GOSPODARKAPOLSKA

Tusk o repolonizacji polskiej gospodarki. „Kończy się era naiwnej globalizacji”

Gospodarka

„Kończy się era naiwnej globalizacji. To rok przełomu dla polskiej gospodarki.”

Premier Donald Tusk podczas otwarcia Europejskiego Forum Nowych Idei zapowiedział nową strategię gospodarczą państwa – aktywną, jednoznaczną i wspierającą polski kapitał. To wyraźny zwrot w myśleniu o roli państwa w gospodarce i miejsce dla nowoczesnego patriotyzmu ekonomicznego.

Nowa polityka gospodarcza, zaprezentowana przez premiera na jednym z najważniejszych spotkań świata biznesu i idei, to odpowiedź na wyzwania współczesnego świata – niestabilność geopolityczną, kryzysy surowcowe i globalną konkurencję. Rząd zapowiada odejście od biernej roli państwa na rzecz aktywnego wspierania krajowej gospodarki i budowy silnych fundamentów rozwoju opartego na polskim kapitale.

Koniec naiwnej globalizacji

Polska stawia na budowę gospodarki w większym stopniu w oparciu o rodzimy kapitał i przedsiębiorczość. W miejsce bezrefleksyjnego otwarcia na globalne procesy, potrzebna jest dziś polityka gospodarcza, która wzmacnia krajowe firmy i zapewnia obywatelom realne korzyści.

„Kończy się era naiwnej globalizacji […] Czas na odbudowę narodowej gospodarki. Czas na repolonizację polskiej gospodarki, rynku, kapitału” – podkreślił Donald Tusk.

Nowe podejście oznacza także konieczność strategicznego zarządzania spółkami Skarbu Państwa. Ich działalność musi być ukierunkowana nie tylko na zysk, ale również na długofalowe cele publiczne i bezpieczeństwo ekonomiczne kraju.

Kapitał ma narodowość

Rząd zamierza aktywnie wspierać polskie firmy w procesach inwestycyjnych i przetargowych. Instytucje państwowe będą miały obowiązek wybierać krajowych dostawców, jeśli oferują porównywalne warunki.

„Kapitał ma narodowość, gospodarka ma narodowość, menedżer spółki zarządzanej czy współzarządzanej przez państwo ma narodowość. Nasze interesy mają biało-czerwone barwy” – powiedział szef rządu.

Dlatego wprowadzone zostaną nowe mechanizmy raportowania wydatków spółek z udziałem Skarbu Państwa oraz nadzór nad strukturą ich zamówień. Celem jest większa przejrzystość i skuteczność wspierania krajowej przedsiębiorczości.

Strategiczne inwestycje dla Polski

Ważnym elementem nowej polityki gospodarczej będą duże inwestycje infrastrukturalne i energetyczne, które w jak największym stopniu mają być realizowane przez polskie firmy. Przykładem jest budowa pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Spółka realizująca tę inwestycje musi przeznaczyć znaczną cześć pieniędzy na kontrakty z polskimi firmami.

„53 miliardy złotych musi trafić do polskich firm bezpośrednio. […]  Podwykonawcy, wykonawcy muszą być z Polski, to muszą być polskie firmy. To jest możliwe” – zaznaczył premier.

Wśród priorytetów inwestycyjnych znalazła się również odbudowa krajowego potencjału przemysłowego. Premier wskazał m.in. na przykład firmy Rafako jako dowód na to, że państwo może i powinno wspierać odbudowę polskich zakładów o strategicznym znaczeniu – nie tylko dla lokalnych społeczności, ale i dla bezpieczeństwa energetycznego kraju.

„Nic nie stoi na przeszkodzie, żebyśmy uruchomili produkcję zbrojeniową […] w miejscu, gdzie kiedyś produkowano kotły. Rafako. Zdecydowaliśmy tam już o zainwestowaniu pewnych pieniędzy, aby utrzymać to miejsce. Rafako może być takim miejscem” – podkreślił szef rządu.

Premier Donald Tusk przywołał także przykład Huty Częstochowa, która została uratowana dzięki zaangażowaniu państwa i stała się ważnym elementem wsparcia naszej armii.

„Nie odpuściliśmy sytuacji z Hutą Częstochowa […]. Dzisiaj to Ministerstwo Obrony Narodowej wzięło na siebie odpowiedzialność i stało się dysponentem Huty Częstochowa – po to, żeby uratować ten zakład, ale też po to, żeby polska armia miała i polskie firmy zbrojeniowe miały z czego produkować” – wyjaśnił Tusk.

Szef rządu wskazał także na kluczowe znaczenie rozpoczętych prac dotyczących terminala przeładunkowego w Sławkowie. Terminal na końcu szerokotorowej linii ze wschodu, to jeden z kluczowych punktów logistycznych, o który przez lata zabiegały także zagraniczne podmioty. Inwestycje w tym miejscu nie mogą być podporządkowane interesom zewnętrznym, lecz mają służyć zarówno Polsce, jak i międzynarodowym partnerom.

„ […] powiedzieliśmy sobie, że nadzór nad rozwojem tego miejsca, inwestycjami będziemy w stu procentach mieli my, Polacy, polskie firmy, polskie państwo. My będziemy na tym zarabiać” – powiedział szef rządu.

Inwestycja ma służyć nie tylko rozwojowi polskiej gospodarki, ale także wspierać odbudowę Ukrainy. Rozwój terminalu ma być przykładem polityki, w której solidarność idzie w parze z odpowiedzialnością – a korzyści z inwestycji nie omijają polskiej gospodarki.

Takie podejście ma na celu nie tylko stymulowanie krajowej gospodarki, ale też wzmocnienie pozycji Polski jako państwa świadomie rozwijającego swoją gospodarczą siłę i bardziej odpornego na zewnętrzne wstrząsy ekonomiczne.

Deregulacja i równość – nowoczesny patriotyzm gospodarczy

Trwają również prace nad deregulacją, która ma ułatwić życie przedsiębiorcom i wyeliminować niepotrzebne bariery administracyjne. Polska aktywnie działa także na forum Unii Europejskiej – wspólnie z Danią pracuje nad rozwiązaniami, które mają przynieść realne uproszczenia w skali całej Wspólnoty.

„Wzięliśmy na siebie obowiązek jako prezydencja przekonania Europy, że ta akcja deregulacyjna musi dotyczyć całej Unii Europejskiej” – podkreślił premier

Równocześnie szef rządu zadeklarował walkę z dyskryminacją i nierównościami w dostępie do rynku pracy i zamówień publicznych.

„W gospodarce równość, kryteria kompetencji i przydatności muszą być absolutnie rozstrzygające, szczególnie na styku państwo i gospodarka. I tutaj też będę bezwzględny” – zapowiedział Donald Tusk.

Dążenie do równości szans i transparentności w relacjach między państwem a biznesem ma stać się trwałym elementem nowej polityki gospodarczej.

Silna gospodarka – wspólna sprawa

Premier zakończył swoje wystąpienie z przekonaniem, że zmiana kursu gospodarczego przyniesie pozytywne efekty – zarówno dla gospodarki, roli naszego kraju, jak i samych obywateli.

„Ja jestem o tym przekonany, że podejmujemy działania, które uprawniają mnie dzisiaj na kilka dni przed świętami Wielkiej Nocy, powiedzieć wszystkim Polakom – będzie dobrze. […] W Polsce to się na pewno uda” – zapewnił premier Donald Tusk.

Rząd jasno sygnalizuje, że nowa polityka gospodarcza ma być nie tylko ambitna, ale przede wszystkim skuteczna i zrozumiała dla wszystkich – od inwestorów po obywateli.

Wystąpienie premiera na EFNI to wyraźny sygnał, że Polska zmierza w stronę nowoczesnego modelu gospodarczego, w którym państwo aktywnie chroni swój interes narodowy, wzmacnia krajowy kapitał i wspiera przedsiębiorczość. Nowy kurs ma służyć nie tylko rozwojowi, ale także sprawiedliwości i spójności społecznej.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button