24 stycznia 2025 r. Prokurator Krajowy Dariusz Korneluk powołał dwa zespoły prokuratorów celem przeprowadzenia postępowań dotyczących przekroczenia uprawnień przez byłego Ministra Sprawiedliwości Prokuratora Generalnego oraz postępowań związanych z wypadkiem komunikacyjnym z udziałem byłej premier Beaty Szydło.
14 stycznia 2025 r. zespół prokuratorów do zbadania spraw pozostających w zainteresowaniu opinii publicznej ze względu na ich przedmiot oraz charakter zaprezentował raport częściowy po analizie pierwszych 200 spraw.
W przypadku 163 zbadanych spraw stwierdzono istotne nieprawidłowości co do sposobu ich prowadzenia lub zakończenia. Wśród tych spraw były m.in. postępowania związane ze śmiercią ojca byłego Ministra Sprawiedliwości oraz z wypadkiem komunikacyjnym z udziałem Beaty Szydło.
Raport zawierał również rekomendacje procesowe (,np. co do konieczności podjęcia lub wznowienia postępowań), a także (w niektórych przypadkach) w zakresie odpowiedzialności karnej prokuratorów.
Celem procesowej weryfikacji nieprawidłowości wskazanych przez zespół oraz ewentualnego wdrożenia zawartych w raporcie rekomendacji, Prokurator Krajowy powołał 24 stycznia 2025 r. dwa zespoły prokuratorów:
1.
W Prokuraturze Regionalnej w Gdańsku powołano Zespół Prokuratorów do prowadzenia postępowania dotyczącego przekroczenia uprawnień przez Ministra Sprawiedliwości Prokuratora Generalnego.
Zespół będzie prowadził postępowanie dotyczące przekroczenia w okresie od 2016 roku do 2023 roku uprawnień przez ówczesnego Ministra Sprawiedliwości Prokuratora Generalnego w związku z prowadzonym przez Sąd Rejonowy dla Krakowa-Śródmieście w Krakowie postępowaniem na podstawie subsydiarnego aktu oskarżenia przeciwko lekarzom oskarżonym o spowodowanie zgonu ojca byłego Ministra Sprawiedliwości Prokuratora Generalnego poprzez:
- wdrażanie procedur legislacyjnych zmierzających do ukształtowania korzystnej pozycji oskarżyciela w toku postępowania subsydiarnego, a także
- podejmowanie działań związanych z wdrażaniem postępowań wobec prokuratorów, sędziego oraz biegłych z zakresu medycyny i wykorzystywanie w postępowaniu subsydiarnym podległych prokuratorów, co stanowiło działanie na szkodę interesu prywatnego oraz publicznego (art. 231 § 2 kk).
W skład zespołu weszło 4 prokuratorów z Prokuratury Regionalnej w Gdańsku. Kierownikiem zespołu została prokurator Ewa Tramowska-Guze.
2.
W Prokuraturze Regionalnej w Białymstoku powołano Zespół Prokuratorów do prowadzenia postępowania dotyczącego wypadku z udziałem byłej Prezes Rady Ministrów Beaty Szydło oraz działań podejmowanych przez funkcjonariuszy publicznych w związku z wyjaśnianiem okoliczności prowadzenia przedmiotowej sprawy.
Zadaniem zespołu będzie procesowe zbadanie:
- okoliczności prowadzenia postępowania przygotowawczego o sygn. PO I Ds 11.2017 Prokuratury Okręgowej w Krakowie, dotyczącego nieumyślnego naruszenia 10 lutego 2017 r. w Oświęcimiu zasad bezpieczeństwa w ruchu lądowym podczas wykonywania manewru skrętu w lewo na drodze dwukierunkowej oraz zasady konieczności ustąpienia pierwszeństwa przejazdowi uprzywilejowanemu i przez to nieumyślnego spowodowania wypadku, w którym ówczesna Prezes Rady Ministrów Beata Szydło oraz funkcjonariusz BOR doznali obrażeń ciała (art. 177 § 1 kk),
- okoliczności zaistnienia i przebiegu zdarzenia z 10 lutego 2017 r. w Oświęcimiu oraz podjęcia przewidzianych prawem czynności zmierzających do ustalenia odpowiedzialności karnej faktycznych sprawców zdarzenia,
- odpowiedzialności funkcjonariuszy prowadzących i nadzorujących śledztwo o sygn. PO I Ds 11.2017 Prokuratury Okręgowej w Krakowie i inne powiązane postępowania.
W skład zespołu weszło 4 prokuratorów z Prokuratury Regionalnej w Białymstoku. Kierownikiem zespołu został prokurator Marek Bogacewicz.
Łączne rozpoznawanie powyższych kwestii w ramach postępowania prowadzonego przez zespół prokuratorów umożliwi dokonanie kompleksowych ustaleń i ocen na podstawie całości materiału dowodowego.
Trela: Skończyły się czasy, w których politycy PiS to święte krowy
„Jest taka taktyka w PiS, że do końca kampanii osoby, których dotyczy wniosek o zrzeczenie się immunitetu, zrzekają się ich. Między innymi po to, aby nie było dodatkowej argumentacji przed Komisją Regulaminową. Dzisiaj zrobił to pan Szczucki.
Domyślam się i przewiduję, że jutro zrobi to pan Morawiecki. To przyspieszy sprawę, ponieważ prokuratura ma dokumenty z KPRM-u oraz z komisji śledczej i będzie stawiała zarzuty. Mam nadzieję, że szybko pojawią się akty oskarżenia, a niezawisły sąd podejmie właściwą decyzję, ponieważ za defraudację i przekroczenie uprawnień i wyrzucenia publicznych pieniędzy powinna być odpowiedzialność.
Wszyscy są równi wobec prawa. Skończyły się czasy, w których politycy PiS to święte krowy, które mogą robić wszystko i nikt ich za to nie rozliczy.”
– Tomasz Trela, poseł