POZOSTAŁE

Waszyngton i Nowy Jork. Tour Piotra Glińskiego po USA

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński w Stanach Zjednoczonych

Wicepremier Gliński w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku: „My, wolne narody Europy i Ameryki, stajemy ramię w ramię z naszymi braćmi z Ukrainy”

„Dwieście trzydzieści jeden lat temu w Warszawie została proklamowana Konstytucja 3 Maja, uchwalona wspólnie przez przedstawicieli Trzech Narodów zamieszkujących ówczesną Rzeczpospolitą: Polaków, Litwinów i Ukraińców, zwanych wówczas Rusinami. (…) W XXI wieku wydawało się, że nie będziemy już zmuszeni walczyć o wolność, że została nam dana na zawsze. Niestety, ta pewność została zburzona rankiem 24 lutego” – powiedział Piotr Gliński podczas uroczystego bankietu z okazji Święta Konstytucji 3 Maja w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku. Wydarzenie było współorganizowane z Konsulem Generalnym Litwy i Konsulem Generalnym Ukrainy w ramach tzw. Trójkąta Lubelskiego.

Pomnik Katyński w New Jersey City (fot. Danuta Matloch)

Wcześniej wicepremier Piotr Gliński złożył kwiaty pod Pomnikiem Katyńskim w New Jersey City. Pomnik znajduje się na Exchange Place, w centralnym punkcie Jersey City, przy ujściu rzeki Hudson, na tle nowojorskiego Manhattanu. Jest pierwszym pomnikiem katyńskim w Stanach Zjednoczonych. Powstał na przełomie lat 80-tych i 90-tych XX w. z inicjatywy Stanisława Paszula (żołnierza AK, byłego więźnia sowieckich łagrów na Syberii) oraz Józefa Płońskiego (weterana armii amerykańskiej) którzy powołali Komitet Budowy Pomnika Katyńskiego. Realizacja projektu była możliwa dzięki datkom zebranym przez polonijne organizacje i parafie, jak również dzięki prywatnym fundatorom. Autorem pomnika był Andrzej Pityński, polski rzeźbiarz – monumentalista.

Odsłonięty 19 maja 1991 r. pomnik ma 11 metrów wysokości. Na froncie, ponad wykutym napisem: „Katyń 1940” umieszczona została urna w kształcie orła Wojska Polskiego. W urnie znajdują się prochy pomordowanych w Katyniu. Po przeciwległej stronie znajduje się płaskorzeźba z czterometrowym krzyżem przedstawiająca matkę z trojgiem dzieci na tle tłumu więźniów podążających na Syberię. Jest tam również urna z ziemią z syberyjskich mogił Polaków oraz napis „1939 Siberia”. Po prawej stronie cokołu umieszczona została płyta w brązie z fragmentem wiersza A. Woźnieńskiego o Katyniu w języku polskim i z orłem – godłem polskim. Po lewej stronie znajduje się taka sama płyta z tym tekstem w języku angielskim i orłem amerykańskim. Na szczycie cokołu znajduje się mierząca 5,5 m rzeźba przedstawiająca młodego polskiego oficera – porucznika kawalerii, zakneblowanego, związanego, przebitego od tyłu sowieckim bagnetem.

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7Następna strona
Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button