POLSKA

WOŚP: „Leczyć z miłością”. Prawie 2 tysiące leżanek trafiło już do szpitali

Akcja "Leczyć z miłością"

1 834 leżanki i rozkładane fotele dla rodziców, zakupione przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w ramach akcji „Leczyć z miłością” trafiły już na oddziały pediatryczne w całej Polsce.

Akcja „Leczyć z miłością” powstała jako odpowiedź na problem w polskich szpitalach związany z brakiem miejsc dla rodziców, którzy chcieliby towarzyszyć swojemu dziecku podczas choroby. Spanie na podłodze, na karimacie, pod łóżkiem, czy na drewnianym krześle należało do codzienności rodziców, którzy ze wszystkich sił starali się pomóc swoim pociechom w powrocie do zdrowia.

Zarząd Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zaproponował szpitalom rozwiązanie i postanowił wyposażyć wszystkie oddziały dziecięce w Polsce w nowe, kolorowe leżanki i rozkładane fotele dla rodziców. Do dyrektorów szpitali z oddziałami pediatrycznymi zostało rozesłanych 450 listów, w których zarząd Orkiestry zaapelował o pomoc w rozwikłaniu tego problemu.

– Całą akcję nazwaliśmy „Leczyć z miłością”, ponieważ poszukujemy drogi, dzięki której jakość leczenia w Polsce się poprawi. Dotyczy to wielu aspektów, zarówno wyposażenia szpitali, jak również odpowiedniej ilości wykwalifikowanego personelu, podchodzącego do pacjentów z życzliwością.

– Kiedy ten temat poruszyliśmy publicznie, mocny głos w dyskusji zabrali rodzice. Otrzymaliśmy do tej pory kilka tysięcy sygnałów dotyczących tego problemu. Jestem przekonany, że Państwu są one także bardzo dobrze znane. Rodzice nie mają na czym się położyć, niektóre szpitale wypożyczają sprzęt, inne nie. Bardzo wiele szpitali z różnych, i dla nas zrozumiałych powodów, nie do końca akceptuje taki stan rzeczy. Problem przebywających na oddziale rodziców lub opiekunów jest niezwykle trudny do natychmiastowego rozwiązania. Otrzymaliśmy jednak ogromne słowa wsparcia dla naszej inicjatywy i pragniemy zrealizować plan dalszego wyposażenia szpitali w tym zakresie. Zróbmy to wspólnie ustalając zasady i możliwości, co doprowadzi nas na końcu do rozwiązania bolesnego dla rodziców i dzieci problemu – to fragment listu do szpitali od Jurka Owsiaka i zarządu Fundacji WOŚP.

Leżanki i rozkładane fotele dla rodziców

Już 1 834 leżanek i rozkładanych foteli dla rodziców od firm: Metalowiec, Ergolet i REHA-BED znajduje się na oddziałach pediatrycznych w całej Polsce. Na dostarczenie na miejsce czeka jeszcze 3 040 sztuk, które dotrą do szpitali w najbliższych tygodniach. Łącznie na polskie oddziały trafi 4 874 leżanek i foteli zakupionych przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

Fotele do kangurowania produkowane przez firmę REHA-BED również funkcjonują już na oddziałach w kilkudziesięciu miastach w Polsce. 216 sztuk jest już na miejscu, a 67 dotrze do szpitali w najbliższym czasie. Z foteli mogą już korzystać rodzice w takich miastach, jak m.in. Braniewo, Brodnica, Chrzanów, Ciechanów, Człuchów, Dąbrowa Górnicza, Ełk, Giżycko, Gliwice, Gostyń, Grodzisk Wielkopolski, Hajnówka, Kościan, Kozienice, Łódź, Miasto, Międzyrzecz Podlaski, Nowy Tomyśl, Oborniki, Olsztyn, Ostrów Mazowiecka, Oświęcim, Piotrków Trybunalski, Płońsk, Poznań, Puławy, Radom, Ruda Śląska, Rybnik, Rypin, Siedlce, Sieradz, Sławno, Sokołów Podlaski, Sokółka, Strzelno, Sulęcin, Warszawa, Wolsztyn, Września, Zgierz, Złotów, czy Żyrardów.

Pozostałe leżanki i fotele trafią do szpitali do końca marca 2019 roku.

W ostatnich dniach Jurek Owsiak wraz z zarządem Fundacji WOŚP zwrócił uwagę na to, aby przekazany sprzęt był wykorzystany zgodnie z jego przeznaczeniem i wolą darczyńców.

– Przez zakupem leżanek zwracaliśmy się z pytaniem do wszystkich szpitali, czy taki dar będzie przyjęty i wykorzystywany, informując oczywiście o gabarytach leżanek, ich funkcjach i zasadach, na jakich Fundacja sprzęt przekaże. Zapytaliśmy, ile leżanek szpital chciałby od nas otrzymać, po czym – spełniliśmy wszystkie otrzymane prośby. Tak naprawdę zaspokoiliśmy oczekiwania, czasem sięgające kilkuset leżanek w szpitalu. Zaznaczyliśmy też w dokumentach regulujących przekazanie sprzętu, że w żadnym wypadku, zgodnie z generalną zasadą Fundacji, żaden sprzęt nie może być wykorzystywany odpłatnie. Wszystkie szpitale podpisały umowy przekazania leżanek, godząc się ze wszystkimi wynikającymi z tego obostrzeniami.

Bulwersujące są doniesienia, które bardzo szerokim echem odbijają się w polskich mediach i które związane są z niewłaściwym użyciem leżanek. Pobierane są za nie opłaty, albo nie trafiają one do sal szpitalnych, na których leżą pacjenci. Jest to niedopuszczalne, a także społecznie naganne. W takich przypadkach mamy prawo i możliwość, zgodnie z umową pomiędzy Fundacją WOŚP a szpitalem, żądać zwrotu nieprawidłowo wykorzystywanych urządzeń, które przekażemy do innych placówek w Polsce. Na dzień dzisiejszy takie procedury chcemy uruchomić w stosunku do dwóch szpitali. Zwracamy się do Państwa z gorącą prośbą, aby szanować nasze wzajemne umowy, ponieważ Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, kupując sprzęt medyczny za pieniądze społeczne, pragnie, aby był on wykorzystany zgodnie z jego przeznaczeniem i wolą darczyńców – część treści listu wysłanego do szpitali.
(org.)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Back to top button