GOSPODARKAPOLITYKAŚWIAT

Morawiecki na szczycie UE w Brukseli. Polska zablokowała porozumienie o neutralności klimatycznej

Premier Mateusz Morawiecki na szczycie UE

Polska, Węgry, Estonia i Czechy zablokowały plany dot. neutralności klimatycznej w 2050 roku.

Kraje te nie zgodziły się, aby daty znalazły się w tych porozumieniach.

Polska chciała utrzymać uzgodnienia klimatyczne z Paryża i to się jej udało. Pozostałe państwa UE są za neutralnością węglową do 2050 roku. Chodzi tutaj o to, by europejska gospodarka była neutralna co do emisji CO2, tj. tyle samo pochłaniała co emitowała.

„Chcemy, żeby głos Europy Centralnej był słyszany, żeby nasze interesy były odpowiednio zabezpieczone” – mówił szef rządu podczas spotkania szefów państw i rządów w Brukseli.

W trakcie spotkania poruszono m.in. kwestie finansowe, gospodarcze – w tym wieloletni budżet UE na lata 2021-27, politykę klimatyczną oraz bieżące wydarzenia na scenie międzynarodowej.

W drugiej części posiedzenia Rady Europejskiej omawiana była obsada najważniejszych stanowisk w UE. Dyskusja na ten temat formalnie została zapoczątkowana podczas szczytu pod koniec maja. „Najważniejsze jest to, jakie poglądy i stanowiska będą prezentowane przez nowych kandydatów, od tego będziemy uzależniali nasze poparcie” – mówił szef polskiego rządu odnosząc się do wyboru kandydatów na nowych szefów Komisji i Rady Europejskiej. Dodał, że stanowisko Grupy Wyszehradzkiej jest w tym zakresie spójne. Przed rozpoczęciem szczytu odbyło się spotkanie koordynacyjne premierów Polski, Czech, Słowacji i Węgier poświęcone m.in. tej sprawie.

Rada Europejska dyskutowała również nad długoterminową strategią klimatyczną, którą UE ma przyjąć do 2020 r. Zgodnie z dotychczasowymi postanowieniami Rady, Unia Europejska powinna osiągnąć stan zerowej emisji netto gazów cieplarnianych, w II poł. XXI w. W konkluzjach przyjętych w środę ta zasada pozostała niezmieniona.

Obecnie obowiązujące cele klimatyczne wyznacza Porozumienie Paryskie. Z punktu widzenia Polski bardzo ważne jest, aby „warunki dotyczące ewentualnych mechanizmów kompensacyjnych dla państw członkowskich zostały bardzo precyzyjnie określone” – zaznaczył szef polskiego rządu.

Przed rozpoczęciem szczytu premier Mateusz Morawiecki podczas oficjalnej ceremonii w Brukseli, wraz z prezydent Litwy Dalią Grybauskaitė, premierem Łotwy Artursem Krišjānisem Kariņšem, premierem Estonii Jürim Ratasem oraz przewodniczącym Komisji Europejskiej Jean Claude Junckerem podpisał polityczną deklarację dotyczącą wsparcia działań na rzecz synchronizacji systemów elektroenergetycznych państw bałtyckich z systemem elektroenergetycznym Europy kontynentalnej.

Dokument stanowi kontynuację porozumienia zawartego w czerwcu ubiegłego roku. Podpisane przez Polskę porozumienie to wyraz solidarności z państwami bałtyckimi. Wpisuje się w działania Rządu RP mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego w Europie Środkowo-Wschodniej.
(własne, KPRM)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button