Premier Donald Tusk w Warszawie spotkał się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.
Donald Tusk powiedział:
„Niedawno spotkaliśmy się we Lwowie, gdzie jedną z oczywistych konkluzji naszego spotkania była Twoja propozycja spotkania w Warszawie na początku polskiej prezydencji w Radzie UE. To jest dla Ukrainy i dla Polski ważny moment. To potwierdzenie pięknej, dramatycznej, wymagającej odwagi, poświęcenia i wyobraźni, drogi Ukrainy do wspólnoty.
Dzisiaj Polska i Ukraina potwierdzają, że jednym z kluczowych warunków finału historycznej drogi jest możliwie najbliższa współpraca. Współpraca, która bazuje na przyjaźni, wspólnych doświadczeniach, wspólnych przyjaźniach i wspólnych wrogach.
Ukraina może liczyć na polskie wsparcie oraz pomoc. Moim zadaniem jest także, aby cała UE wsparła Ukrainę w obronie przeciwko brutalnej agresji Rosji.
Ukraina niepodległa, suwerenna, sama decydująca o swoich losach, to jest nie tylko oczywista sprawiedliwość dziejowa, ale to jest też bezdyskusyjnie warunek bezpieczeństwa Polski i całej Europy.
Panie Prezydencie nie powtórzymy błędów naszych poprzedników. Będziemy starali się patrzeć w przyszłość rozumiejąc i szanując historię, będziemy działali na rzecz interesu Polski oraz Ukrainy.
Polska prezydencja przełamie impas jaki był widoczny w ostatnich miesiącach. Będziemy pracowali wspólnie z Ukrainą i naszymi partnerami europejskimi nad przyspieszeniem tak jak to tylko możliwe procesu akcesyjnego.
Unia Europejska chociaż coraz bardziej staje się wspólnotą bezpieczeństwa, jest jednak także wspólnotą interesów. Każdy musi umieć zadbać o swoje interesy. Będziemy pomocni Ukrainie, ale będziemy także pilnować swoich narodowych interesów. Jest to oczywiste dla obu stron.
Będziemy chcieli jak najszybciej pomóc Ukrainie odbudować po wojnie to wszystko, co Rosjanie zniszczyli. Jesteśmy gotowi do zorganizowania trzeciego szczytu odbudowy Ukrainy. Mam nadzieję, że wspólnie przekonamy naszych partnerów, że Polska to jest właściwy partner w tym procesie.
Odnajdujemy wspólny język także, jeśli chodzi o kwestie zbrodni wołyńskiej i kwestie drażliwe, dramatyczne w naszej historii. Nie pozwolę, aby w Polsce wykorzystywano tę trudną, dramatyczną historię w jakiś politycznych grach. Będę także bardzo konsekwentnie pracował na rzecz szybkiego, systemowego rozwiązania tego problemu.
Apeluję do wszystkich – i w Europie i w Polsce – inwestycja w obronę Ukrainy, to jest pomoc Europie, to jest pomoc Polsce. I dlatego nasze działania dotyczące wzmocnienia możliwości obronnych Ukrainy dzisiaj, to nie jest tylko doraźne działanie w związku z agresją rosyjską. To jest także strategiczne działanie na rzecz bezpieczeństwa Ukrainy, Polski i całego Zachodu.
Wczoraj rozmawiałem z liderami państw, które są jednoznacznie zaangażowane w pomoc dla Ukrainy. Mowa tutaj o bezpieczeństwie na Bałtyku i o wspólnych działaniach przeciwko rosyjskim aktom sabotażu.
Przyjęliśmy wspólne oświadczenie, którego założenia są w oczywistym interesie Polski i Ukrainy.
To będzie wielki wkład Ukrainy w nasze przyszłe bezpieczeństwo. Od dzisiaj będziemy pilnie współpracować nad wsparciem dla Was, które w przyszłości będzie także wsparciem dla nas.
Obecność USA w NATO jest filarem bezpieczeństwa globalnego. Pomoc amerykańska jest bezcenna, aby Ukraina mogła skutecznie przeciwstawić się rosyjskiej agresji.
Europa jest silniejsza od Rosji w każdym wymiarze. Niewiele potrzeba, aby potencjał obronny Ukrainy, Polski i Europy był wielokrotnie większy niż Rosji.
Ukraina niepodległa, suwerenna, sama decydująca o swoich losach, to jest nie tylko oczywista sprawiedliwość dziejowa, ale to jest też bezdyskusyjnie warunek bezpieczeństwa Polski i całej Europy.”
Zełenski powiedział:
„Dzisiaj, wspólnie z premierem RP Dnaldem Tuskiem, poruszyliśmy kilka kluczowych kwestii w naszych negocjacjach.
O naszej obronie – o dostawach broni, a także o jej produkcji i związanych z tym inwestycjach, zaostrzeniu sankcji wobec Rosji, możliwości zbliżenia pokoju dla Ukrainy i całej Europy oraz o naszej aktywnej wspólnej pracy w negocjacjach, dotyczących przystąpienia Ukrainy do Unii Europejskiej w trakcie prezydencji Polskiej w Radzie UE.
Dziękuję Polsce i wszystkim Polakom za niezachwiane wsparcie dla Ukrainy – za to, że jesteście z nami od pierwszych dni wojny, pomagacie Ukrainie bronić się i zapewniacie niezniszczałność naszego państwa i naszego narodu.”
Wspólne oświadczenie Premiera Donalda Tuska i Prezydenta Wołodymyra Zełenskiego
Prezes Rady Ministrów Donald Tusk i Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przyjęli wspólne oświadczenie. To potwierdzenie strategicznego partnerstwa między Polską a Ukrainą oraz wyrażenie poparcia dla członkostwa Ukrainy w UE. Wizyta Prezydenta Ukrainy odbyła się na początku objęcia przez Polskę prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.
Wspólne oświadczenie Premiera Donalda Tuska i Prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w języku polskim
Wspólne oświadczenie Premiera Donalda Tuska i Prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w języku ukraińskim
Wspólne oświadczenie Premiera Donalda Tuska i Prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w języku angielskim