CIEKAWOSTKI

Wyprawa EVEREST SKI CHALLENGE. Andrzej Bargiel wrócił do Polski

#EVERESTSKICHALLENGE

Dobiega końca wyprawa EVEREST SKI CHALLENGE, odbywająca się w ramach autorskiego projektu Andrzeja Bargiela HIC SUNT LEONES.

7 października Andrzej wraz z Januszem Gołąbem, Bartkiem Bargielem i Bartkiem Pawlikowskim wrócili do Polski, podczas gdy Carlos Llerandi wrócił bezpośrednio do Hiszpanii, gdzie na co dzień mieszka.

Po kilku wyjściach aklimatyzacyjnych Andrzej Bargiel podjął próbę ataku szczytowego w środę (28/09), która z uwagi na silny wiatr musiała zostać przerwana dzień później i skończyła się zejściem do obozu drugiego. Tam Andrzej Bargiel i Janusz Gołąb spędzili 3 noce w oczekiwaniu na poprawę pogody. Jednak nieustający silny wiatr i dodatkowo duże zachmurzenie nie pozwoliły na kontynuację wspinaczki, w związku z czym wrócili do base camp.

Mount Everest. Andrzej Bargiel (fot. Bartek Pawlikowski)

Po prawie 6 tygodniach w bazie pod Everestem Andrzej Bargiel był zmuszony podjąć decyzję o zakończeniu akcji górskiej. Prognoza na kolejne dni i tygodnie pogarszała się z dnia na dzień, przewidywane były duże opady śniegu oraz wzmagający się wiatr, które nie dawały możliwości realizacji celu odpowiedzialnie i bezpiecznie. Niestety najbardziej rozsądną decyzją było okolicznościach zakończenie wyprawy. W związku z dużym ryzykiem i ciężkimi warunkami w Himalajach w tym roku, które były wyjątkowo nieprzewidywalne, to jedyna właściwa decyzja, którą na tę chwilę z pełną odpowiedzialnością Andrzej Bargiel mógł podjąć w trosce o życie i zdrowie całej ekipy i swoje własne.

#EVERESTSKICHALLENGE

25 sierpnia 2022 r. Andrzej Bargiel wyruszył z powrotem do Himalaje na swoją najnowszą wyprawę #EVERESTSKICHALLENGE będącą częścią projektu HIC SUNT LEONES. To druga próba zrealizowania wyzwania przez Andrzeja Bargiela – zdobycia wierzchołka i zjechania na nartach z najwyższego szczytu Ziemi – Mount Everest (8849 m n.p.m.) bez użycia dodatkowego tlenu.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button