KRAKÓW

Wrócił bezpośredni pociąg do Zakopanego

Koleją po Polsce

PKP poinformowało, że ponownie po zakończeniu zasadniczej przebudowy trasy kolejowej oddano do użytkowania stację Zakopane. Na stacji końcowej w Zakopanem, dzięki inwestycji Miasta, podróżni mogą już wysiadać przy odnowionym, historycznym budynku dworca kolejowego. Podróżni mogą zaczynać i kończyć swoją podróż na nowej stacji kolejowej w centrum Zakopanego.

Przedstawiciele POLREGIO poinformowali, że w związku ze wzmożonym ruchem świąteczno–sylwestrowym oraz dużym zainteresowaniem imprezą, jaką jest Sylwester Marzeń organizowany przez Telewizję Polską, zaplanowano pociągi z Krakowa do Zakopanego, którymi komfortowo można dojechać na wydarzenie, a następnie bezpiecznie wrócić w Nowy Rok. Przewoźnik podstawi dodatkowe pociągi na trasie Kraków – Sucha Beskidzka – Zakopane.

31.12 2023

w relacji Kraków Gł odj. 15.43 – Zakoapne przyj. 20.32

01.01.2024

W relacji zakopane odj. 01.20 – Chabówka 02.27

w relacji Zakopane odj. 02.39 – Kraków Gł. przyj. 06.16

Kolejną pozytywną informacją jest to, że od 10 XII 2023 r. polepszeniu uległa oferta przewozowa „na linii zakopiańskiej”. Podróżni otrzymali większą liczbę bezpośrednich połączeń na trasie Kraków Główny – Zakopane – Kraków Główny poprzez wydłużenie i połączenie dotychczasowych relacji pociągów. W ten sposób powstało 6 par bezpośrednich połączeń.

Koleją na święta do stolicy Tatr

Od 22 grudnia komfort w przejazdach kolejową zakopianką zwiększyły kolejne obiekty dla podróżnych. Do 28 zmodernizowanych oraz nowych stacji i przystanków dołączyły: Biały Dunajec i Zakopane. Dostępność do kolei ułatwią również dodatkowe punkty zatrzymywania się pociągów: Bańska Niżna, Poronin Misiagi i Chabówka Stadion. Podobnie jak na zmodernizowanych dotychczas oraz nowych obiektach wyższy poziom obsługi podróżnych zapewniły nowe wiaty, ławki, tablice informacyjne oraz ścieżki dotykowe dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się.

Skrócenie podróży, zwiększenie komfortu i bezpieczeństwa – taki jest finalny efekt wielobranżowych prac PLK SA na trasie Skawina – Sucha Beskidzka – Chabówka – Zakopane. Zrealizowano już zasadniczą część robót, umożliwiającą przed Świętami wznowienie ruchu kolejowego i dojazd pociągiem do końcowej stacji Zakopane. Dzięki inwestycji zarządcy infrastruktury kolejowej pasażerowie szybciej dojadą na Podhale, m.in. z Trójmiasta, Warszawy i z Krakowa. Podróż najszybszym pociągiem ze stolicy Małopolski do Zakopanego zajmuje ok. 2 godzin i 30/40 min. Trasa jest przygotowana do prędkości jazdy pociągów – max. 100 km/h dla linii 97 Skawina – Sucha Beskidzka i 98 Sucha Beskidzka – Chabówka oraz max. 120 km/h dla linii 99 Chabówka – Zakopane.

Sprawność i bezpieczeństwo w ruchu kolejowym zapewnia m.in. ponad 100 km zmodernizowanych torów, 130 nowych rozjazdów, 300 obiektów inżynieryjnych, tj. mostów, przepustów oraz nowa łącznica kolejowa w Chabówce.

Łącznica w Chabówce jest istotnym elementem inwestycji, który wpłynął na czas przejazdu koleją na jednotorowej trasie. Ten dodatkowy odcinek toru wyeliminował konieczność zmiany kierunku jazdy i skrócił czas podróży do Zakopanego o blisko 15 minut.

Po zimowych podróżach, przy dogodniejszych warunkach pogodowych, dokończone będą pozostałe roboty, m.in. na stacji Zakopane. Obejmą one nawierzchnię na peronach, montaż wiat oraz prace wykończeniowe i porządkowe, których realizację uniemożliwiała obecna aura. Docelowo, m.in. po przeprowadzeniu wstępnej eksploatacji i dokończeniu prac na wiosnę, również okołotorowych (budowa dróg), najkrótszy czas przejazdu z Krakowa do Zakopanego powinien wynosić ok. 2 godz.15 /20 minut.

Modernizacja kolejowej zakopianki, prowadzona jest w ramach projektu „Prace na liniach kolejowych 97, 98, 99 na odcinku Skawina – Sucha Beskidzka – Chabówka – Zakopane”. Na realizację przeznaczono przeszło 1,4 mld zł netto. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button