CIEKAWOSTKI

Wielka Stopa w Kolorado. Kobieta nagrała człekokształtną postać. Czy to dowód na istnienie Sasquatcha?

Stany Zjednoczone

Jedna z kobieta z Kolorado twierdzi, że widziała Wielką Stopę.

W trakcie wycieczki kolejką wąskotorową prawdopodobnie została nagrana człekokształtna owłosiona postać. Czy to była Wielka Stopa (ang. Bigfoot, Big Foot) również znana jako Sasquatch?!

Na filmiku widzimy jak kryptyda* wędruje po zboczu góry przez zarośla.


Konduktor, który wielokrotnie przejeżdża przez te tereny, twierdzi, że nie raz widział tę postać.

„8 października 2023 roku Stetson Tyler i ja pojechaliśmy koleją wąskotorową z Durango do Silverton. Po opuszczeniu Silverton i powrocie do Durango poprosiłam Stetsona, aby pomógł mi poszukać łosi w górach. Kiedy przechodzimy obok gór, Stetson zobaczył, że coś porusza się. Wtedy powiedział, że jest to Wielka Stopa. Brandon, siedzący obok Stetsona w kabinie chwycił za telefon i zaczął nagrywać. Tymczasem próbowałam zrobić zdjęcie. Poniżej znajduje się film, który Brandon dostał i zdjęcia, które zrobiłam. Wszyscy, spośród wielu osób w kabinie rzeczywiście widziało – jak mówi Stetson na filmie – zawsze nieuchwytne stworzenie, którym jest Wielka Stopa! Nie wiem jak Wy, ale my wierzymy!!” – napisał Shannon Parker.

Postać ta miała ok. 2 metry wysokości.

Jak zwykle też są sceptycy, którzy twierdzą, że to mógł być myśliwy w przebraniu czy żart jakiejś osoby.

O Wielkiej Stopie

Wielka Stopa to mityczne zwierzę, które według niepotwierdzonych (kilkudziesięciu tysięcy) relacji żyje w Górach Skalistych i w sąsiednich regionach (USA i Kanada). Niektóre relacje wskazują na obecność stworzenia w rejonie Wielkich Jezior i w południowych stanach USA, a nawet na Wschodnim Wybrzeżu USA (m.in. w Pensylwanii). Nazwa pochodzi od ogromnych śladów łap (stóp?), które były najczęstszym znakiem jego obecności.

Żadne wiarygodne dowody nie potwierdziły jak dotąd istnienia „Wielkiej Stopy” (nie znaleziono kości czy ciała, a fragmenty domniemanego futra okazały się sierścią znanych zwierząt lub niemożliwe do identyfikacji). Są tylko dowody pośrednie i niepewne: naoczni świadkowie, niedojedzone resztki pokarmu, przypisywane tej istocie odchody itp.

„Wielka Stopa” opisywany jest jako potężna (od 2 do 3 metrów wysokości), dwunożna, człekopodobna istota bez ogona, pokryta gęstym i krótkim futrem, którego kolor może być zmienny od czerni do rudego brązu (także jasny i srebrzysty). Ma głowę podobną do głowy goryla, z niskim czołem i dużymi oczami. Być może prowadzi nocny tryb życia (najczęściej go spotykano w nocy). Rzekomo wydaje jakieś głosy i wydziela silny, nieprzyjemny zapach. Najprawdopodobniej jest wszystkożerny. Zamieszkuje bardzo słabo zaludnione lasy górskie, a najwięcej świadków spotkało go od 1958 w górach północnej Kalifornii.

Informacje o istnieniu wielkiej człekokształtnej istoty pochodzą także z Ameryki Południowej i Azji (Yeti), jednak przyjmuje się, że chodzi o inny gatunek (podgatunek) – (różnice w wyglądzie).

* Kryptyda – hipotetyczne zwierzę, którego istnienie jest obiektem badań kryptozoologów, lecz nie zostało potwierdzone przez zoologię. Kryptydy to zwierzęta uznane za dawno wymarłe bądź znane z przekazów. Poszukiwaniem kryptyd zajmują się kryptozoolodzy.

Ze względu na brak wiadomości, do jakiej grupy zwierząt mają należeć kryptydy, dzieli się je pod kątem środowiska życiowego na:

  • wodne – zamieszkujące zbiorniki wodne, np. Potwór z Loch Ness, Champ, Trunko, Mokele-Mbembe, Morgawr,
  • lądowe – poruszające się po lądzie, np. Chupacabra, Yeti, Yowie, Kasai Rex, Bestia z Gévaudan,
  • powietrzne – umiejące latać, poruszające się w powietrzu, np. Mothman, Diabeł z New Jersey.

Niekiedy wyróżnia się także kryptydy człekokształtne, np. Yeti, Wielka Stopa.
(własne, wikipedia)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button