Wicepremier Piotr Gliński na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ: konsekwencje tej wojny sięgają znacznie dalej niż Ukraina czy Europa
„Ciągle staramy się zrozumieć w pełni znaczenie tej wojny, jednak już dziś wiemy, że jej konsekwencje sięgają znacznie dalej niż Ukraina czy Europa. (…) Społeczność międzynarodowa musi zaangażować się w opracowanie krótko- i długoterminowych polityk, które ograniczą skutki tej wojny i przyczynią się do odporności na globalne wstrząsy” – powiedział Piotr Gliński podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ.
Wicepremier Gliński podziękował Sekretarzowi Generalnemu ONZ Antoniemu Guttersowi za jego wizyty w Moskwie i Kijowie, podkreślając znaczenie wszelkich wysiłków, które mogą przywrócić pokój na Ukrainie.
– Każde staranie, by przywrócić pokój na Ukrainie jest znaczące. Nawet jeśli mamy do czynienia z agresorem, który okazuje bardzo mało dobrej woli i wiarygodności, co pokazał bardzo symboliczny rosyjski ostrzał Kijowa podczas pobytu Sekretarza w tym mieście – powiedział Piotr Gliński.
Wicepremier zwrócił uwagę, że Polska pomogła w podróży Guterresa, podczas której Sekretarz Generalny ONZ odwiedził Rzeszów – „kluczowy hub”, przez który przepływa pomoc dla Ukrainy.
– Zgodnie z zapewnieniem prezydenta Andrzeja Dudy, Polska nie zaprzestanie dostarczania własnej pomocy ani nie zaprzestanie wsparcia dla wszystkich instytucji ONZ zaangażowanych w pomoc Ukrainie – powiedział wicepremier Gliński.
Polski wiceprezes Rady Ministrów dodał, że z każdym dniem potrzeby i liczba potrzebujących zwiększają się i cała społeczność międzynarodowa powinna się angażować w tę pomocy. Zwrócił przy tym uwagę na sukces czwartkowej konferencji donatorów w Warszawie, która przyniosła deklaracje zwiększenia pomocy dla Ukrainy w kwocie 6,5 mld dolarów.
Wicepremier Piotr Gliński podkreślił także, że Sekretarz Generalny bardzo trafnie określił szkody spowodowane przez napaść na Ukrainę jako kryzys wielowymiarowy, który wpływa na światowe bezpieczeństwo w obszarze żywności, energii i finansów.
– Jednak nie rozwiążemy problemów żywnościowych, energetycznych i finansowych bez odniesienia się do ich bezpośrednich przyczyn. W rzeczywistości mierzymy się nie trój- ale z pięciowymiarowym kryzysem. Rozwiązanie go wymaga wielowymiarowych działań, ale przede wszystkim Rosja musi zakończyć wojnę i wycofać swoje wojska z Ukrainy. Kiedy nastanie pokój, społeczność międzynarodowa musi podjąć wysiłki na rzecz wypracowania bardziej efektywnych środków obrony wartości zawartych w Karcie Narodów Zjednoczonych – podkreślił polski wicepremier.
W siedzibie ONZ wicepremier Gliński spotkał się także z Volkerem Türkiem, zastępcą Sekretarza Generalnego ONZ ds. Polityki. Spotkanie dotyczyło wyzwań, które stawia przed współczesnym światem wojna na Ukrainie.