POZOSTAŁE

Waszyngton i Nowy Jork. Tour Piotra Glińskiego po USA

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński w Stanach Zjednoczonych

– Mamy dość bogaty program dotyczący głównie spraw ważnych dla polskiej kultury – zapowiadał wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, który w poniedziałek rozpoczął wizytę w Stanach Zjednoczonych.

Odwiedzi m.in. instytucje kultury i naukowe oraz miejsca ważne dla polskiej polityki pamięci w Waszyngtonie i Nowym Jorku oraz położonym w stanie Nowym Jorku Syracuse.

Muzeum Ofiar Komunizmu i Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie – pierwszy dzień wizyty wicepremiera Piotra Glińskiego w USA

„Za niecały miesiąc w centrum Waszyngtonu zostanie otwarte Muzeum Ofiar Komunizmu, które jest organizowane przez Fundację związaną z tym przesłaniem i wspierane przez polskie instytucje, m.in. Polską Fundację Narodową. To pierwsza instytucja tego typu, która przedstawia niebezpieczeństwa związane z historią komunizmu” – powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński po wizycie w Muzeum Ofiar Komunizmu w Waszyngtonie, które zostanie otwarte w czerwcu br. Wicepremier zwiedził również Muzeum Holocaustu, w którym wspólnie z ambasadorem RP w USA Markiem Magierowskim zapalił świeczkę w Sali Pamięci, oraz złożył wiązankę kwiatów na grobie Jana Karskiego i jego żony – Poli Nireńskiej-Karskiej na cmentarzu Mount Olivet w Waszyngtonie.

„Tutaj przede wszystkim młodzi Amerykanie będą mogli się dowiedzieć, jak destruktywny dla historii jest komunizm. Te 100 milionów ofiar komunizmu, jak się oblicza, to jest rzecz wstrząsająca. I to muzeum pokazuje całą tę martyrologię, ale także prezentuje logikę funkcjonowania systemów komunistycznych – podkreślił minister kultury i dziedzictwa narodowego.

My, Polacy, mamy swoje doświadczenia z komunizmem, i te doświadczenia, zarówno obrony przed komunizmem w 1920 r., jak i to, co się wydarzyło po 1945 r., przynależność do obozu komunistycznego, mechanizmy obrony i przystosowania, są w tym muzeum prezentowane. Prezentowany jest też okres przezwyciężania komunizmu z olbrzymią rolą „Solidarności” i św. Jana Pawła II” – zaznaczył wicepremier Gliński.

Dodał, że świadomość i wiedza o komunizmie jest bardzo potrzebna także obecnie, bo przecież obecna sytuacja, agresja, wojna Rosji na Ukrainie, jest konsekwencją komunizmu.

– To system, który wyrósł z komunizmu, w tej chwili realizuje w sposób szalenie agresywny swoje imperialne cele – wyjaśnił minister Gliński.

Muzeum Ofiar Komunizmu (Victims of Communism Museum)

Muzeum Ofiar Komunizmu w Waszyngtonie, którego otwarcie jest planowane na 8 czerwca 2022 r., powstaje z inicjatywy Fundacji Pamięci Ofiar Komunizmu. Siedziba Muzeum znajduje się w pobliżu miejsca, w którym w 2007 r. wzniesiono pomnik Bogini Wolności – replikę rzeźby ustawionej na Placu Tiananmen w Pekinie podczas protestów w 1989 r. Środki na budowę Muzeum przekazała m.in. Polska Fundacja Narodowa.

Jednym z zadań Muzeum Ofiar Komunizmu w Waszyngtonie jest jak najszersze pokazanie polskiej opowieści dotyczącej komunizmu i jego ofiar, poczynając od oporu stawianego komunizmowi, zademonstrowanie walki z bolszewicką Rosją w 1920 r., ukazanie antykomunistycznego podziemia, do powstania NSZZ „Solidarność”. Muzeum przedstawi także polskie przywództwo wśród krajów dawniej podbitych i rządzonych przez komunistów.

1 2 3 4 5 6 7Następna strona
Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button