Jeszcze przed 30. Finałem, który odbędzie się 30 stycznia, Fundacja WOŚP realizuje Konkurs Ofert dedykowany ratownictwu.
17 stycznia Zarząd Fundacji WOŚP, przy wsparciu Komisji Ekspertów, w skład której wchodzą specjaliści praktycy z wiodących ośrodków w całym kraju, dokonał analizy ofert oraz zakupów dla zespołów ratownictwa medycznego.
Na niespełna dwa tygodnie przed 30. Finałem, Fundacja WOŚP zrealizowała 59. Konkurs Ofert, który dedykowany był sprzętowi dla ratowników medycznych. Orkiestra zakupiła 274 urządzenia za ponad 9 milionów złotych.
W planie zakupów znalazł się sprzęt dla 89 dysponentów zespołów ratownictwa medycznego w całym kraju – aparaty do mechanicznej kompresii klatki piersiowej, aparaty USG typu FAST oraz torby ratownicze pediatryczne z wyposażeniem.
Ostatecznie Fundacja poprosiła o modyfikację ofert na torby ratownicze i odstąpiła od ich zakupu w trakcie zrealizowanych 17 stycznia negocjacji (nastąpi to w ciągu najbliższych kilku tygodni), ograniczając Konkurs do wyboru dwóch typów produktów. Fundacja WOŚP zakupiła:
- 143 aparaty USG typu FAST od firmy Philips
- 131 aparatów do mechanicznej kompresji klatki piersiowej od firmy Stryker
Jurek Owsiak: Trudna praca ratowników medycznych
„Codzienność przedcovidowa wydaje się bajką, jeśli chodzi o pracę ratowników medycznych i, choć nigdy nie była ona usłana różami, to jednak pandemia odciska ogromne, przeogromne piętno na ich pracy. Stres i zmęczenie, a do tego niewielkie wsparcie systemowe – to coś, co przewraca do góry nogami ich pracę, a tym samym sposób jej wykonywania. Non stop otrzymujemy od nich sygnały i nie tylko oni je wysyłają, ale mówią o tym także dyspozytorzy i pacjenci. Dlatego postanowiliśmy pierwszy raz w naszej 30-letniej historii, cały Konkurs Ofert poświęcić specjalnym zakupom sprzętu medycznego dla ratowników medycznych. Najważniejszy jest początek i właśnie to czynimy.
Odbiorcami będzie 212 stacji ambulansów typu S – czyli zespołów specjalistycznych, jeżdżących w 89 oddziałach terenowych. Z listy oczekiwań wybraliśmy 3 urządzenia, a wśród nich ultrasonograf typu fast – chcemy ich kupić 143 sztuki – to USG do pierwszego, szybkiego zobrazowania pacjenta.
Kupimy też 131 urządzeń do mechanicznej kompresji klatki piersiowej. Wszyscy znamy zasadę uciskania klatki piersiowej, 30 ucisków, 2 wdechy, a to bardzo, bardzo męcząca czynność, dzięki której można skutecznie uratować życie ludzkie. Zastąpimy to pracą urządzenia, które będzie wykonywać tę czynność mechanicznie, tak długo jak będzie to potrzebne.
Chcemy kupić także 202 pediatryczne torby z wyposażeniem, które będą w ambulansie jeździły z ratownikami. Dzięki absolutnie nowatorskiemu pomysłowi ich użycie stanie się bardziej skuteczne w ratowaniu dziecka.
Ratownicy medyczni są w komisji ekspertów i ich uwagi są bezcenne. To różni nasz konkurs ofert od zamówień publicznych. Tam się nie rozmawia z nikim, a tu, na naszym konkursie dyskutujemy i wybieramy najlepszą opcję, w wyniku której bezprecedensowe zakupy dla karetek zostaną dokonane podczas dzisiejszego Konkursu Ofert.
Rewolucją będą szkolenia dla grup ratowników medycznych z zakresu używania USG typu fast. Czyli już nie tylko lekarz, ale i ratownik medyczny będzie mógł szybko, w każdej, bezcennej sekundzie ratowania życia dokonać potrzebnej diagnozy.
Drodzy Ratownicy Medyczni – tymi zakupami chcemy uczynić pierwszy krok w zakresie naszej pomocy dla Was. Te zakupy plus szkolenia, plus także pomoc Waszego całego środowiska pozwoli nam mieć plany na przyszłość. Dzisiaj wybraliśmy karetki S, ale wiemy, że także inne zespoły potrzebują tego sprzętu. Od czegoś zaczynamy, i jeżeli pokażemy, że możemy z Waszą pomocą i wspólną pracą jak najlepiej wykorzystać te pierwsze zakupy wtedy możecie liczyć na dalszą naszą pomoc. Na tym polega działalność organizacji pozarządowych, aby dokładnie zidentyfikować problem, a później jak najszybciej i jak najbardziej logicznie go rozwiązać. Zakupy trwają, o jego wynikach poinformujemy. Dziękujemy także ratownikom, którzy są dzisiaj razem z nami w roli ekspertów podczas naszego Konkursu Ofert.”