POLITYKA

Wybory prezydenckie – „chory” PiS. Głosowanie korespondencyjne przyjęte przez Sejm

Wybory prezydenckie 2020

Sejm uchwalił ustawę o szczególnych zasadach przeprowadzania wyborów powszechnych na Prezydenta RP zarządzonych w 2020 r.

Wybory prezydenckie zostaną przeprowadzone wyłącznie w drodze głosowania korespondencyjnego.

Głosowanie ma odbywać się od godziny 6 do godziny 20. Wtedy wyborcy będą musieli umieścić kopertę zwrotną (z kartą do głosowania oraz podpisanym oświadczeniem o osobistym i tajnym oddaniu głosu) w specjalnej skrzynce pocztowej na terenie gminy.

Żenujące jest to, że początkowo PiS chciał, by wyborcom, którzy nie oddaliby karty do głosowania, groziłoby do trzech lat więzienia. Jednak ten pomysł nie przeszedł dalej.

Razem z kartą do głosowania do koperty należy dołączyć oświadczenie, ze swoim imieniem, nazwiskiem i numerem PESEL.

Przypominamy!

Art. 127. Konstytucji – „Prezydent Rzeczypospolitej jest wybierany przez Naród w wyborach powszechnych, równych, bezpośrednich i w głosowaniu TAJNYM.”

Jak zagwarantować tajność takiego głosowania, jak musimy podać imię i nazwisko oraz PESEL?

Reasumując, wszystko co robi partia PiS w sprawie wyborów (i nie tylko) jest niezgodne z Konstytucją i z innymi prawami krajowymi czy unijnymi.

Donald Tusk:

– Poczta Polska powinna Polakom dostarczyć maseczki zamiast pakietów do głosowania. Trzeba ratować życie, nie władzę.

Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Borys Budka do PiS w Sejmie:

– PiS jest chory na władzę i nie widzi rzeczy oczywistych. Zgodnie z Konstytucją można przesunąć termin wyborów – wprowadzając stan klęski naturalnej, ale PiS tego nie zrobi, bo wie, że przegra poza tym, nie chce płacić odszkodowań.

Jest mi po ludzku przykro, że większość parlamentarną stanowią cynicy. To, co dzisiaj robi PiS – pokazuje ich prawdziwe zepsucie.
Nie widzicie realnych potrzeb Polaków. Nie widzicie, że 90% ludzi boi się głosować.
Jest mi wstyd, że przyszło nam zasiadać w parlamencie z takimi ludźmi. Ludźmi, którzy są nieczuli na błagania tych, którzy wołają o pomoc. Dziś PiS traci kolejny dzień na to, by utrzymać się przy władzy. To żenujący spektakl tego, jak ta władza gnije od środka.

Zemści się na was to, że nie chcecie rozmawiać o istotnych problemach Polek i Polaków. Wysłać ludzi na śmierć? Nie macie szacunku nie tylko dla tych, którzy myślą inaczej niż wy – nie macie szacunku do własnych wyborców.

Niestety PiS po raz kolejny bawi się w wielkie oszustwo. Od wielu dni oszukujecie Polaków twierdząc, że będziecie im pomagać, tymczasem zajmujecie się tym, na czym naprawdę wam zależy – na utrzymaniu władzy za wszelką cenę.

Szymon Hołownia, kandydat na prezydenta:

– To jest coś nieprawdopodobnego – w cyniczny, szalony sposób, po trupach Polek i Polaków, chcą wprowadzić w Polsce jednowładztwo Kaczyńskiego i jednowładztwo PiS z marionetkowym Andrzejem Dudą. To nie będzie święto demokracji.

Jeśli PiS rzeczywiście zrobi te wybory 17 albo 24 maja, to nie będą żadne wybory a wybrany w nich Duda nie będzie prezydentem RP, a zwykłym tchórzem, który bał się stanąć do uczciwej konfrontacji, a do Pałacu doszedł po trupach.

– Ta ustawa jest po to, by wykorzystać obywateli dla zachowania swojej władz. Boicie się, że na jesień lub wiosnę przyszłego roku nie będziecie mieć poparcia i możecie przegrać. Nie zważacie na opinie ekspertów i naukowców, którzy mówią, że przeprowadzenie i przygotowanie tych wyborów będzie naruszało konstytucyjne prawa człowieka do życia i zdrowia – stwierdził Władysław Kosiniak-Kamysz, szef PSL.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button