Prezydent Andrzej Duda z Małżonką Agatą Kornhauser–Dudą zostali przyjęci na audiencji przez papieża Franciszka.
Rozmowy dotyczyły głównie sytuacji związanej z wojną w Ukrainie.
– Podziękowałem za opiekę duchową i za modlitwę za nasz kraj, za Polaków, za Ukrainę i naród ukraiński w tej niezwykle trudnej chwili, za potępienie wojny – relacjonował Andrzej Duda spotkanie z Franciszkiem. Na początku wizyty rozmawiał on z Ojcem Świętym „w cztery oczy”.
Jak mówił, Andrzej Duda opisał papieżowi Franciszkowi sytuację w Polsce w związku z kryzysem uchodźczym, wywołanym rosyjską agresją na Ukrainie.
– Opowiedziałem, w jaki sposób Polacy działają, jak przyjmujemy naszych sąsiadów, którzy znajdują się w trudnej sytuacji i uciekają przed wojną i śmiercią, którym ze wszystkich sił staramy się udzielić pomocy. Mówiłem, że tych form pomocy jest wiele. Tego serca jest ogromnie dużo, Polacy dzielą się przysłowiowym chlebem, przyjmują do własnych domów, tym, co mają – mówił Andrzej Duda.
Dodał, że „Ojciec Święty był bardzo zainteresowany, jak my to widzimy, jak to postrzegamy, jak również sytuacją na Ukrainie”.
Andrzej Duda przekazał też Franciszkowi zaproszenie do Polski i zaznaczył, że ponieważ w związku z inwazją Rosji na Ukrainę do Polski przybyło wielu uchodźców, papieska wizyta byłaby okazją do spotkania z dwoma narodami. – Dwa miliony obywateli Ukrainy znajduje się w Polsce, razem z nami mieszka. Na pewno byłoby to nie tylko spotkanie z Polakami, ale byłoby to też ekumeniczne spotkanie z naszymi gośćmi z Ukrainy, których z całą pewnością byłyby na spotkaniach z Ojcem Świętym również dziesiątki, setki tysięcy – dodał prezydent RP.
Po papieskiej audiencji Andrzej Duda spotkał się z kardynałem Pietro Parolinem, sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej. W spotkaniu uczestniczyli też m.in. Grażyna Ignaczak-Bandych, szef KPRP oraz Adam Kwiatkowski, sekretarz stanu w KPRP.
Rzym. Spotkanie z Prezydentem IFAD
Prezydent Andrzej Duda, podczas wizyty w Rzymie spotkał się z prezydentem Międzynarodowego Funduszu Rozwoju Rolnictwa (IFAD) Gilbertem F. Houngbo, aby m.in. omówić możliwy wpływ wojny w Ukrainie na dostępność i ceny żywności na rynkach.
IFAD jest agencją ONZ, posiadającą status międzynarodowej instytucji finansowej. Głównym celem działalności funduszu jest zmniejszenie ubóstwa na obszarach wiejskich, poprawa warunków żywnościowych i zwiększenie produkcji żywności w należących do funduszu krajach rozwijających się.
IFAD zapewnia finansowanie projektów, które stymulują wzrost gospodarczy, zmniejszają nierówności i poprawiają warunki życia ubogich mieszkańców obszarów wiejskich. Fundusz ułatwia dostęp do technologii, usług doradczych i finansowych. Polska przystąpiła do IFAD w styczniu 2020 r. Kilka miesięcy później prezydent RP Andrzej Duda złożył wówczas wizytę w siedzibie funduszu.