ŚWIAT

Waszyngton. Biały Dom. Spotkanie Wołodymyra Zełenskiego i Joe Bidena

Ukraina nie poddaje się!

W ramach swojej roboczej wizyty w Stanach Zjednoczonych prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski rozpoczął spotkanie z prezydentem Stanów Zjednoczonych Joe Bidenem.

Przywódcy omówili kwestię samoobrony Ukrainy przed rosyjską agresją, w tym plany na nadchodzący rok. Prezydent Biden ogłosił nowy pakiet pomocy w zakresie bezpieczeństwa dla Ukrainy i ponownie podkreślił pilną potrzebę natychmiastowych działań Kongresu, aby zapewnić dalsze wspieranie obronności Ukrainy. Podkreślił także rosnącą współpracę między amerykańskim i ukraińskim przemysłem obronnym, wzmocnioną w zeszłym tygodniu udaną konferencją amerykańsko-ukraińskiej bazy przemysłowej obronnej.

Zaś prezydent Węgier Viktor Orban i jego poplecznicy lobbują w USA o to, by Ukraina nie otrzymała już żadnej pomocy wojskowej. W Unii Europejskiej Orban sprzeciwia się, aby Ukraina weszła do tych struktur.

Kiedy w końcu wyrzucimy Węgry – przyjaciela Putina – z NATO i UE?!

Prezydent Zełenski poinformował prezydenta Bidena o wykorzystywaniu przez Ukrainę korytarza na Morzu Czarnym do eksportu zboża i innych produktów, łagodząc obawy dotyczące światowego bezpieczeństwa żywnościowego i przyczyniając się do zwiększenia podstawy opodatkowania Ukrainy. Prezydent Biden podkreślił, że Rosja nie przetrwa zbiorowego wsparcia dla Ukrainy ze strony koalicji ponad pięćdziesięciu krajów zebranej przez amerykańskie przywództwo w obronie porządku międzynarodowego opartego na zasadach, opartego na poszanowaniu suwerenności i integralności terytorialnej wszystkich państw.

„Jestem niezwykle szczęśliwy, że mogę być dzisiaj tutaj, w Białym Domu, aby podzielić się bardzo ważnymi przesłaniami. Dziękuję za zaproszenie. Chciałbym podziękować Ameryce i naszym partnerom za wsparcie” – powiedział Wołodymyr Zełenski przed spotkaniem z prezydentem USA w Białym Domu.

Zauważył także, że dziś jest szczególny dzień dla Ukrainy, Dzień Wojsk Lądowych, w którym służy prawie 600 000 bardzo odważnych Ukraińców i Ukraińców, którzy każdego dnia udowadniają, że potrafią zwyciężać.

„Nasze siły postępują naprzód. Udało nam się pokonać Rosję na Morzu Czarnym. Rosja ukrywa pozostałości swojej floty w odległych zatokach. Tymczasem Ukraina stworzyła korytarz eksportowy na Morzu Czarnym, który wspiera naszą gospodarkę i światowe bezpieczeństwo żywnościowe” – powiedział prezydent Ukrainy.

Głowa państwa zauważyła również, że ukraińska gospodarka rośnie o prawie 5%, dzięki czemu Ukraina stopniowo staje się mniej zależna od pomocy zagranicznej.

„Idziemy we właściwym kierunku. Chcę omówić z prezydentem Bidenem, jak przyspieszyć ten ruch. W szczególności wzmocnienie naszej obrony powietrznej i zdolność zniszczenia rosyjskiej logistyki. Nasze cele na rok 2024 są jasne – pozbawić Rosję przewagi powietrznej i zakłócić jej działania ofensywne. Myślę, że to prawda” – podkreślił Wołodymyr Zełenski.

Ponadto, według niego, wspólna produkcja broni i wykorzystanie zamrożonych rosyjskich aktywów należą do priorytetowych kwestii spotkania z prezydentem USA.

„Prezydent Biden i ja rozmawialiśmy we wrześniu o wspólnej produkcji broni – jest to dla nas bardzo ważne. Dzisiaj porozmawiamy o tym, jak to przyspieszyć. Musimy także szybciej pracować z zamrożonymi rosyjskimi aktywami – ponad 300 miliardów to zamrożone aktywa terrorystów. Powinniśmy je wykorzystać do ochrony przed rosyjskim terrorem. Dlatego chcę porozmawiać o pewnych szczegółach” – powiedziała ukraińska głowa państwa.

Podkreślił także, że nawet w czasie wojny Ukraina z sukcesem reformuje swoje instytucje na rzecz integracji z Unią Europejską.

„Ludzie muszą być pewni, że wolność jest bezpieczna i wystarczająco silna, aby zwyciężyć” – powiedział Wołodymyr Zełenski.

Ze swojej strony prezydent USA podkreślił, że przyszłość będzie zależeć od decyzji, które zostaną podjęte teraz, w nadchodzących dziesięcioleciach, szczególnie w Europie.

„Widzieliśmy, co się dzieje, gdy dyktatorzy nie są karani za śmierć i zniszczenia, które spowodowali. Idą dalej. Zagrożenie dla Ameryki, Europy i świata tylko rośnie” – stwierdził.

Biden podkreślił znaczenie podjęcia przez Kongres Stanów Zjednoczonych decyzji w sprawie finansowania Ukrainy przed udaniem się kongresmanów na przerwę świąteczną.

„Właśnie podpisałem decyzję o przeznaczeniu 200 milionów dolarów na obronę Ukrainy” – powiedział.

„Panie prezydencie, nalegam, aby Kongres postąpił właściwie. Wspierajcie Ukrainę i chrońcie wolność. Chcę podziękować za wizytę i wsparcie. I nie chcę, żebyście stracili nadzieję” – dodał Joseph Biden.

USA. Wołodymyr Zełenski i Kamala Harris (fot. president.gov.ua)

Prezydent Ukrainy spotkał się w Białym Domu z wiceprezydent USA Kamalą Harris

Zełenski spotkał się z wiceprezydentem Stanów Zjednoczonych Kamalą Harris.

Głowa stanu podziękował Stanom Zjednoczonym za zdecydowane wsparcie Ukrainy, w szczególności za wzmocnienie obrony powietrznej i pomoc w sprzęcie energetycznym w przededniu trudnego okresu zimowego, co wzmocniło stabilność naszego kraju i jego systemu energetycznego.

Wołodymyr Zełenski poinformował Kamalę Harris o ukraińskiej wizji sprawiedliwego pokoju opartego na Formule Pokoju i procesie jego realizacji.

Głowa stanu opowiedziała wiceprezydentowi USA o zapewnieniu funkcjonowania „korytarza zbożowego”, co w ogromnym stopniu przyczynia się do utrzymania światowego bezpieczeństwa żywnościowego.

Wołodymyr Zełenski poinformował także Kamalę Harris o wzroście ukraińskiej gospodarki. Podkreślił, że kluczem do powrotu Ukraińców do rodzinnych miejscowości i osiągnięcia przez kraj niezależności gospodarczej jest dodatkowa ochrona infrastruktury cywilnej i krytycznej.

USA. Wołodymyr Zełenski i Joe Biden (fot. president.gov.ua)

– Wszystko, o czym dzisiaj rozmawialiśmy, pomoże Ukrainie w 2024 roku – Wołodymyr Zełenski po spotkaniu z Bidenem w Waszyngtonie

Ukraina wraz ze Stanami Zjednoczonymi i innymi partnerami pracuje nad przekształceniem sukcesów na polu bitwy w trwały i sprawiedliwy pokój. O tym oświadczył prezydent Wołodymyr Zełenski podczas rozmowy z przedstawicielami mediów po negocjacjach z prezydentem Stanów Zjednoczonych Joe Bidenem w Waszyngtonie.

Głowa państwa ukraińskiego podziękowała amerykańskiemu przywódcy za jego zdecydowane wsparcie w ochronie życia i wolności.

„Kiedy wolność jest silna w jednym kraju, jest silna wszędzie; kiedy pali się w jednej duszy, daje korzyści innym” – zauważył.

Wołodymyr Zełenski podkreślił, że Ukraina poczyniła już znaczny postęp: nasza armia wyzwoliła 50% terytoriów zajętych przez Rosję po 24 lutego 2022 r. i zakończyła dominację rosyjskiej floty na Morzu Czarnym.

Podczas spotkania prezydenci Ukrainy i Stanów Zjednoczonych omówili dalszą współpracę, w szczególności wzmocnienie obrony powietrznej Ukrainy i zwiększenie zdolności do niszczenia rosyjskiej logistyki na ukraińskiej ziemi.

„Chcemy wygrać bitwę o niebo – zakończyć rosyjską dominację w powietrzu. Kontrolowanie niebios zwiększy nasze sukcesy na ziemi w roku 2024. Kto kontroluje niebo, ten kontroluje przebieg wojny” – powiedział Wołodymyr Zełenski.

Osobno Głowa Państwa podziękowała prezydentowi Stanów Zjednoczonych za kolejny bardzo ważny pakiet pomocy obronnej dla naszych obrońców.

Prezydent Ukrainy podziękował także Bidenowi za wsparcie ważnej inicjatywy dotyczącej współpracy w przemyśle obronnym.

„Wspólnie Ukraina i Ameryka mogą wzmocnić arsenał demokracji. Jest to niezbędne dla innych wolnych krajów i Stanów Zjednoczonych, ponieważ dotyczy waszych firm, rozwoju technologii i tworzenia miejsc pracy. I ważne jest, aby pamiętać, że dwie trzecie amerykańskiego wsparcia dla Ukrainy pozostaje i działa w Ameryce” – powiedział Wołodymyr Zełenski.

Prezydent Ukrainy poinformował rozmówcę o realizacji przez nasze państwo wszystkich zaleceń Komisji Europejskiej w celu podjęcia decyzji o rozpoczęciu negocjacji w sprawie członkostwa w UE. Chodziło także o wspólne sankcje i wysiłki polityczne mające na celu wywarcie presji na Rosję.

„Dziękuję Ameryce za nowe sankcje. A dzisiaj rozmawialiśmy o dalszej izolacji Putina, aby zapłacił za agresję. Bardzo ważne jest, abyśmy do końca bieżącego roku mogli wysłać agresorowi mocny sygnał naszej jedności. Jedność Ukrainy, Ameryki, Europy, całego wolnego świata” – podkreślił Wołodymyr Zełenski.

Zauważył, że dzisiejsze dialogi w Białym Domu i Kongresie, z przewodniczącym Izby Reprezentantów, z członkami obu partii i obu izb były bardzo produktywne.

„Wszystko, o czym dzisiaj rozmawialiśmy, pomoże nam w 2024 roku” – przekonuje Głowa Państwa.

„Nikt poza Putinem nie chce długiej wojny. Marzymy o spokojnych Świętach Bożego Narodzenia. Pracujemy nad tym, aby nasze sukcesy na polu bitwy przełożyć na pokój. I zmierzamy w tym kierunku – razem z Państwem i oczywiście dzięki Waszemu wsparciu” – podsumował prezydent Ukrainy.

Ze swojej strony Joseph Biden podkreślił, że Stany Zjednoczone w dalszym ciągu dostarczają Ukrainie broń krytyczną. Według niego nowy pakiet pomocy wojskowej za 200 milionów dolarów. będzie zawierać obronę przeciwlotniczą, artylerię i amunicję.

„Jeśli dzisiaj nie powstrzymamy Putina, wolność będzie zagrożona wszędzie. Putin pójdzie dalej, a agresor zabierze siłą wszystko, co zechce” – powiedział prezydent USA.

Zapewnił Wołodymyra Zełenskiego o pełnym wsparciu Ukrainy ze strony Stanów Zjednoczonych.

„Panie Prezydencie, nie opuścimy Ukrainy, naród amerykański nie opuści Pana. Większość Amerykanów w USA, szczególnie w Kongresie, wspiera Twój kraj. Rozumieją, podobnie jak ja, że ​​sukces Ukrainy zależy od przezwyciężenia agresji i od tego będzie zależeć bezpieczeństwo na świecie” – powiedział Joseph Biden.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button