WARSZAWA

Wianki nad Wisłą w Warszawie. Bitwa na patelnie, wystąpią: Tulia, Zalewski, Nosowska, Nervo

Wianki nad Wisłą w stolicy

W sobotę, 22 czerwca, Warszawa zaczyna lato.

W programie piknik świętojański, regaty, wodowanie wianka oraz – tradycyjne już – wieczorne koncerty. W Multimedialnym Parku Fontann po raz 24. odbędą się „Wianki nad Wisłą”.

Impreza wystartuje o godzinie 12.00 „bitwą na patelnie” – kulinarnym show w wykonaniu mistrzów: Krzysztofa Szulborskiego – prezesa Stowarzyszenia Kucharzy Polskich, Grzegorza Parczewskiego – mistrza świata BBQ, Jeana Bosa – prekursora kuchni molekularnej w Polsce, kucharza rodzin królewskich Belgii i Monako. Pokaz zakończy poczęstunek dla kibiców bitwy – do wyboru kaszotto, paella i śródziemnomorskie penne.

Największy wianek w Warszawie

Podczas wydarzenia nie może oczywiście zabraknąć tradycyjnego puszczania wianków. W tym roku wspólne dekorowanie największego wianka w Warszawie rozpocznie się o godz. 14.00. Pastelowe eustomy, chryzantemy i koralowe peonie nawiążą do najmodniejszej koloru roku 2019 – ustanowionego przez Instytut Pantone – living coral. Imponująca kwiatowa kompozycja zostanie zwodowana na Wiśle ok. godz. 18.30.

Rytuał plecenia wianków z polnych kwiatów i puszczania ich na wodę był w dawnych czasach zarezerwowany jedynie dla panien, które w Noc Kupały wróżyły dla siebie rychłe zamążpójście. Jednak podczas tegorocznych „Wianków nad Wisłą” każdy będzie mógł wziąć udział w zabawie.

Strefa wodna

Wianki to święto żywiołów – dla miłośników wody i sportów wodnych przygotowana została specjalna strefa, a w niej: pokazy żeglarstwa i ratownictwa, prezentacje mistrzów żeglarstwa, regaty o Puchar Wianków (godz. 19.00) oraz zajęcia edukacyjne dla dzieci i dorosłych. Dodatkowo odbędą się darmowe rejsy omegami (godz. 13.00-19.00) i tradycyjnymi łodziami wiślanymi. Nad Wisłą wystąpi również trio jazzowe: Tomasz Grzegorski (saksofon), Michał Jaros (kontrabas), Tomasz Sowiński (perkusja)

Wieczór z gwiazdami pod gwiazdami

O godz. 19.30 rozpocznie się koncert gwiazd polskiej – i nie tylko – sceny muzycznej. Wystąpią: Tulia, Krzysztof Zalewski, Nosowska, L.U.C. & REBEL BABEL z gośćmi oraz – australijski duet didżejski – Nervo.

Pierwsze siostry elektronicznej muzyki tanecznej – Mim i Liv Nervo z NERVO – wspięły się na szczyt międzynarodowej sceny muzycznej. Wszechstronnie utalentowane Australijki utrzymują się w światowej czołówce. Według DJ Magazine są najlepszymi kobietami-DJ’ami. Nervo mają oddanych fanów na całym świecie.

Kolejną kobiecą grupą występującą podczas Wianków jest Tulia. Zespół tworzą cztery młode, ale bardzo doświadczone artystki z gruntownym muzycznym wykształceniem. Tulia posługuje się techniką śpiewokrzyku, to głosy charakterystyczne dla polskiej muzyki ludowej wspomaganej najnowocześniejszą produkcją muzyczną.

Następna osobowość sceniczna – Nosowska, również nie próżnuje na polu muzycznym. Jesienią 2018r. ukazał się jej kolejny solowy album „Basta”, który szybko pokrył się złotem.

Na wiankowej scenie pojawi się również L.U.C z projektem Rebel Babel oraz gośćmi.  To producent muzyczny, wokalista, kompozytor, autor tekstów oraz reżyser wideoklipów i koncertów nagrodzony m.in. Paszportem Polityki, Mateuszem Trójki, Wrocławską Nagrodą Muzyczną, nagrodą Ale Sztuka i dwukrotnie Yachem, okrzyknięty przez dziennikarzy Artystą XXI wieku. Na scenie razem z L.U.C. & REBEL BABEL ENSAMBLE pojawią się: Bovska, Grubson, Bisz (B.O.K), PROMOE, Orkiestra Dęta OSP Konopiska oraz Orkiestra Reprezentacyjna SGGW.

Publiczność Wianków posłucha również Krzysztofa Zalewskiego, który koncertował z materiałem z „Zeliga”, później wykonywał one man show, prezentując zawiłe numery z debiutanckiego albumu. Przełomem w jego twórczości była wydana w 2016 r. płyta „Złoto”.

Dojazd na Wianki i wyłączenia z ruchu

Na potrzeby wydarzenia od soboty, 22 czerwca, od godz. 17.30 do niedzieli, 23 czerwca do godz. 4.00 zamknięte dla ruchu będą obydwie jezdnie Wisłostrady. Jadący od strony Mokotowa będą mogli dojechać do mostu Śląsko-Dąbrowskiego i skręcić w ul. Grodzką. Kierowcy jadący od strony Bielan będą mogli skręcić w ul. Z. Krasińskiego – dalej będą zorganizowane specjalne miejsca parkingowe na skrajnych dwóch pasach ruchu obydwu jezdni, a od ul. R. Sanguszki ulica będzie całkowicie zamknięta dla ruchu (wytyczone zostaną tymczasowe zawrotki na wysokości ul. Wenedów oraz przed ul. R. Sanguszki). W sobotę, 22 czerwca, na ul. R. Sanguszki będzie obowiązywał zakaz zatrzymywania się wraz z tabliczką informującą o możliwości wywiezienia pojazdu na koszt właściciela.

Wyjazd z ul. Wenedów na Wisłostradę będzie możliwy tylko w lewo – w kierunku Bielan, a z ul. Nowy Zjazd wyłącznie w prawo, czyli w kierunku Mokotowa. Połącznie z Wisłostradą nie będą miały natomiast ulice R. Sanguszki i Boleść.

Objazd zostanie poprowadzony ulicami: Z. Krasińskiego – A. Mickiewicza – gen. W. Andersa – Marszałkowska – Al. Jerozolimskie. Zalecany objazd: most gen. S. Grota-Roweckiego – Jagiellońska – Wybrzeże Helskie – Wybrzeże Szczecińskie – Wał Miedzeszyński – most Siekierkowski.

Komunikacja miejska

W czasie wyłączenia z ruchu Wisłostrady autobusy linii 100 w kierunku placu Zamkowego pojadą ulicami Świętojerską – gen. W. Andersa – pl. Bankowy – Senatorska – Nowy Przejazd – al. „Solidarności”. Autobusy linii 118 i 185, w kierunku stacji metra Politechnika i pętli Ursynów Zach., pojadą ulicami: A. Mickiewicza – gen. W. Andersa – pl. Bankowy – Nowy Przejazd – al. „Solidarności” – Nowy Zjazd. W kierunkach przeciwnych z Wisłostrady pojadą ul. Grodzką w al. „Solidarności” i dalej ulicami gen. W. Andersa i A. Mickiewicza. Kursowanie autobusów linii 385 będzie zawieszone.

W przypadku wyłączenia ruchu tramwajowego na moście Śląsko-Dąbrowskim tramwaje linii 4, 13, 20, 23 i 26 pojadą objazdem do mostu Gdańskiego. Natomiast autobusy linii: 160, 190, 527 oraz nocnych N11, N16, N21, N61, N66 i N71 będą kursowały mostem Świętokrzyskim.

W nocy z 22 na 23 czerwca, po zakończeniu imprezy, na ulice wyjadą dodatkowe tramwaje linii: 1 (z pętli Ratuszowa-ZOO na pętlę Banacha oraz z ul. Międzyparkowej na pętlę Annopol), 4 (z ul. Marszałkowskiej na pętlę Annopol), 23 (z ul. Targowej na pętlę Nowe Bemowo) i 26 (z ul. Marszałkowskiej na pętlę Gocławek oraz z ul. Targowej na pętlę Koło).

Wstęp na 24. „Wianki nad Wisłą” jest bezpłatny.
(org.)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button