POZOSTAŁE

Waszyngton i Nowy Jork. Tour Piotra Glińskiego po USA

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński w Stanach Zjednoczonych

Wicepremier Piotr Gliński w polskim przedstawicielstwie w ONZ: „Polska robi wszystko, aby pomóc ukraińskim dzieciom w tych niespokojnych i przerażających czasach”

„Od ponad dwóch miesięcy jesteśmy świadkami rozgrywającego się na naszych oczach dramatu wojny na Ukrainie, wywołanej brutalną rosyjską agresją. Zagrożone jest nie tylko życie i zdrowie narodu ukraińskiego, ale także jego kultura, a co za tym idzie tożsamość i przyszłość najmłodszego pokolenia” – powiedział Piotr Gliński podczas spotkania w ramach projektu „Zapewnienie ciągłości edukacji w sytuacjach konfliktowych”, które odbyło się w siedzibie Stałego Przedstawicielstwa RP przy ONZ w Nowym Jorku. Podczas wydarzenia współorganizowanego przez Delegaturę Unii Europejskiej przy ONZ i Polską Misję przy ONZ analizowano tematykę kontynuacji edukacji podczas konfliktu zbrojnego na przykładzie aktualnej sytuacji Ukrainy.

– My, świadkowie, osoby wrażliwe i prawe, nie powinniśmy wygodnie patrzeć na niszczenie młodej jeszcze państwowości Ukrainy, któremu towarzyszy także burzenie struktur narodu i społeczeństwa pozbawionego podstawowych praw człowieka. Naszym moralnym obowiązkiem jest działanie, przeciwstawianie się agresorowi wszelkimi możliwymi sposobami i wspieranie narodu ukraińskiego: zarówno tych, którzy bohatersko bronią swojej ojczyzny, jak i tych, którzy desperacko szukają schronienia uciekając z obszaru działań wojennych – mówił podczas wystąpienia Piotr Gliński.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego zwrócił uwagę, że wojna zniszczyła cały paradygmat, na którym do tej pory opierała się nasza cywilizacja i od którego zależało istnienie każdego narodu.

– To właśnie ten patriotyzm, ta miłość do ojczyzny do samego końca – dziś coś zupełnie niemodnego – napędza Ukraińców w skutecznym oporze. To ich tożsamość kulturowa i pochodzenie kulturowe sprawiają, że są zdolni do poświęceń dla swojej ojczyzny, podczas gdy innym się to nie udaje – dodał wicepremier.

Szef resortu kultury podkreślił, że nasilenie rosyjskiej ofensywy na Ukrainie ma dla wszystkich katastrofalne skutki. Wskazał, że konflikt ma niszczący wpływ zwłaszcza na 7,5 mln ukraińskich dzieci.

– Od 24 lutego na Ukrainie zginęły dziesiątki dzieci, a wiele zostało rannych. Ponad 1,5 mln najmłodszych uciekło z kraju. Pod względem skali ten kryzys uchodźczy jest bezprecedensowy od czasów II wojny światowej. Niestety, jak wszystkie dzieci, które w wyniku wojen i konfliktów muszą opuścić swoje domy, również ukraińskie dzieci są zagrożone brakiem dostępu do edukacji – zaznaczył Piotr Gliński.

Wicepremier zauważył, że wsparcie edukacji wszystkich dotkniętych wojną dzieci na szeroką skalę – zarówno na Ukrainie, jak i w krajach przyjmujących uchodźców – jest niezbędne, aby zapobiec „utracie” pokolenia. Wskazał, że Polska stara się zrekompensować straty poniesione przez dzieci z Ukrainy, które w naszym kraju znajdują schronienie.

– Polski system edukacji zawsze był otwarty dla uczniów i studentów z innych krajów. Do 24 lutego 2022 r. Polska dysponowała już odpowiednimi rozwiązaniami w zakresie przyjmowania i wspierania cudzoziemców w polskich szkołach i uczelniach. Niemniej jednak wprowadziliśmy kolejne środki, aby nasz system był jeszcze bardziej elastyczny, aby ułatwić masowy i nagły napływ uchodźców z Ukrainy do polskiego systemu – podkreślił minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Piotr Gliński zapewnił, że informacje o uczniach przybyłych do Polski z Ukrainy są aktualizowane codziennie. Poinformował, że prawie 200 tys. ukraińskich dzieci podjęło już naukę w polskich szkołach: 20% – w klasach przygotowawczych, a aż 80% – w zajęciach razem z polskimi dziećmi. Wyboru drogi edukacyjnej dla dzieci i uczniów, którzy przybyli z Ukrainy, dokonują ich rodzice lub osoby sprawujące opiekę.

– Mają oni dwie możliwości: kontynuację nauki w systemie ukraińskim z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość lub zapisanie się do szkoły działającej w polskim systemie oświaty. Ministerstwo Edukacji i Nauki realizuje także inicjatywę „Szkoła dla Ciebie”, dzięki której udało się zgromadzić już kilka tysięcy sztuk sprzętu komputerowego. Trafi on do uczniów uczących się online w szkołach na Ukrainie – wskazał polski wicepremier.

Szef resortu kultury podkreślił także, że uczniowie z Ukrainy będący w wieku obowiązku szkolnego obowiązującego w Polsce, czyli od 7 do 18 roku życia, są przyjmowani do szkół publicznych i objęci opieką oraz edukacją na takich samych warunkach jak polscy obywatele. Dodał, że ukraińscy uczniowie, którzy nie mówią po polsku, mogą uczestniczyć w dodatkowych zajęciach z języka polskiego lub podjąć naukę w klasach przygotowawczych. Zaznaczył również, że obywatele Ukrainy mogą być zatrudniani jako nauczyciele bez zezwolenia na pracę.

– Polska robi wszystko, aby pomóc ukraińskim dzieciom w tych niespokojnych i przerażających czasach. Oferując bezpieczeństwo w naszych polskich domach, wśród naszych rodzin i normalnego życia z jego obowiązkami i radościami, wierzymy, że uda nam się uratować chociaż część ich marzeń i dzieciństwa. Mam szczerą nadzieję, że ta wojna wkrótce się skończy i mimo traumatycznych przeżyć te dzieci będą mogły dołączyć do swoich rodzin, przyjaciół i wrócić do swoich domów oraz szkół w wolnej Ukrainie – podsumował wicepremier Piotr Gliński.
(MKiDN)

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7
Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button