POZOSTAŁE

Waszyngton i Nowy Jork. Tour Piotra Glińskiego po USA

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński w Stanach Zjednoczonych

Wicepremier Piotr Gliński w Waszyngtonie: dla Polaków wolność jest wartością najważniejszą

„Spotykamy się dziś w Narodowe Święto Konstytucji 3 Maja, upamiętniające 231. rocznicę uchwalenia ustawy zasadniczej, drugiej po amerykańskiej nowoczesnej konstytucji na świecie. Jestem głęboko poruszony, że mogę świętować ten dzień w Waszyngtonie, który jest stolicą kraju od początku swojego powstania symbolizującego dla Polaków wolność. Dla Polaków wolność – obok solidarności i poszanowania godności człowieka – jest wartością najważniejszą” – powiedział wicepremier Piotr Gliński podczas uroczystości z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja w rezydencji ambasadora RP w Stanach Zjednoczonych Marka Magierowskiego. Wcześniej we wtorek minister kultury i dziedzictwa narodowego odwiedził Georgetown University – uczelnię, której program od wielu dekad współtworzyli Polacy – oraz Bibliotekę Kongresu.

Uroczystość w 231. okazji święta uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczęła się odegraniem hymnów narodowych Polski i Stanów Zjednoczonych. Podczas wydarzenia minutą ciszy uczczono pamięć ofiar wojny w Ukrainie.

– Dla Polaków wolność – obok solidarności i poszanowania godności człowieka – jest wartością najważniejszą. Nie jest przypadkiem, że nasi bohaterowie narodowi, Kazimierz Pułaski i Tadeusz Kościuszko, walczyli w amerykańskiej wojnie o niepodległość. Kolejną wojną, w której uczestniczył Kościuszko, była wojna w obronie Konstytucji 3 maja. Ten akt prawny był wyrazem dążeń mieszkańców Rzeczypospolitej do zachowania państwa i niepodległości – mówił podczas uroczystości w Waszyngtonie wicepremier Piotr Gliński.

Uroczystość z okazji 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja w rezydencji ambasadora RP w Stanach Zjednoczonych Marka Magierowskiego (fot. Danuta Matloch)

Minister kultury i dziedzictwa narodowego podkreślił, że przez ponad dwa stulecia Stany Zjednoczone stały się dla milionów Polaków drugim domem. Wskazał, że Polacy emigrowali tam w czasach rozbiorów Polski, okupacji niemiecko-nazistowskiej, a także w okresie reżimu komunistycznego.

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7Następna strona
Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button