POLSKA

Wielkanocne spotkanie prezydenta i premiera z żołnierzami. „Umacniamy wojsko, byśmy nie musieli walczyć”

Wojsko Polskie

Prezydent Andrzej Duda, z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych, spotkał się w 1. Bazie Lotnictwa Transportowego w Warszawie z kierownictwem Ministerstwa Obrony Narodowej, żołnierzami i pracownikami wojska.

– W ostatnich dwóch latach tak bardzo dobitnie – jak rzadko kiedy wcześniej – wszyscy w Polsce rozumiemy, jakie znaczenie ma służba wojskowa dla naszego bezpieczeństwa, jakie znaczenie odgrywa polski żołnierz – podkreślał prezydent.

Andrzej Duda mówił, że jest dla niego wielką satysfakcją realizacja modernizacji i wzmocnienia polskiej armii – niezależnie od barw politycznych; że te procesy są kontynuowane, realizowane z pełną odpowiedzialnością za bezpieczeństwo Polski, że są takie kwestie, które są ponad wszelkimi podziałami politycznymi.

– Po to realizujemy wszystkie zadania inwestycyjne, zakupy, umacniamy sojusze, umacniamy wojsko, byśmy nie musieli walczyć. Po to polski żołnierz się doskonali na polach ćwiczeń wojskowych, byśmy nie musieli walczyć, by nie trzeba było nigdy podnosić broni, poza ćwiczeniami, przeciwko jakiemukolwiek napastnikowi – zaznaczył prezydent.

Spotkanie rozpoczęło się minutą ciszy dla uczczenia pamięci dwóch saperów z 5. Tarnogórskiego Pułku Chemicznego, którzy zginęli na poligonie w Solarni.

– To szczególne zadanie jakie człowiek na siebie przyjmuje – służba Rzeczypospolitej w armii. Dzisiaj po raz kolejny zobaczyliśmy, że ma ona i ten wymiar – że poza zwykłą pracą, którą jest na co dzień, ma ona też w sobie ogromny wymiar ryzyka związanego z codzienną służbą, szczególną służbą wojskową – wskazywał Andrzej Duda.

Prezydent podkreślał, że wielkim szacunkiem darzy polskich żołnierzy, a także ich najbliższych.

Podczas spotkania wielkanocnego odbyło się też łączenie z żołnierzami Polskich Kontyngentów Wojskowych oraz Zgrupowania Zadaniowego Podlasie. Poza granicami państwa w PKW łącznie służy blisko 1,4 tys. żołnierzy i pracowników wojska.

Prezydent odnosząc się do służby poza granicami wspomniał, że polscy żołnierzy ginęli, także na skutek zamachów, w walce, próbując nieść pokój, próbując przywrócić ludziom możliwość normalnego życia gdzieś daleko od naszego kraju, ale jednocześnie strzegąc też naszego bezpieczeństwa.

1. Baza Lotnictwa Transportowego w Warszawie (fot. Krzysztof Niedziela/CO MON)

Wicepremier W. Kosiniak–Kamysz: Niech świąteczny czas przyniesie nam wszystkim pokój, siłę i nadzieję na każdy nowy dzień

– Dobrych, błogosławionych Świąt Wielkiej Nocy, pokoju i spokoju, siły i odwagi na czas Świąt, ale przede wszystkim na każdy dzień, który po nich nastąpi – te słowa skierował wicepremier W. Kosiniak–Kamysz do żołnierzy i pracowników wojska z okazji zbliżających się Świąt Wielkiej Nocy.

W trakcie spotkania minister Kosiniak–Kamysz zaznaczył, że ze względu na to, co dzieje się na Ukrainie, dość szczególnego znaczenia nabierają słowa o pokoju i spokoju. Dziś obowiązkiem nas wszystkich jak zaznaczył szef MON jest dbanie o bezpieczeństwo naszej ojczyzny.

– Po to się zbroimy, po to trwa transformacja, po to dokonujemy zakupów sprzętu wojskowego i podnosimy umiejętność, jakość szkolenia, po to się zmieniamy, żeby polska armia była silniejsza. Nie po to, żebyśmy wywoływać jakikolwiek konflikt zbrojny. Nie zbroimy się po to, że dążymy do wojny, ale dlatego, żeby obronić pokój. Potrzebujemy siły. Wolność i pokój potrzebują siły. Potrzebujemy naszej siły w sojuszach, potrzebujemy siły naszej ojczyzny, potrzebujemy siły naszego wojska – podkreślał w wystąpieniu szef MON.

Świąteczne spotkanie rozpoczęło się od minuty ciszy i wspomnienia dwóch saperów z 5. Pułku Chemicznego, którzy dziś zginęli w trakcie realizacji zadań służbowych.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button