dla wszystkich rodzin i par w Polsce, które spodziewają się dziecka, planują mieć dzieci albo mają z tym problem. Dla nich projekt „Tak dla In Vitro” jest ogromną nadzieją. Nadzieją, która dziś staje się możliwa dzięki temu, że tysiące osób w całej Polsce zaangażowało się w zbiórkę podpisów a setki tysięcy osób złożyło swoje podpisy pod tym projektem. Mam zaszczyt i ogromną przyjemność powiedzieć, że udało nam się zebrać blisko pół miliona podpisów. Blisko pół miliona osób, w całym kraju, w dużych i małych miastach, na wsiach podpisało się pod tym projektem – mówiła pełnomocniczka Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej posłanka Agnieszka Pomaska.

– Dotrzymaliśmy słowa. Przed nami jest blisko pół miliona podpisów, ale za tymi podpisami stoją ludzie, którzy wykazali się wrażliwością, empatią i otwarciem na problemy 3 milionów Polaków, którzy cierpią z powodu niepłodności. W przeciwieństwie do władzy, która okazała się nieczuła i bezduszna kiedy w roku 2016 zabrała finansowanie in vitro. Co mogę powiedzieć dziś politykom PiS-u? Mogę powiedzieć im tylko jedno. Nie bójcie się nauki. Bójcie się tych pół miliona ludzi, którym już niedługo będziecie musieli spojrzeć w oczy przy urnach wyborczych. In vitro to nie jest wydatek – to inwestycja w przyszłość Polski – mówiła była premier Ewa Kopacz. 

– Przez trzy miesiące podróży po całej Polsce spotykaliśmy się z ludźmi i rozmawialiśmy o tym co jest dla nich ważne. Dla nich jako rodzin, jako par, jako ludzi. Widzieliśmy, że dostęp do refundowanego in vitro jest jednym z priorytetów. Ludzie, z którymi rozmawialiśmy mówili wprost – potrzebujemy tej pomocy państwa – mówiła prezeska fundacji MRM Małgorzata Rozenek-Majdan.

Aktywność Komitetu „Tak Dla In Vitro”:

– 26.10 BIAŁYSTOK

– 18.11. WARSZAWA

– 21.11. GŁOGÓW

– 22.11 DZIERŻONIÓW, ŚWIDNICA

– 26.11. RZESZÓW, WAŁBRZYCH

– 28.11. GDAŃSK

– 5.12. KŁODZKO

– 6.12. TCZEW

– 7.12. ŁÓDŹ

– 9.12. LUBACZÓW

– 9.12. MYSŁOWICE, KATOWICE

– 10.12. POZNAŃ

– 09.01. ELBLĄG

– 20.01. KIELCE

– 23.01. NOWY DWÓR GDAŃSKI, ELBLĄG, MALBORK

– 23.01. PABIANICE, ZDUŃSKA WOLA, SIERADZ

– 28.01. LEGNICA

– 28.01. GNIEZNO

– 31.01. STAROGARD SZCZECIŃSKI, ZIELONA GÓRA, GORZÓW WIELKOPOLSKI, SZCZECIN

– 14.02. AKCJA WALENTYNKOWA – 27 LOKALIZACJI

– 24.02. GARWOLIN, SIEDLCE, MIŃSK MAZOWIECKI

– 25.02 – GDYNIA

– 08.03. ŁÓDŹ – DZIEŃ KOBIET

– 14.03. GLIWICE, WROCŁAW

– 23.03. WARSZAWA

To 38 akcji w kilkudziesięciu miastach + 27 wydarzeń tylko w ramach akcji walentynkowej. Łącznie 65 wydarzeń.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button