Zakończył się konkurs, w którym mieszkańcy Warszawy wybierali nazwę dla nowych pociągów metra.
Walka była zacięta, warszawiacy oddali niemal 8 tys. głosów. Nowe składy będą nosić nazwę „Varsovia”.
Z propozycji nadesłanych przez mieszkańców Warszawy komisja w drodze głosowania wyłoniła 5 nazw. Oprócz nazw wybranych przez Komisję do głosowania przedstawiona została również nazwa zgłoszona przez dostawcę nowych składów, firmę Skoda.
Na nazwy, które zostały przedstawione do głosowana: MeWa, Morava, Siréna, Varsovia, Wavlak, Zygmunt, mieszkańcy Warszawy oddali 7698 głosów.
Zwycięska okazała się nazwa „Varsovia”, która w sumie zdobyła 2038 głosów, co daje prawie 26,5 proc. z całości.
Autorka zwycięskiej nazwy otrzymała dyplom i pakiet gadżetów od Metra Warszawskiego. Dodatkowo weźmie udział w pierwszym przejeździe nowym pociągiem.
45 nowych, sześciowagonowych pojazdów metra przyjedzie do Warszawy w ramach umowy podpisanej z czeskim producentem, firmą Skoda. To największe zamówienie taboru w historii warszawskiego metra.
Składy będą nowoczesne, komfortowe i jednoprzestrzenne. Zastąpią najstarsze pociągi rosyjskie na I linii oraz używane będą do obsługi ruchu pasażerskiego na II linii metra.
Znamy nazwy nowych stacji metra na Targówku
Zacisze, Bródno i Kondratowicza – tak będą się nazywać nowe stacje II linii metra po prawej stronie Wisły. Rada Warszawy przegłosowała je na ostatniej sesji.
Rada Warszawy przyjęła nazwy, których dotąd używano jako robocze. Były one rekomendowane przez komisję nazewnictwa, projekt wniesiono bez poprawek.
Przyjęte nazwy to Zacisze dla stacji C19 pod ul. Figara, w pobliżu skrzyżowania z ul. Codzienną, Kondratowicza dla stacji C20 przy skrzyżowaniu ulicy Malborskiej i Kondratowicza oraz Bródno dla stacji C21 przy skrzyżowaniu ulicy Kondratowicza i Rembielińskiej.
Prace na budowie tego odcinka II linii metra trwają. Nowe stacje połączą ponad cztery kilometry torowiska. Za ostatnią stacją powstaje również komora torów odstawczych, która będzie służyła do zawracania i postoju pociągów. Wybudowane będą też trzy wentylatornie. Wykonawca, konsorcjum firm Astaldi i Gulermak, na zrealizowanie inwestycji wartej 1 397 895 000 zł, ma czas do września 2021 roku.
(UMW)