POLSKA

WOŚP. Setny pacjent przebadany w PET-CT – najdroższym urządzeniu Fundacji

Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie

Zakupiony w październiku 2020 roku aparat – pierwszy w Polsce dedykowany dzieciom cyfrowy aparat PET-CT – to najdroższe urządzenie w historii Fundacji WOŚP.

Maszyna o wartości blisko szesnastu milionów złotych działa w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie i 16 listopada służyła do przebadania setnego pacjenta.

Fundacja zakupiła aparat za 15 890 000 PLN. Urządzenie zainstalowano w Instytucie Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie w grudniu 2021 roku.

PET-CT stanowi połączenie dwóch badań: pozytonowej tomografii emisyjnej (PET) oraz tomografii komputerowej (CT). Dzięki temu urządzeniu, po zlokalizowaniu ognisk choroby nowotworowej, specjaliści są w stanie wdrożyć terapię celowaną, która precyzyjnie uderza w zmiany chorobowe. Jest to więc sprzęt realnie przyczyniający się do mniej inwazyjnego leczenia małych pacjentów.

Do tej pory Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy przekazała do Centrum Zdrowia Dziecka ponad 1 438 urządzeń o łącznej wartości ponad 95 milionów złotych.

W pediatrii badania PET-CT wykorzystywane są głównie w onkologii, aby określić umiejscowienie żywych komórek nowotworowych w organizmie chorego na wszystkich etapach diagnostyki i leczenia. Poza onkologią badanie PET-CT może być wykorzystywane:

  • Do oceny położenia ognisk padaczkorodnych przed leczeniem operacyjnym
  • W kardiologii – do oceny ukrwienia mięśnia sercowego
  • W diagnostyce zapaleń i gorączki nieznanego pochodzenia
  • W diagnostyce zakażeń różnego rodzaju protez i implantów w tym sercowo-naczyniowych.

Od początku swojej działalności Fundacja zebrała na wsparcie polskiej medycyny sumę ponad 1,75 miliarda złotych i kupiła blisko 70 tysięcy urządzeń. 

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button