CIEKAWOSTKI

Wings for Life World Run 2023. Kasia Szkoda globalną triumfatorką

Poznań i świat biega...

Za nami 10. edycja Wings for Life World Run.

Możemy śmiało powiedzieć: to polska specjalność: Kasia Szkoda najlepsza na świecie, ale biało-czerwonych bohaterek i bohaterów uzbierał się cały tłum.

7 maja 2023 to fantastyczny dzień w historii polskiego biegania. Po raz pierwszy od 2017 r. Polka została Globalną Zwyciężczynią Wings for Life World Run – największego biegu charytatywnego na świecie. Po raz pierwszy w 10-letniej historii imprezy, najlepsza zawodniczka globu wystartowała na polskiej trasie.

Darek Nożyński, który po raz piąty wygrał w Polsce, tym razem na świecie był drugi. Trzecia globalnie była Dominika Stelmach, która z wynikiem 49,02 km wygrała Bieg Flagowy w Kakheti w Gruzji, a czwarta Patrycja Talar – triumfatorka w Zug w Szwajcarii (48,78 km). W sumie, wśród 5 najlepszych wyników biegu na świcie u kobiet i mężczyzn po trzy w każdej kategorii należały do Polaków! A na dokładkę Tomek Osmulski wygrał jeszcze w Chorwacji wśród mężczyzn, a kilku kolejnych rodaków wygrało, startując z aplikacją klasyfikacje w innych krajach – m.in. Belgii, Irlandii na Cyprze.

Warto dodać, że Polki triumofwały jeszcze między innymi w Belgii, gdzie najlepszą była startująca z Aplikacją Izabela Derda (26,65 km), a także w Irlandii – Sabina Williams (25,73 km).

Pękło 200 tysięcy! Kasia spełnia marzenie

W sumie prawie 207 tysięcy osób – najwięcej w historii – zarejestrowało się do biegu odbywającego się we wszystkich zakątkach kuli ziemskiej. Jubileuszowa edycja wystartowała punktualnie o 13:00 czasu polskiego, a pół godziny później do akcji ruszyły Samochody Pościgowe – realne i wirtualne (w Biegu z Aplikacją) – stanowiące ruchomą linię mety. Wśród kobiet najdłużej na świecie uciekała przed nimi Kasia Szkoda, pokonując w Poznaniu 55,07 km.

„To jest spełnienie marzeń” – mówiła Kasia, która biegać na poważnie zaczęła dopiero w 2015 roku, startując w pierwszym półmaratonie. „Cały pot, krew i łzy zostawione na treningach zostały wynagrodzone. Miałam mały kryzys w okolicach 37-38 kilometra, ale nie było to coś, co mogłoby mnie powstrzymać. Biegło mi się dobrze, a im samochód z Adamem był bliżej, tym większy dostawałam zastrzyk sił, żeby dać z siebie jeszcze trochę więcej” – dodała najlepsza biegaczka na świecie w edycji 2023.

Wings for Life World Run App Run w Tokio. Jo Fukuda (fot. Suguru Saito for Wings for Life World Run)

Fukuda przed Nożyńskim, czyli déjà vu

Najlepszym z mężczyzn okazał się biegnący w Japonii Jo Fukuda (69,01 km), który tak samo jak przed rokiem pokonał przemierzającego drogi Wielkopolski Darka Nożyńskiego (68 km). Ten, żeby sięgnąć po drugie miejsce na świecie, jednocześnie musiał zmierzyć się na poznańskiej trasie z 4. globalnie Błażejem Brzezińskim i 5. Wojciechem Kopciem. Jak zwykle 100% opłat startowych od wszystkich uczestników trafi na badania nad wynalezieniem metody leczenia urazów rdzenia kręgowego. W tym roku zebrano rekordową sumę 5,8 mln €.

„Człowiek ma nadzieję i jest niezniszczalny. Ja do końca wierzyłem. Powiedziałem sobie: spokojnie Dariusz, musimy to ogarnąć do końca według twojej taktyki” – mówił o momencie, kiedy w okolicach 30. kilometra debiutujący w Światowym Biegu mistrz Polski w maratonie Błażej Brzeziński wyprzedził go i zostawił z tyłu. „Zawsze można stanąć i powiedzieć: nie poddawajcie się, walczcie do końca, dopóki walczycie jesteście w grze. To łatwo powiedzieć, ale pokazać to na trasie, pokazać, że ma się mandat do tego, żeby to mówić, to już jest cięższe. Dziś o to zawalczyłem” – opowiadał o swoim biegu pięciokrotny już lokalny zwycięzca Wings for Life World Run w Polsce.

Wings for Life World Run Flagship Run w Poznaniu. Darek Nożyński (fot. Damian Kramski for Wings for Life World Run)

Uśmiech, radość i wielki cel

Setki tysięcy radosnych twarzy, miliony emocji i wspólny cel charakteryzują całą globalną społeczność uczestników, darczyńców i twórców grupowych Biegów z Aplikacją na całej Ziemi. Zainaugurowany w 2014 przez fundację Wings for Life globalny bieg charytatywny rozkręcił zbiórkę funduszy na badania nad leczeniem urazów rdzenia kręgowego na niespotykaną dotąd skalę. W trakcie dziesięciu edycji w sumie udało się zebrać 43,8 mln €. Wszystkie te pieniądze dotują najbardziej zaawansowane i dające największe nadzieje badania kliniczne i projekty badawcze prowadzone przez najwybitniejsze jednostki naukowe na świecie. Wpłacają je ludzie biorą udział w biegu jednocześnie, niezależnie od strefy czasowej, w której się znajdują, pogody czy pory roku panującej na ich półkuli.

Znani i lubiani

Szczytna idea sprawia, że bieg wspierają także znane osoby. W gronie ambasadorów są: modelka Zuza Kołodziejczyk, olimpijki Monika Pyrek, Joanna Jóźwik, a także Agnieszka Kobus-Zawojska, utytułowany lekkoatleta Adam Kszczot, maratończyk Jerzy Skarżyński, skialpinista Andrzej Bargiel, aktor Alan Andersz, rowerzyści specjalizujący się we freestyle’owych odmianach MTB Dawid i Szymon Godziek, jeden z najlepszych na świecie freerunnerów i zawodników uprawiających parkour Krystian Kowalewski oraz pilot, który między innymi jako pierwszy na świecie wylądował samolotem na lądowisku dla helikopterów na szczycie wieżowca – Łukasz Czepiela. Ze zboczy Dhaulagiri napłynęła wiadomośc, że Oswald Rodrigo Pereira wspina się po himaljskim zboczu z numerem startowym Wings for Life World Run w plecaku.

Znani i lubiani zakładają podczas biegu swoje drużyny, do których dołączyć może każdy. W tym roku najliczniejszą ekipą w Polsce była Drużyna Kapitana Wąsa. Jej kapitan, Adam Małysz zgromadził w swoim zespole 770 biegaczy i uczestników na wózkach. Na świecie bieg wspierając takie postaci jak choćby: piłkarz Neymar, czy Geri Horner (Geri Halliwell znana ze Spice Girls).

Mocarny Poznań, mocarna cała Polska

W Polsce uczestnicy Światowego Biegu w większości startowali w Poznaniu. 8000 pakietów startowych na imprezę rozeszło się jeszcze jesienią – w rekordowym czasie 2,5 godziny od otwarcia zapisów. Na szczęście w całym kraju istnieją rzesze biegowych wolontariuszy, którzy na własną rękę tworzą grupowe Biegi z Aplikacją, gdzie każdy mógł wystartować w większym gronie. W tym roku takich lokalizacji było aż 15!

Do grona gospodarzy Wings for Life World Run dołączyły takie miasta jak: Wrocław, Namysłów, Siekierczyn, Gryfice Zagórcze, Opole, Radomsko, Kalety, Grodzisk Mazowiecki, Opoczno Łódzkie, Zabrze, Wyszków, Ostrów Mazowiecka, Lubartów, Mikołajki i Warszawa. Były też nieoficjalne biegi grupowe, jak na przykład w Bydgoszczy. Poza tym wielu uczestników skorzystało z możliwości startu indywidualnego, na wybranej przez siebie trasie – jak w latach pandemicznych, na własnej ścieżce biegowej.

Wszyscy biorący udział w Biegu z Aplikacją mogli poczuć atmosferę globalnego święta dzięki specjalnej ścieżce dźwiękowej przygotowanej przez występującego w roli kierowcy wirtualnego Samochodu Pościgowego Adama Małysza i prowadzącego przez bieg komentatora, Tomasza Zimocha.

Wings for Life World Run Flagship Run w Poznaniu (fot. Damian Kramski for Wings for Life World Run)

W Biegach Flagowych na trasę wyjeżdżają realne samochody, za których kierownicami siedzą znane postaci ze świata sportu – obok Małysza, są to na przykład snowboardzistka Anna Gasser w Austrii, czy kolarka torowa Kristina Vogel w Niemczech. Uczestników startujących z Aplikacją, w ich słuchawkach gonią kierowcy wirtualnych samochodów – inni w poszczególnych wersjach językowych. W Wielkiej Brytanii biegacze słyszeli jedną ze Spice Girls – Geri Halliwell. W Stanach był to Lance Bass znany z N’Sync.

„To jest niesamowite, że potrafimy się zjednoczyć – nie tylko w Poznaniu, czy w Polsce, ale przede wszystkim na całym świecie w tak ważnym celu. Bardzo mi się to podoba i myślę, że to dodaje dodatkowego kopa energetycznego wszystkim zawodnikom tutaj, a także wszystkim, którzy biegli z Aplikacją. To jest coś naprawdę niesamowitego i jeśli ktoś może wystartować, polecam” – mówiła o szczytnej idei biegu Globalna Zwyciężczyni Wings for Life World Run, Kasia Szkoda.
(redbull)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button