POLSKA

Westerplatte. 84. rocznica wybuchu II wojny światowej

1 września 1939 r.

Dzisiaj przypada 84. rocznica wybuchu II wojny światowej.

1 września 1939 roku na zawsze zapisał się na kartach historii Polski, Europy i świata. Tego dnia o 4:40 Trzecia Rzesza zaatakowała nasz kraj, rozpoczynając krwawą II wojnę światową.

W uroczystościach na Westerplatte wziął udział prezydent Andrzej Duda.

– Kolejne pokolenie młodych Polaków pochyla dziś głowy nad pamięcią tych, którzy polegli, nad pamięcią niezwykłego bohaterstwa i oddania ojczyźnie. To jest właśnie największa godność Westerplatte i westerplatczyków. To jest największa godność obrońców Wybrzeża i żołnierzy, którzy nie szczędząc sił i krwi, bronili Rzeczypospolitej – mówił Andrzej Duda.

Zgodnie z tradycją poranne obchody rozpoczęły się dźwiękiem syren alarmowych, tuż przed 4.45, bowiem o tej godzinie 1 września 1939 r. nastąpił niemiecki atak na polską Wojskową Składnicę Tranzytową, ulokowaną na gdańskim półwyspie.

Prezydent wskazywał, że armia niemiecka do II wojny światowej przystąpiła jako ogromna potęga. – Ale my w Polsce także mieliśmy takie możliwości – i niestety nie wykorzystano ich. Za późno – to był prawdopodobnie największy błąd. Bo gdybyśmy mieli flotę bombowców, gdybyśmy mieli wojska pancerne, prawdopodobnie hitlerowskie Niemcy nie odważyłyby się nas zaatakować, mając perspektywę możliwych bombardowań Berlina i innych niemieckich miast, mając perspektywę zmasowanej, twardej obrony nie do przebicia – powiedział.

– Nie zrobiono tego na czas; II Rzeczpospolita zmarnowała w ten sposób swoją rozwojową szansę i straciła w II wojnie światowej miliony obywateli – ocenił Duda.

Prezydent podkreślał, że dzisiaj nie wolno nam się spóźnić z obroną naszego państwa, widząc co dzieje się na Ukrainie. – Jakże wymownie widzimy to od 24 lutego 2022 roku – czarnej daty dla naszych sąsiadów z Ukrainy, czarnej daty rosyjskiej napaści pełnoskalowej na to niepodległe państwo, kolejnej rosyjskiej próby w XXI wieku zmienienia siłą granic w Europie. Czy myślicie, że ostatniej? Nie bądźmy naiwni i na szczęście nie jesteśmy – powiedział.

– Właśnie dlatego musimy poświęcić tak wiele innych naszych potrzeb i wzmocnić naszą armię, nasze bezpieczeństwo, realizować ten proces zawczasu, aby Polak był mądry przed szkodą, zanim jakiś szaleniec wpadnie na pomysł, że trzeba zagarnąć naszą ziemię znowu, że można nas napaść, bo jesteśmy słabi i nie damy rady – zaznaczył Andrzej Duda.

Westerplatte. 84. rocznica wybuchu II wojny światowej (fot. KPRP)

Podkreślał też, że Polska musi być mocna, właśnie po to, aby nie trzeba było walczyć, aby nikt się nie odważył podnieść ręki na Polaków i polską ziemię.

Prezydent podkreślał, że musimy budować nasze bezpieczeństwo – nie na słowach lecz na czynach. – To właśnie jesteśmy winni obrońcom Westerplatte. To właśnie musi być przez następne lata systematycznie, spokojnie i konsekwentnie realizowane – zaznaczył.

– Wolność nie jest dana raz na zawsze. I nie utrzyma się sama. Nikt nam nie da jej w prezencie! Przeciwnie – historia uczy, że raczej będzie chciał ją nam odebrać. Dlatego musimy pokazywać, że jesteśmy gotowi i musimy cały czas zachowywać gotowość i odpowiedzialność – powiedział Duda.

– I to jest dziś nasz najważniejszy patriotyczny obowiązek wobec ojczyzny i wobec tych, którzy będą ją stanowili w przyszłości. To jest nasze zobowiązanie wobec wszystkich tych, którzy w przeszłości walczyli o nią i za nią polegli – akcentował prezydent.

Obrona Westerplatte to wielki symbol miłości do ojczyzny

– 84 lata temu Niemcy napadły na Polskę. Wybuchła II wojna światowa. Dziś, jak co roku, upamiętniamy tych wszystkich, którzy oddali życie za wolną Polskę.(…) Dziś jesteśmy światkami odradzającego się imperializmu Rosji. Dziś wzmacniamy Wojsko Polskie i wyposażamy w nowoczesną broń. To najskuteczniejsza odpowiedź na te wszystkie zagrożenia. Dziękuję, że dziś razem czcimy pamięć o bohaterach – powiedział minister Mariusz Błaszczak podczas obchodów 84. rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte.

Atak niemieckiego pancernika Schleswig–Holstein na Wojskową Składnicę Tranzytową na Westerplatte 1 września 1939 r. o godzinie 4.45 był jednym z pierwszych wydarzeń rozpoczynających II wojnę światową. Polskie oddziały do 7 września 1939 r. bohatersko broniły placówki przed atakami wroga.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button