TRÓJMIASTO

Westerplatte. Zainaugurowano specjalnym rejsem projekt „Muzeum na wodzie”

Muzeum II Wojny Światowej

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku specjalnym rejsem zainaugurowało projekt „Muzeum na wodzie”.

Jest to przedsięwzięcie mające na celu stworzenie kompleksowej i spójnej opowieści o II wojnie światowej, uwzględniającej teren pola bitwy na Westerplatte i przybliżającej przejmującą historię z pierwszych dni września 1939 roku. W pierwszym rejsie oraz poprzedzającej go uroczystości wziął udział Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosław Sellin.

Geneza projektu „Muzeum na wodzie”

Idea stworzenia połączenia wodnego pomiędzy nowoczesnym Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, a historycznym polem bitwy na Westerplatte, będącym nie tylko symbolem początku jednego z najtragiczniejszych konfliktów w dziejach ludzkości, ale także bohaterskiej obrony, powstała w kwietniu 2017 r. – w momencie połączenia dwóch państwowych instytucji kultury: Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz Muzeum Westerplatte i Wojny 1939.

Wizyta na Westerplatte, opowiadająca historię początku II wojny światowej w Polsce i tragiczną jesień 1939 roku, zgodnie z założeniem stanowić miała wstęp do dalszego ciągu opowieści, którą bardziej uniwersalnie i wyczerpująco, z uwzględnieniem wątków międzynarodowych, przedstawiałaby wystawa w Muzeum II Wojny Światowej.

W 2019 roku, tuż przed 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej, realizacja przedsięwzięcia mającego na celu stworzenie kompleksowej i spójnej opowieści o tej wojnie, uwzględniającej teren Westerplatte, stała się możliwa dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

O projekcie

Edukacyjny rejs na Westerplatte to propozycja skierowana do polskich i zagranicznych turystów. W trakcie rejsu wykwalifikowany przewodnik opowiada po polsku i po angielsku o historii gdańskiego portu, a następnie oprowadza zwiedzających po terenie pola bitwy na Westerplatte. Na statku uczestnicy rejsu poznają kontekst wybranych obiektów pochodzących z badań archeologicznych prowadzonych przez Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 (oddział Muzeum II Wojny Światowej) na terenie Westerplatte. Dodatkową atrakcją jest poszukiwanie kilkudziesięciu ciekawostek umieszczonych w różnych miejscach statku, które uzupełnią wiedzę o wyjątkowym miejscu, jakim jest Westerplatte i uzmysłowią jego międzynarodowe znaczenie.

Regularne kursy statku na trasie Gdańsk-Westerplatte rozpoczęły się 14 lipca 2019 r. i będą odbywać się codziennie od wtorku do niedzieli, z wyłączeniem poniedziałków, do 29 września 2019 r.

Trasa rejsu obejmuje: Nabrzeże przy Moście Wapienniczym (od strony Brabanku) –> Westerplatte –> Nabrzeże przy Moście Wapienniczym.

Cena: 40 zł

W cenie: rejs statkiem w obie strony i zwiedzanie Westerplatte z przewodnikiem polsko-angielskim

Rozkład rejsów:

10:20 (powrót do Gdańska 14:10)
12:20 (powrót do Gdańska 16:10)
14:20 (powrót do Gdańska 18:10)

rejs dodatkowy: 16:20

UWAGA:
bilet na rejs dodatkowy obejmuje przejazd w jedną stronę w cenie 20 zł
możliwość nabycia biletu powrotnego pod warunkiem dostępności miejsc na statku
(odpłynięcie z Westerplatte o godz. 17:30),
bilet powrotny zakupić można wyłącznie na statku 5 minut przed odpłynięciem z Westerplatte – cena 20 zł.

Bilety do nabycia:
• na stronie www.muzeum1939.pl (bilety do nabycia przez Internet z wyprzedzeniem 24 godzin przed planowanym rejsem)
• w kasach Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
• na statku u sprzedawcy (5 minut przed najbliższym rejsem)
(mkidn)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button