WARSZAWA

Wybory samorządowe 2018. Tysiące osób dopisanych w stolicy

Wybory samorządowe 2018

Osoby, które nie są zameldowane na pobyt stały, ale mieszkają w Warszawie i tu chcą głosować – muszą złożyć odpowiedni wniosek w urzędzie dzielnicy o dopisanie do rejestru wyborców.

Takie wnioski złożyło ponad 26 tysięcy mieszkańców stolicy. To wynik kilkukrotnie wyższy niż w wyborach w 2014 r.

Od 1 stycznia do 16 października br. wnioski o dopisanie się do rejestru wyborców złożyły 26 302 osoby. Wydano 18 516 decyzji pozytywnych, 1 546 odmawiających wpisania do rejestru. W 2014 roku do rejestru wyborców dopisały się 4 354 osoby.

Najwięcej wniosków złożono na Mokotowie (2405), Woli (2060), Śródmieściu (1527), Ursynowie (1044), Pradze Południe (1123).

Liczba osób dopisujacych się do rejestru wyborów – podział wg dzielnic (fot. UMW)

Najwięcej wniosków wpłynęło z Lublina, Białegostoku, Radomia, Gdańska, Krakowa i Szczecina.

Liczba osób dopisujacych się do rejestru wyborów – miasta, z których wpłynęło najwięcej wniosków (fot. UMW)

Wydanie decyzji o wpisie do rejestru wyborców jest zawsze poprzedzone sprawdzeniem czy osoba wnosząca wniosek o wpisanie do rejestru wyborców spełnia warunki stałego zamieszkania na obszarze danej dzielnicy. Przykładowe dokumenty potwierdzające fakt mieszkania w stolicy to np. umowa najmu/użyczenia lokalu, pierwsza strona zeznania podatkowego PIT z potwierdzeniem złożenia go w Urzędzie Skarbowym w Warszawie lub Urzędowe Potwierdzenie Odbioru, rachunek za media (gaz, prąd, internet, telefon, telewizję kablową itp.). Decyzja o wpisaniu lub odmowie wpisania do rejestru wyborców wydawana jest w terminie 3 dni od dnia złożenia wniosku. Głosować będą też mogły osoby, które zameldują się na stałe – nawet w ostatniej chwili, 19 października.

Zachęcamy do odwiedzenia strony www.wybory.um.warszawa.pl, gdzie znajduje się kompendium wiedzy nt. wyborów. Poprzez stronę można m.in. znaleźć swój lokal wyborczy, czyli siedzibę obwodowej komisji wyborczej.
(UMW)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button