KRAKÓW

Zakopane. Bójki, tańce, bez dystansu i maseczek. Tak bawią się „prawdziwi Polacy”!

Zakopane w czasach pandemii

Poluzowanie obostrzeń spowodowało prawdziwy napływ turystów pod Tatry.

Skutkowało to tym, że noc z piątku na sobotę była bardzo ciężka dla policjantów.

Tłum ludzi i na dodatek bez maseczek na twarzach śpiewają piosenkę disco polo „Miłość w Zakopanem” – tak wyglądał piątkowy wieczór na Krupówkach.


Gdy tylko przyjechała policja większość „polskich patriotów” uciekła, a ci co nie zdołali (zapewne z powodu upojenia alkoholowego) otrzymali mandaty związane z brakiem maseczek i gromadzeniem się.

Interwencje w hotelach i pensjonatach, awantury i bójki uliczne, nietrzeźwi zbierani z ulicy, a także spontaniczna zabawa taneczna na Krupówkach – takie interwencje policja odnotowała w nocy z piątku na sobotę w Zakopanem.

Funkcjonariusze mieli mnóstwo zdarzeń związanych z przyjezdnymi. W liczne interwencje chwilami zaangażowane były wszystkie patrole. Minionej nocy w Zakopanem było bardzo dużo nietrzeźwych osób, a niektórych trzeba było wprost zbierać z ulicy, żeby nie zamarzli.

W ciągu doby wylegitymowano 156 osób i podjęto 60 interwencji. Wiele z nich dotyczyło awantur w hotelach i pensjonatach.

Do charakterystycznego zdarzenia doszło na Krupówkach, gdzie około 22:00 tłum kilkudziesięciu osób ludzi zaczął spontanicznie śpiewać i tańczyć. Na widok patrolu policji część z bawiących się osób rozeszła się, a na niektórych zostały nałożone mandaty w związku z gromadzeniem się i za brak maseczek.

Były bójki uliczne (w jednej brało udział aż 10 osób), awantury, kradzieże sklepowe i interwencje na stacjach paliw. Zatrzymano osobę z narkotykami oraz kierowcę, który nie zatrzymał się do policyjnej kontroli. Poszukiwano też desperata, który chciał targnąć się na własne życie.

Kolejna „ciekawa” noc czeka policjantów.

„Polski cyrk”, „W Zakopanem ponoć taki burdel ze nawet policja nie daje rady – pijatyki bijatyki i awantury – witamy 500+ wypuszczonych z klatek domowych„, „Zaległy Sylwester pod Tatrami. Ludzie odreagowują. Oby się źle nie skończyło”, „A potem tragedia, że nas zamykają. Ludzie ludziom gotują ten los i nie zwalajcie na PIS… Ile osób przypłaci to życiem” czy „Wypuścili się jak z buszu, tak to jest jak się czegoś zakazuje” – takie komentarze pojawiają w internecie.

Rady dla turystów wybierających się góry

Z uwagi na zwiększony ruch pojazdów w kierunku Podhala i weekendowe plany wypoczynku w tym miejscu prezentujemy porady dotyczące bezpiecznego dojazdu i wypoczynku w górach.

Wraz z otwarciem hoteli i stoków narciarskich na drogach Podhala od samego rana panuje wzmożony ruch. Doszło również do kilku na szczęście niegroźnych zdarzeń drogowych. Apelujemy do osób wybierających się na wypoczynek w górach o ostrożną i bezpieczną jazdę. Boczne drogi pokryte są śniegiem, co dodatkowo utrudnia jazdę. Pamiętajmy, aby przed wyjazdem odpowiednio przygotować samochód do podróży w zimowych warunkach. W rejonach górskich drogi są kręte z mniejszymi lub większymi wzniesieniami, co w warunkach zimowych może bardzo utrudniać jazdę. Wystarczy jeden kierowca, który nie będzie potrafił pokonać podjazdu i zator drogowy pewny. Analogicznie sytuacja wygląda na drogach dojazdowych do stacji narciarskich. Tam również bardzo często dochodzi do kolizji na parkingach i zatorów drogowych spowodowanych przez kierowców, którzy przyjechali na letnich oponach. Warto zaopatrzyć pojazd w linę holowniczą, łopatkę do odśnieżania, kamizelkę odblaskową i łańcuchy śniegowe, które znacznie ułatwiają jazdę na ośnieżonej drodze. Zakładanie łańcuchów jest obowiązkowe gdy napotykamy znak C-18 a podczas opadów śniegu występują trudności poruszania się pojazdów. Tabliczka pod znakiem informuje także jakich kategorii pojazdów nakaz dotyczy. Warto dodać, że znak ten wymusza na kierującym autem założenie łańcuchów na co najmniej dwóch kołach napędowych. Kierowca, który zignoruje znak C-18 i na zaśnieżonej jezdni nie założy łańcuchów w swoim pojeździe, może zapłacić 200 zł mandatu i zarobić jeden punkt karny, a nawet liczyć się może z zakazem dalszej jazdy do czasu poprawy warunków.

Apelujemy, aby podczas powrotów z wypoczynku w górach wybierać również alternatywne drogi dojazdów do domu nie tylko drogami krajowymi, ale również przez inne drogi wojewódzkie. Spowoduje to rozładowanie korków, które w przeszłości wydłużały drogę powrotną nawet o kilkanaście godzin.

Obecnie warunki do jazdy na nartach są bardzo dobre. Pamiętajmy, że ta forma spędzania czasu oprócz przyjemności i dobrej zabawy niesie za sobą również zagrożenia. Na stokach także dochodzi do niebezpiecznych sytuacji. Uczestnicy zabaw i wypoczynku stają się ofiarami nie tylko nieszczęśliwych wypadków, ale również przestępstw i wykroczeń. Dlatego przypominamy, aby odpowiednio zabezpieczyć swój sprzęt i wartościowe przedmioty przed kradzieżą.

Jednocześnie przypominamy, że odczuwalna temperatura w wyższych partiach gór jest zdecydowanie niższa. Dlatego prosimy o rozwagę i odpowiednie przygotowanie się przed wyjściem w góry. Zimą odpowiedni ubiór i obuwie to podstawa, aby wspomnienia z wyjazdu były tylko przyjemne. Ostatnio modne stało się morsowanie, nie tylko w zimnej wodzie, czy w śniegu, ale poprzez wędrówki w wyższe partie gór bez kompletnego ubioru. Pamiętajmy, że taka forma spędzania wolnego czasu wymaga odpowiedniego przygotowania i nigdy nie wiemy, jak nasz organizm zareaguje na niskie temperatury i często silne wiatry.

Nowotarscy policjanci sprawdzają stosowanie się do obowiązujących obostrzeń

Od 12 lutego obowiązują nowe regulacje dotyczące epidemii. Otwarte zostały hotele, kina, teatry, opery i filharmonie, boiska, baseny i stoki. Zamknięte nadal pozostają siłownie, a restauracje mogą serwować posiłki tylko na wynos. Dlatego policyjne działania i sprawdzanie stosowania się do nakazów, zakazów i ograniczeń związanych z pandemią nadal są kontynuowane.

Działania policjantów mające na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa trwają już od kilku miesięcy. Policjanci sprawdzają, czy osoby objęte kwarantanną, rzeczywiście przebywają we wskazanym miejscu, kontrolują ilości pasażerów w środkach komunikacji publicznej oraz stosowanie się do nakazu zasłaniania nosa i ust w przestrzeni publicznej. W tym czasie policjanci doraźnie interweniowali w przypadku braku maseczek w miejscach publicznych, czy kontrolowanych placówkach. Policjanci prowadzą działania rónież z z przedstawicielami sanepidu. Podczas wspólnych działań kontrolują sklepy, hotele, lokale usługowe, siłownie, restauracje i kluby. Od początku lutego dokonano ponad 60 takich kontroli. Nieprawidłowości ujawniono np. w sobotę tj. 6 lutego br. w pubie na terenie Nowego Targu. W lokalu znajdowało się kilkanaście osób, które nie stosowały się do obowiązujących obostrzeń. Część osób została ukarana mandatami karnymi, a wobec pozostałych osób oraz właściciela lokalu prowadzone są czynności wyjaśniające pod kątem wykroczenia z art. 116 §1a kw., czyli nieprzestrzegania zakazów, nakazów, ograniczeń lub obowiązków określonych w przepisach o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.

Policyjne działania również te prowadzone wspólnie z przedstawicielami sanepidu nadal będą kontynuowane. Wraz z otwarciem stoków narciarskich, od dzisiaj funkcjonariusze z powiatu nowotarskiego, będą pełnić służby w patrolach narciarskich na zorganizowanych terenach narciarskich. Policyjne działania na stokach będą prewencyjne, a uwagę funkcjonariusze będą zwracać na przestrzeganie sanitarnych zaleceń i kodeksu narciarskiego.
(własne, KWP)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button