POLITYKAŚWIAT

Wizyta Andrzeja Dudy w Rumunii. Prezydent USA Joe Biden i szef NATO Jens Stoltenberg wezmą udział w szczycie B-9

Bukareszt

Prezydent Andrzej Duda przebywa w Rumunii, gdzie po południu weźmie udział w szczycie B-9, organizowanym w formule online.

– W odbywającym się w poniedziałek w Bukareszcie z inicjatywy Prezydentów Polski i Rumunii szczycie przywódców Bukaresztańskiej Dziewiątki wezmą także udział Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden i Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg – poinformował szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch.

Oprócz Polski i Rumunii skupia ona Bułgarię, Czechy, Estonię, Litwę, Łotwę, Słowację i Węgry.

– Prezydenci Polski Andrzej Duda i Rumunii Klaus Iohannis wystosowali zaproszenia zarówno do Sekretarza Generalnego NATO, jak i do Prezydenta Stanów Zjednoczonych i obaj potwierdzili swój udział – zapowiedział na porannym briefingu szef BBN Paweł Soloch. – Dzisiaj po południu w spotkaniu wezmą udział Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg i Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden, któremu towarzyszyć będzie szef Departamentu Stanu USA Antony Blinken – zaznaczył minister.

Minister Soloch wskazywał, że spotkania B-9 poświęcone przede wszystkim kwestiom bezpieczeństwa są komplementarne do spotkań w ramach Trójmorza. – W obu tych formatach jako zaproszeni wspierający uczestniczą również Stany Zjednoczone i oba te formaty – oprócz budowania pozycji państw wschodnich w ramach NATO i UE – służą również budowaniu więzi transatlantyckich – zaznaczył.

Szef BBN zapowiedział też, że w komunikacie po spotkaniu państwa Bukaresztańskiej Dziewiątki odniosą się m.in. do kwestii bezpieczeństwa w basenie Morza Czarnego i sytuacji na Ukrainie. – Kwestia ukraińska na pewno w jakiś sposób wybrzmi – zapewnił.

Bukareszt. Prezydent Andrzej Duda i prezydent Rumunii Klaus Iohannis (fot. KPRP)

Wizyta prezydenta w Rumunii

Prezydent Andrzej Duda rozpoczął wizytę oficjalną w Rumunii, skąd weźmie także udział w spotkaniu online prezydentów państw Bukaresztańskiej Dziewiątki.

Od ceremonii oficjalnego powitania przez prezydenta Klausa Wernera Iohannisa rozpoczęła się wizyta polskiego prezydenta w Rumunii.

Następnie zaplanowana jest rozmowa prezydentów w „cztery oczy” oraz rozmowy plenarne delegacji polskiej i rumuńskiej.

Po południu prezydenci Polski i Rumunii wezmą udział w szczycie Bukaresztańskiej Dziewiątki, organizowanym w formule online. Oprócz Polski i Rumunii skupia ona Bułgarię, Czechy, Estonię, Litwę, Łotwę, Słowację i Węgry. W spotkaniu będą też uczestniczyć prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden i Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg.

We wtorek zaplanowany jest udział prezydenta RP i prezydenta Rumunii w ćwiczeniach wojskowych „Justice Sword 21” oraz spotkanie prezydenta RP z polskimi żołnierzami biorącymi udział w ćwiczeniach.

Min. Szczerski: Szczyt B-9 to potwierdzenie zaangażowania USA we wschodnią flankę

– Poniedziałkowy szczyt krajów wschodniej flanki NATO w Bukareszcie z udziałem Prezydentem USA Joe Bidena to sygnał zaangażowania Stanów Zjednoczonych w bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO – podkreślił szef Biura Polityki Międzynarodowej Krzysztof Szczerski.

– Spotykamy się w ramach naszej wschodniej flanki, żeby dać jasny sygnał więzi atlantyckiej i bardzo dobrze, że ten sygnał więzi atlantyckiej jest potwierdzany także przez stronę amerykańską – mówił minister. Według niego „ten szczyt da bardzo silny sygnał o solidarności sojuszniczej, o potrzebie obrony w ramach koncepcji 360 stopni, czyli ze wszystkich kierunków”.

– Chcemy, by najbliższy szczyt NATO dał jasny sygnał, że NATO jest gotowe do obrony w ramach artykułu 5. wszystkich swoich terytoriów – powiedział Krzysztof Szczerski.

Zaznaczył, że w najbliższym czasie zaplanowana jest rozmowa prezydentów USA i Rosji, ale obecne spotkanie daje sygnał, że „obecność NATO na wschodniej flance nie jest przedmiotem rozmów amerykańsko-rosyjskich”.

Zdaniem ministra Szczerskiego, cały ostatni rok „pokazuje konsekwencje Prezydenta Andrzeja Dudy w nawiązywaniu do dziedzictwa, jakie zostawił nam śp. Prezydent Lech Kaczyński”.
(gov)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button