POLSKA

Zarzuty korupcji i prania pieniędzy. Kolejne zatrzymana w sprawie Sławomira Nowaka

Funkcjonariusze CBA zatrzymali trzy osoby

W związku z postępowaniem przeciwko byłemu ministrowi transportu Sławomirowi Nowakowi funkcjonariusze gdańskiej Delegatury CBA zatrzymali trzy osoby.

Zostaną im postawione zarzuty korupcji, działania w zorganizowanej grupie przestępczej oraz prania pieniędzy.

Zatrzymane na terenie Małopolski, Podkarpacia oraz Pomorza osoby to przedsiębiorcy działający w branży doradczej oraz inżynieryjnej – Łukasz Z., Grzegorz W. oraz Paweł G. Po zakończeniu czynności procesowych zostaną oni przewiezieni do Prokuratury Okręgowej w Warszawie, gdzie usłyszą zarzuty.

Czynności CBA są wynikiem śledztwa dotyczącego działania zorganizowanej grupy przestępczej, utworzonej i kierowanej przez Sławomira N., której celem było żądanie i przyjmowanie korzyści majątkowych w związku z pełnieniem przez niego funkcji Szefa Państwowej Służby Dróg Samochodowych na Ukrainie Ukravtodor.

Wśród podejrzanych znajdują się m.in. Sławomir N. – były poseł na Sejm RP, były minister transportu i były Szef Państwowej Służby Dróg Samochodowych Ukrainy – Ukravtodor, Dariusz Z. – były dowódca JW 2305 „GROM”, Jacek P. – gdański przedsiębiorca, Dariusz K. – były prezes polskiego koncernu paliwowo-energetycznego oraz Wojciech T – były członek zarządu spółek energetycznych.

Sprawę prowadzą Prokuratura Okręgowa w Warszawie i Delegatura Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Gdańsku wspólnie ze Specjalną Prokuraturą Antykorupcyjną w Kijowie oraz Narodowym Antykorupcyjnym Biurem Ukrainy.

Komunikat Prokuratury Okręgowej w Warszawie:

„Kolejne osoby z zarzutami udziału w grupie przestępczej kierowanej przez byłego ministra transportu Sławomira N.

W śledztwie prowadzonym przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie przeciwko byłemu ministrowi transportu Sławomirowi N. podejrzanemu o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą czerpiącą korzyści z korupcji, zarzuty udziału w grupie oraz o charakterze korupcyjnym usłyszały kolejne osoby.

Co zarzuca się podejrzanym

Łukasz Z. oraz Grzegorz W. usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, kierowanej przez Sławomira N., jak też prania pieniędzy pochodzących z przestępstw korupcyjnych.

Według ustaleń śledztwa Łukasz Z. czterokrotnie wspólnie i w porozumieniu ze Sławomirem N., przyjął pieniądze w łącznej kwocie około 1,3 miliona złotych w zamian za podjęcie się pośrednictwa w załatwieniu spraw oraz zapewnienia przychylnego potraktowania spółek w postępowaniach m.in. administracyjnych, arbitrażowych oraz o charakterze międzynarodowym. Przyjęcie korzyści majątkowych poprzedzone było faktem wywołania u osób reprezentujących spółki przekonania o posiadaniu przez Sławomira N., rozległych wpływów na arenie międzynarodowej. Pieniądze przekazywane były każdorazowo jako opłata za fikcyjne usługi doradcze. W zakresie jednego z wyżej wymienionych czynów podejrzany współdziałał z Grzegorzem W.

Łukasz Z. usłyszał również zarzut przyjęcia, wspólnie i w porozumieniu ze Sławomirem N., od Pawła G. korzyści majątkowej w kwocie około 77 tysięcy złotych w zamian za wspieranie małopolskiej spółki, w której wiceprezesem jest Paweł G., w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego dotyczącego obsługi autostrad w obwodzie lwowskim. Udzielenie łapówki nastąpiło w formie opłacenia faktury za usługi doradcze, które nie miały miejsca. Czyn ten został objęty zarzutami sformułowanymi zarówno wobec Łukasz Z., jak i Pawła G.

Sławomir N. usłyszał dodatkowe zarzuty.

Poczynione ustalenia faktyczne w sprawie skutkowały koniecznością rozszerzenia zarzutów przedstawionych Sławomirowi N. Zarzuty te dotyczą m.in. czynów o charakterze korupcyjnym (przyjmowanie łapówek oraz powoływanie się na wpływy), popełnionych wspólnie i w porozumieniu z Łukaszem Z. oraz Grzegorzem W.

Za zarzucane przestępstwa podejrzanym mężczyznom grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Kolejny etap śledztwa

Ostatnie zatrzymania to kolejny etap postępowania prowadzonego przeciwko byłemu ministrowi transportu Sławomirowi N. Do chwili obecnej w polskim wątku śledztwa, poza ww., zarzuty usłyszało 10 osób. Podejrzanym zarzuca się m.in. udział w zorganizowanej grupie przestępczej, żądanie i przyjmowanie korzyści majątkowych oraz pranie brudnych pieniędzy.

Wobec podejrzanych dokonano zabezpieczeń majątkowych na łączną kwotę ponad 7,5 miliona złotych, na poczet przepadku uzyskanych korzyści i kary grzywny.

Śledztwo ma charakter rozwojowy.

Aleksandra Skrzyniarz

Rzecznik Prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie”

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button