CIEKAWOSTKIRÓŻNOŚCI

„Wojna” Słowem Roku 2022. Internauci też wybrali

Głosowanie na Słowo Roku

Kapituła plebiscytu Słowo Roku ogłosiła wyniki tegorocznej edycji.

W głosowaniu językoznawców zwyciężył wyraz „wojna”. Słowem minionego roku w głosowaniu internetowym został wybrany rzeczownik „inflacja”.

Słowo, które najbardziej charakteryzuje minione dwanaście miesięcy, co roku wybierają internauci oraz, niezależnie od głosowania internetowego, kapituła językoznawców. Plebiscyt organizowany jest przez Instytut Języka Polskiego UW.

Wybór językoznawców

W 12. edycji konkursu, kapituła plebiscytu, której członkami są eksperci w zakresie językoznawstwa, słowem roku 2022 wybrała „wojnę”. Na drugim miejscu językoznawcy wskazali na wyraz „inflacja”, na trzecim na słowo „uchodźca/uchodźczyni”.

– Większość „laureatów” to słowa nienowe, które pojawiały się w mediach (w Polsce nie ma mediów – red.) z powodu wojny w Ukrainie (prawidłowo jest „na Ukrainie” – red.) i kryzysu ekonomicznego. Spośród wyrazów i wyrażeń nowych lub przypomnianych w nowym znaczeniu w 2022 roku warto wymienić „w Ukrainie” (do połowy XIX wieku częstsze niż „na Ukrainie”) oraz „kamień milowy” – mówi prof. Marek Łaziński z UW, sekretarz kapituły plebiscytu.

Uwaga!

Niestety słowa te wybierają osoby, które nie potrafią mówić i pisać prawidłowo po polsku! Ich tępota jest tak wielka, że pozwalają na używanie nieprawidłowych słów, które „najczęściej pojawiają się w Internecie”. Niesamowita głupota! Po co w ogóle uczyć języka polskiego jak wszystkie wcześniej nieprawidłowe słowa są już uznawane za prawidłowe!? Także z innym dziwnymi wyrażeniami, itp.

Głosowanie internautów

W plebiscycie internetowym oddano 4,5 tysiąca głosów. Wygrał wyraz „inflacja”, który uzyskał ponad 1,2 tys. głosów. Kolejne miejsca zajęło słowo „wojna” oraz wyrażenie „w Ukrainie”. Oprócz pierwszej trójki ponad 100 głosów uzyskały także rzeczowniki „pomoc”, „uchodźca” (słowo roku 2015) oraz „podręcznik (do HiT)”.

Głosowanie w konkursie trwało do 31 grudnia 2022 roku. Podobnie jak w poprzednich latach, uczestnicy plebiscytu mogli wybierać propozycję z listy słów podanych przez organizatorów lub przesyłać własne pomysły za pomocą formularza na stronie sloworoku.uw.edu.pl.

Internauci wybierali spośród 23 wyrazów lub wyrażeń, szczególnie często występujących w prasie ubiegłego roku, takich jak m.in. (nigdy nie daje się po m.in.: dwukropek – red.) „agresja/agresor”, „dron”, „granica”, „kamień milowy”, „mierzeja (Wiślana)”, „omikron”, „opał”, „podwyżka”, „pomoc/pomagać”, „przekop (mierzei Wiślanej)”, „rakieta”, „rzeka (zatrute rzeki)”, „w Ukrainie”, „węgiel”.

W głosowaniu internautów w plebiscycie Słowo Roku 2021 zwyciężył wyraz „szczepienie”. Podobnie wybrali także językoznawcy, którzy oprócz „szczepienia” wyróżnili ex aequo słowo „granica”. W edycji 2020 słowem roku w głosowaniu internautów oraz językoznawców został wybrany „koronawirus”.

Słowa Roku na świecie

Oprócz Polski „wojna” została słowem roku także w Czechach w plebiscycie „Lidovych Novin” (cz. valka) oraz w plebiscycie rosyjskim, w którym głosują w większości osoby spoza Rosji. Niemcy wybrali Zeitenwende – punkt zwrotny historii w kontekście zmiany polityki wobec Rosji. W plebiscycie szwajcarskim wybrane zostało słowo Strommangellage – brak prądu, a w austriackim Inflation – inflacja. W plebiscycie słowników oksfordzkich wygrało wyrażenie Goblin mode – postawa wobec świata, w której własne potrzeby są ważniejsze od społecznych oczekiwań.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button