Unia Europejska wprowadza piąty pakiet sankcji wobec Rosji.
Oświadczenie Ursula von der Leyen, przewodniczącej Komisji Europejskiej w sprawie piątej rundy sankcji wobec Rosji:
„Wszyscy widzieliśmy makabryczne zdjęcia z Buczy i innych obszarów, z których niedawno wyjechały wojska rosyjskie. Przekazałam prezydentowi Zełenskiemu kondolencje i zapewniłam go o pełnym wsparciu Komisji Europejskiej w tych strasznych czasach. Te okrucieństwa nie mogą i nie pozostaną bez odpowiedzi. Sprawcy tych haniebnych zbrodni nie mogą pozostać bezkarni. UE powołała wspólny zespół dochodzeniowo-śledczy z Ukrainą. Jej zadaniem jest zbieranie dowodów i prowadzenie dochodzeń w sprawie zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości na Ukrainie.
Rosja prowadzi okrutną i bezwzględną wojnę nie tylko z odważnymi wojskami Ukrainy, ale także z ludnością cywilną. Ważne jest, aby w tym krytycznym momencie utrzymać najwyższą presję na Putina i rząd rosyjski. Cztery pakiety sankcji mocno uderzyły i ograniczyły polityczne oraz gospodarcze opcje Kremla. Widzimy wymierne rezultaty. Ale wyraźnie, biorąc pod uwagę wydarzenia, musimy dalej zwiększać naszą presję. Dzisiaj proponujemy pójść o krok dalej z naszymi sankcjami. Sprawimy, że będą one szersze i ostrzejsze, aby jeszcze głębiej wbijały się w rosyjską gospodarkę.
UE proponuje również dalsze listy osób z sankacjami na nich. Pracujemy nad dodatkowymi sankcjami, w tym dotyczącymi importu ropy, i zastanawiamy się nad niektórymi pomysłami przedstawionymi przez państwa członkowskie, takimi jak podatki czy konkretne kanały płatności, takie jak rachunek powierniczy.”
Ten piąty pakiet sankcji ma sześć filarów:
- Najpierw UE wprowadzi zakaz importu węgla z Rosji o wartości 4 mld euro rocznie. Spowoduje to odcięcie kolejnego ważnego źródła dochodów dla Rosji.
- Całkowity zakaz transakcji w czterech kluczowych rosyjskich bankach, w tym VTB, drugim co do wielkości rosyjskim banku. Te cztery banki, które teraz całkowicie odcięto od rynków, mają 23% udziału w rynku rosyjskiego sektora bankowego. To jeszcze bardziej osłabi rosyjski system finansowy.
- Zakaz wstępu do portów UE statkom rosyjskim i statkom obsługiwanym przez Rosję. Niektóre zwolnienia obejmą podstawowe produkty, takie jak produkty rolne i spożywcze, pomoc humanitarną oraz energię. Dodatkowo UE zaproponuje zakaz dla rosyjskich i białoruskich przewoźników drogowych. Zakaz ten drastycznie ograniczy możliwości rosyjskiego przemysłu w zakresie pozyskiwania kluczowych towarów.
- Dalsze ukierunkowane zakazy wywozu o wartości 10 mld EUR na obszary, na których Rosja jest zagrożona. Obejmuje to na przykład komputery kwantowe i zaawansowane półprzewodniki, ale także wrażliwe maszyny i sprzęt transportowy. Dzięki temu będzie kontynuowana degradacja bazy technologicznej i potencjału przemysłowego Rosji.
- Specjalne nowe zakazy importu, o wartości 5,5 miliarda euro, mające na celu odcięcie dopływu pieniędzy Rosji i jej oligarchów na produkty od drewna po cement, od owoców morza po alkohol. W ten sposób zamyka się również luki prawne między Rosją a Białorusią.
- UE podejmuje szereg bardzo ukierunkowanych środków, takich jak ogólny unijny zakaz udziału rosyjskich firm w zamówieniach publicznych w państwach członkowskich lub wykluczenie wszelkiego wsparcia finansowego, czy to europejskiego, czy krajowego dla rosyjskich organów publicznych. Europejskie pieniądze z podatków nie powinny trafiać do Rosji w jakiejkolwiek formie i formie.
Obecnie ponad 40 krajów stosuje takie sankcje. Zajęcie jasnego stanowiska jest kluczowe nie tylko dla nas w Europie, ale także dla reszty świata. Wyraźne stanowisko przeciwko wojnie z wyboru Putina. Wyraźny sprzeciw wobec masakry ludności cywilnej. I wyraźne stanowisko przeciwko łamaniu podstawowych zasad porządku światowego.