SPORTY WALKI

Zasina i Gil z brązowymi medalami mistrzostw Europy w zapasach

Bukareszt

Roksana Zasina (ZTA Zgierz) w kategorii do 55kg i Patrycja Gil (WLKS Nowe Iganie) w kategorii do 59kg wywalczyły brązowe medale mistrzostw Europy w Bukareszcie.

W sobotę powalczy o najniższy stopień podium Wiktoria Chołuj (AKS Białogard, -72kg) oraz Aleksandra Wólczyńska (Grunwald Poznań, -62kg), która powalczy w repasażu.

Podopieczne Dariusza Grzywińskiego medale wywalczyły w kategoriach nieolimpijskich. Roksana Zasina (ZTA Zgierz) rywalizująca w kategorii do 55kg pokonał w walce o medal Węgierkę Rozę Szenttamasi. Był to szósty medal mistrzostw Europy dla zapaśniczki ze Zgierza.

Patrycja Gil (WLKS Nowe Igarnie) walcząca w limicie wagowym do 59kg pokonała przez położenie na łopatki, reprezentantkę gospodarzy, Katerynę Zhydachevską. Dla młodzieżowej wicemistrzyni świata z 2022 roku wywalczyła swój pierwszy medal imprezy rangi mistrzowskiej wśród seniorów!

W sobotę o medal powalczy Wiktoria Chołuj (AKS Białogard) w kategorii do 72kg. W pierwszej rundzie pokonała Rosjankę walczącą pod neutralną flagą Olesie Bezuglovą zaledwie jednym punktem technicznym. W ćwierćfinale pokonała Francuzkę Kendrę Dacher, by w półfile nieznacznie ulec aktualnej młodzieżowej mistrzyni świata i Europy, Turczynce Nesrin Bas. Obie zapaśniczki wywalczyły po jednym punkcie za pasywność rywalki, a Turczynka dodatkowy punkt wywalczyła za przegrany challenge Chołuj. Tym samym zapaśniczka AKS Białogard powalczy w sobotę o brązowy medal.

O brązowy medal w sobotę walkę stoczy również Anhelina Łysak (MKS Cement-Gryf Chełm) w kategorii do 57kg. Nasza zapaśniczka rywalizację rozpoczęła od ćwierćfinału, gdzie pokonała Irinę Ologonovą przez położenie na łopatki już w 17 sekundzie walki, a w półfinale uległa Białorusince również walczącej pod neutralną flagą, Iryną Kurachkiną, aktualną wicemistrzynią olimpijską. W ubiegłym roku podczas mistrzostw świata w Belgradzie górą była biało-czerwona zapaśniczka, jednak tym razem w Bukareszcie nie sprostała rywalce.

W repasażach powalczy Aleksandra Wólczyńska (Grunwald Poznań) w kategorii do 62kg. Nasza zapaśniczka przegrała już w 1/8 finału wielokrotnej medalistce mistrzostw Starego Kontynentu oraz olimpijce z Rio de Janeiro, Niemce Luise Niemesch przez przewagę techniczną. Niemka awansowała do finału i tym samym Wólczyńska powalczy w repasażach, a jej przeciwniczką będzie Ukrainka Yuliia Ostapchuk.

W pierwszej rundzie przegrała również Katarzyna Krawczyk (MKS Cement-Gryf Chełm) w kategorii do 53kg, która uległa Turczynce Zeynep Yetgil, młodzieżową mistrzynią świata i Europy.

Wyniki:

-55kg

o 3. miejsce: Roksana Zasina – Roza Szenttamasi (Węgry) 3-1 (7:3)

-57kg

1/4: Anhelina Łysak – Irina Ologonova 5-0 (4-0)

1/2: Anhelina Łysak – Iryna Kurachkina 1-3 (4:8)

-59kg

o 3. miejsce: Patrycja Gil – Kateryna Zhydachevska (Rumunia) 5-0 (7:2)

-62kg

1/8: Aleksandra Wólczyńska – Luise Niemesch (Niemcy) 0-4 (0:11)

-72kg

runda eliminacyjna: Wiktoria Chołuj – Olesia Bezuglova (AIN) 3-1 (9:8)

1/4: Wiktoria Chołuj – Kendra Dacher (Francja) 3-1 (6:4)

1/2: Wiktoria Chołuj – Nesrin Bas (Turcja) 1-3 (1:2)

„Jak zawsze jedziemy po medale, choć traktuje go jak start kontrolny”

W sobotę i niedzielę na zakończenie mistrzostw Europy w Bukareszcie powalczą zapaśnicy w stylu wolnym. Dla podopiecznych Hryhorija Danko to start kontrolny, choć szkoleniowiec liczy na dobry występ z szansami na medale!

Drobne urazy i świeża krew

W stolicy Rumunii nie zobaczymy m.in Zbigniewa Baranowskiego (AKS Białogard, -97kg) oraz Robert Baran (LKS Ceramik Krotoszyn, -125kg). – Baranowski doznał urazu barku, który wykluczył go ze startu w Bukareszcie, a w kategorii do 125kg postanowiłem wystawić Kamila Kościółka dla którego będzie to okazja to sprawdzenia się w starciu z najlepszymi – mówi Hryhorij Danko, trener kadry w stylu wolnym. – Kościółek coraz więcej waży i czuje się coraz pewniej w rywalizacji seniorów. Ma dobrą technikę jest wciąż młody i mam nadzieję, że powalczy w Rumunii – dodał Danko.

Drobnego urazu barku w ostatnim czasie doznał również Patryk Ołenczyn (LKS Dąb Brzeźnica), jednak ostatecznie powalczy w mistrzostwach Europy w kategorii wagowej do 74kg. – Patryk to niestandardowy zawodnik, który potrafi powalczyć z każdym. Uraz okazał się być niegroźny i liczymy, że w pełni sił powalczy w Bukareszcie – mówi Danko.

Start kontrolny

– Jak zawsze jedziemy po medale, choć traktuje go jak start kontrolny – mówił w rozmowie trener kadry w stylu wolnym. Jednak jak zaznacza mistrzostwa są traktowane jako start kontrolny. – Wyniki nic nam nie dają, może jedynie stypendia zawodnikom. Dla mnie to start kontrolny, który pokaże czy nasza praca idzie w dobrym kierunku – dodaje Danko.

– Do Bukaresztu udaje się cała Europa w bardzo mocnych składach. Jesteśmy dobrze przygotowani jak na początek roku, jednak szczyt formy dopiero przed nami – zakończył Danko.

Styl wolny powalczy w sobotę i niedzielę, a na macie zobaczymy 7-osobową reprezentację Polski. W ubiegłym roku brązowy medal wywalczył Sebastian Jezierzański (LKS Dąb Brzeźnica) w kategorii do 86kg. Zapaśnik z Brzeźnicy również znalazł się w kadrze na mistrzostwa Europy. 

Skład reprezentacji Polski

-65kg: Krzysztof Bieńkowski (AKS Białogard)

-74kg: Patryk Ołenczyn (LKS Dąb Brzeźnica)

-79kg: Kamil Rybicki (Mazowsze Teresin)

-86kg: Sebastian Jezierzański (LKS Dąb Brzeźnica)

-92kg: Michał Bielawski (Grunwald Poznań)

-97kg: Radosław Baran (LKS Ceramik Krotoszyn)

-125kg: Kamil Kościółek (ZKS Stal Rzeszów)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button