POLSKA

Wyrok NSA w sprawie reprywatyzacji warszawskiej. Kaleta: Była ona patologiczna

Naczelny Sąd Administracyjny

– Naczelny Sąd Administracyjny wydal 29 sierpnia przełomowy wyrok.

Potwierdza w nim, że ten model reprywatyzacji, który rodził patologie w Warszawie, nie ma oparcia w prawie. NSA stanął po stronie Komisji Weryfikacyjnej ds. Reprywatyzacji Nieruchomości Warszawskich – powiedział jej przewodniczący, wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta.

– O taki wyrok komisja walczyła od lat. Czekały na niego tysiące warszawiaków. Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że taki obrót roszczeniami nigdy nie powinien mieć miejsca. Sąd prawomocnie potwierdził orzeczenia komisji w sprawach czterech nieruchomości. Oznacza to, że w każdej podobnej sprawie, gdzie występowali handlarze roszczeń, będą analogiczne rozstrzygnięcia – podkreślił wiceminister Sebastian Kaleta.

Przewodniczący komisji dodał, że po pięciu latach działalności komisji może stwierdzić, że zrealizowała cele, które postawił przed nią Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro – jeden z pomysłodawców komisji. Udało się jej to, w co niewiele osób wierzyło. Ustawą, jaką udało się wprowadzić, zablokowane zostały patologie reprywatyzacyjne. Nikt już nie musi czuć się zagrożony wyrzuceniem z domu.

Wiele poszkodowanych osób uzyskało odszkodowania. Co ważne, nie zostały one wypłacone z pieniędzy podatników, lecz ze środków uzyskanych od osób, które bezprawnie na reprywatyzacji się wzbogaciły.

– To rozstrzygnięcie NSA zmienia rozumienie procesu reprywatyzacji i przyznaje rację tym, którzy sygnalizowali, że był on patologiczny i należało go przeciąć – stwierdził wiceminister sprawiedliwości.

– Warszawski ratusz winien niezwłocznie po uzyskaniu wyroku z uzasadnieniem przystąpić do pełnej kwerendy spraw, w których wydawano decyzje na rzecz handlarzy roszczeń i te sprawy powinny natychmiast trafić komisji weryfikacyjnej, by jak najszybciej uporządkować stan prawny nieruchomości warszawskich – podkreślił wiceminister Sebastian Kaleta, wyrażając nadzieję, że takie polecenie szybko wyda prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Wiceminister Kaleta mówił też o tym, że to społeczeństwo było motorem zmiany. Dziękował działaczom lokalnym i lokatorom, którzy jako pierwsi alarmowali o patologiach.

Łącznie NSA wydał cztery wyroki. Jest wśród nich ogród przy ul. Szarej, zreprywatyzowany na rzecz Macieja M., ale także kamienice na Krakowskim Przedmieściu, zrujnowane po wojnie, do których roszczenia nabyto za bezcen. Te nieruchomości są warte kilkadziesiąt milionów złotych. Bezprawnie przejęte powinny wrócić do zasobu miejskiego.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button