Premier na terenie całego kraju wprowadził stopień alarmowy BRAVO-CRP (2. w czterostopniowej skali dotyczący bezpieczeństwa teleinformatycznego).
W celu przeciwdziałania zagrożeniom w cyberprzestrzeni, związanym z organizacją wyborów prezydenckich, premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie wprowadzające drugi stopień alarmowy CRP (BRAVO-CRP) na terytorium całego kraju. Ostrzeżenie będzie obowiązywało od 26 czerwca br. od godz. 00:01, do 29 czerwca br. do godz. 23:59.
Stopień wprowadził Prezes Rady Ministrów na podstawie przepisów ustawy z 10 czerwca 2016 r. o działaniach antyterrorystycznych. Stopień BRAVO-CRP był już wprowadzany m.in. w trakcie wyborów do Parlamentu Europejskiego oraz wyborów parlamentarnych.
Zadania organów państwa związane z wprowadzeniem stopni alarmowych CRP zostały określone w rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów z dnia 25 lipca 2016 r. w sprawie zakresu przedsięwzięć wykonywanych w poszczególnych stopniach alarmowych i stopniach alarmowych CRP.
Zgodnie z rozporządzeniem w przypadku wprowadzenia stopnia BRAVO-CRP realizowane są m.in. następujące przedsięwzięcia:
- wzmożone monitorowanie stanu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych organów administracji publicznej lub systemów teleinformatycznych wchodzących w skład infrastruktury krytycznej;
- monitorowanie i weryfikowanie czy nie doszło do naruszenia bezpieczeństwa komunikacji elektronicznej;
- sprawdzenie dostępności usług elektronicznych;
- poinformowanie personelu instytucji o konieczności zachowania zwiększonej czujności;
- zapewnienie dostępności w trybie alarmowym personelu odpowiedzialnego za bezpieczeństwo systemów;
- wprowadzenie całodobowych dyżurów administratorów systemów kluczowych dla funkcjonowania organizacji oraz personelu uprawnionego do podejmowania decyzji w sprawach bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych.
Bezpieczeństwo w czasie obowiązywania stopnia uzależnione jest nie tylko od działania właściwych służb, ale też od czujności obywateli. W przypadku zauważania czegoś niepokojącego należy poinformować o tym Policję lub Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
Stopnie alarmowe wprowadza, zmienia i odwołuje, w drodze zarządzenia, Prezes Rady Ministrów, po zasięgnięciu opinii ministra właściwego do spraw wewnętrznych i szefa ABW, a w przypadkach niecierpiących zwłoki – minister właściwy do spraw wewnętrznych, po zasięgnięciu opinii szefa ABW, informując o tym niezwłocznie Prezesa Rady Ministrów.
Zgodnie z ustawą o działaniach antyterrorystycznych, w przypadku wystąpienia zdarzenia o charakterze terrorystycznym lub zagrożenia takim zdarzeniem można wprowadzić jeden z czterech stopni alarmowych: ALFA, BRAVO, CHARLIE i DELTA, a w przypadku zagrożenia wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym, a dotyczącego systemów teleinformatycznych organów administracji publicznej lub systemów teleinformatycznych wchodzących w skład infrastruktury krytycznej albo w przypadku wystąpienia takiego zdarzenia – można wprowadzić jeden z czterech stopni alarmowych CRP.
Burze w południowo-wschodniej Polsce
Od dziś do niedzieli (26-28.06) prognozowane są burze z gradem, intensywne opady deszczu i silny wiatr. Możliwe podtopienia. Stosuj się do poleceń służb.
Alert RCB o takiej treści został wysłany do mieszkańców województw:
- podkarpackiego,
- małopolskiego,
- świętokrzyskiego.
Dla tego regionu kraju IMGW prognozuje burze z opadami gradu, intensywny deszcz i silny wiatr przez cały weekend (od piątku 26 czerwca do niedzieli 28). W czasie burzy suma opadów może wynieść 60 mm, a porywy wiatru osiągać 90 km/h.
Ostrzeżenia IMGW
26 czerwca (stan na godz. 8.00):
- burze z gradem na terenie województw: małopolskiego, podkarpackiego, śląskiego i świętokrzyskiego – ostrzeżenie 2. stopnia – obowiązuje maksymalnie do godz. 3.00, 27 czerwca,
- burze z gradem na terenie województwa dolnośląskiego i opolskiego oraz części pomorskiego i kujawsko-pomorskiego – ostrzeżenie 1. stopnia – obowiązuje maksymalnie do godz. 21.00, 26 czerwca,
- wezbranie z przekroczeniem stanów ostrzegawczych – 4 zlewnie – na terenie województw: lubuskiego, dolnośląskiego i opolskiego – ostrzeżenie 2. stopnia – obowiązuje maksymalnie do godz. 12.00, 26 czerwca,
- susza hydrologiczna – 18 zlewni – na terenie części województw: zachodniopomorskiego, lubuskiego, dolnośląskiego i wielkopolskiego – obowiązują od 1 maja do odwołania.
Prognoza zagrożeń IMGW
26 czerwca, możliwe jest wystąpienie silnych burz i silnego wiatru na terenie niemal całego kraju.
Przekroczenia stanów ostrzegawczych i alarmowych
26 czerwca (stan na godz. 5.00) stan alarmowy został przekroczony na 5 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły i 6 w dorzeczu Odry.
Przekroczenie stan ostrzegawczy zanotowano na 17 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły, 14 w dorzeczu Odry i 1 w dorzeczu Pregoły.
SKUTKI BURZ
25 czerwca PSP odnotowała 945 interwencji związanych z usuwaniem skutków zjawisk atmosferycznych – najwięcej w województwach: podkarpackim (389), mazowieckim (188) i małopolskim (117). W działaniach uczestniczyło 218 pojazdów PSP (728 ratowników) i 687 OSP (3390 ratowników).
Utonięcia
26 czerwca utonęły dwie osoby. Od 1 kwietnia 2020 roku Komenda Główna Policji odnotowała 106 utonięć.
Wczoraj utonęły dwie osoby, 24 czerwca – dwie, 23 czerwca – jedna .
Stan jakości powietrza (pył pm 10)
26 czerwca (stan na godz. 8.00), na terenie całego kraju odnotowano wartości określane umiarkowane, dobre i bardzo dobre.
Zagrożenia pożarowe w lasach
25 czerwca (stan na godz. 13.00):
25 czerwca jednostki Straży Pożarnej prowadziły działania przy 5 pożarach lasów.