POLSKA

Ws. dokonania aborcji. Lewica domaga się odwołania Szymczyka z funkcji KGP. „PiS szczuje na kobiety”

W Polsce przerwanie ciąży przez samą kobietę jest legalne!

– Zwracamy się z wnioskiem do premiera Mateusza Morawieckiego i ministra Mariusza Kamińskiego o odwołanie generała Jarosława Szymczyka z pełnionej funkcji – oświadczyli posłowie Lewicy w Sejmie.

To reakcja na reportaż, w którym pokazano historię kobiety, która sama dokonała aborcji. Pani Joanna po tym jak poinformowała lekarza o przyjęciu tabletek poronnych, została zatrzymana przez policję i poddana rewizji, zabrano jej również laptop i telefon.

– Dymisje powinny dotyczyć nie tylko szefa policji, ale również wszystkich tych, którzy wiedzieli o tej sprawie i próbowali ją ukryć. Prokuratura powinna wszcząć również postępowanie wobec osób, które dopuściły się do ujawnienia tajemnic – powiedział Krzysztof Gawkowski, szef KP Lewica.

W Polsce przerwanie ciąży przez samą kobietę jest legalne

– Należy pociągnąć do odpowiedzialności tych policjantów, którzy przeprowadzili tą skandaliczną interwencję. Domagamy się odwołania Komendanta Głównego Policji również za to, że nie dopilnował, aby funkcjonariusze znali prawo, na straży którego mają stać – podkreśliła posłanka Magdalena Biejat.

– W Polsce przerwanie ciąży przez samą kobietę jest legalne i powinien wiedzieć każdy lekarz oraz każdy policjant. Sceny opisywane przez reportaż, to są sceny rodem z „Opowieści podręcznej”, ale my nie żyjemy w tej powieści, ale w Polsce. A Polska cały czas jest państwem prawa oraz członkiem Unii Europejskiej i powinno być tu przestrzegane obowiązujące prawo. Te przepisy są rygorystyczne oraz zamordystyczne i należy je zmienić. Po raz kolejny wzywamy do uchwalenia ustawy dekryminalizującą aborcję, aby żadnemu lekarzowi nie przychodziło do głowy donosić, a policjantowi ścigać kobiet za to, że przerwały własną ciążę – oświadczyła.

– Dziękuję pani Joannie, że zdecydowała się o tej sprawie powiedzieć i pokazać twarz. Robi to nie tylko dla siebie, ale też dla wszystkich kobiet. Jej historia to jest historia naruszenia jej prawa. Zamiast policji tam powinna pojawić się tam opieka ze strony lekarzy i to jest wszystko co w tej sprawie powinno się wydarzyć – oceniła.

Kobiety w Polsce muszą wreszcie przestać bać się

– Kobiety w Polsce muszą wreszcie przestać bać się i mieć poczucie, że mogą zaufać lekarzowi oraz policjantom – zaznaczyła.

– Opresja wobec kobiet gwałtownie rośnie. Nie ma na to naszej zgody. Problem nie dotyczy sposobu działania wielu instytucji publicznych. Premier musi podjąć działania, które spowodują, iż Polka idąca do szpitala będzie się tam czuła bezpiecznie i otrzymywała najlepszą możliwą opiekę. Kobiety muszą odzyskać poczucie bezpieczeństwa, aby mogły się czuć jak pełnoprawne obywateli tego kraju – mówiła posłanka Wanda Nowicka.

PiS z pełną premedytacją wprowadza reguły państwa opresyjnego

Zdaniem Krzysztofa Gawkowskiego „PiS zorganizowało systemowe szczucie na kobiety i z pełną premedytacją wprowadza reguły państwa opresyjnego, w którym policja jest na telefon i nie szanuje się tajemnicy lekarskiej”. – Wydarzenia krakowskiego to był sygnał, że polska policja będzie wykorzystywana politycznie, aby wykonywać polecenia partii Jarosława Kaczyńskiego. To pokazuje, że ta służba jest źle zarządzana, że nie ma tam rozsądku, ale polityczne rozkazy – mówił.

Generał Szymczyk to polityczny funkcjonariusz

– Szefem policji jest człowiek, który wielokrotnie się już skompromitował. Czas powiedzieć dość. Dlatego zwracamy się z wnioskiem do premiera Mateusza Morawieckiego i ministra Mariusza Kamińskiego o odwołanie generała Jarosława Szymczyka z pełnionej funkcji. To że policyjny mundur nasiąkł ideologią partii rządzącej, odbywa się za zgodą i namową Komendanta Głównego Policji. Generał Szymczyk nie jest niezależnym funkcjonariuszem policji, ale jest funkcjonariuszem politycznym – ocenił.

– Jeżeli tu będzie pobłażanie, to oznacza, że państwo polskie choruje na nieuleczalną chorobę. Nie możemy powiedzieć, że nic się nie stało – podsumował.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button