POLITYKAPOLSKA

Wiceprezydent USA Mike Pence z wizytą w Polsce

80. rocznica wybuchu II wojny światowej

W dniach 1-2 września 2019 roku z wizytą w Polsce będzie przebywał Wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki Michael R. Pence z Małżonką.

1 września w Warszawie Wiceprezydent Pence weźmie udział w uroczystościach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Na placu Piłsudskiego w Warszawie rozpoczęły się obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. W uroczystościach, których gospodarzem jest Prezydent Andrzej Duda, bierze udział ok. 40 delegacji zagranicznych.

– Czcimy i składamy wielki hołd dzisiaj wszystkim ofiarom II wojny światowej, chylimy głęboko czoła i z wdzięcznością całujemy ręce kombatantów, naszych wspaniałych obrońców ojczyzn, tych którzy walczyli za wolność naszą i waszą na wszystkich frontach ówczesnego świata – powiedział Prezydent.

– Pochylam głowę przed bohaterami II wojny światowej, zwłaszcza przed moimi rodakami – tymi, którzy polegli i tymi którzy przeżyli, którzy walczyli o wolną i suwerenną Polskę i wolną Europę, za wolność naszą i waszą – dziękujemy Wam – akcentował.

Zaplanowane są także wystąpienia Prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera oraz Wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki Michaela Pence’a.

Po powitaniu przez Parę Prezydencką gości z całego świata, przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbyła się uroczysta zmiana Posterunku Honorowego według ceremoniału wojskowego.

Motywem przewodnim obchodów są słowa „Pamięć i przestroga”. Znajdą się one na szarfie wieńca, który złożą szefowie delegacji przez Grobem Nieznanego Żołnierza, a także na ufundowanym przez Prezydenta RP dzwonie, który zabrzmi na pl. Piłsudskiego. Symbolicznie uderzą w niego obecni na uroczystościach przywódcy.

Następnie szefowie delegacji złożą kwiaty na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza.

Rano w Wieluniu Prezydenci Polski i Niemiec oddali hołd ofiarom II wojny światowej.
(KPRP)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button