WARSZAWA

Warszawa walczy ze smogiem. Zwiększone wydatki, priorytety

Warszawski plan walki ze smogiem

Trzy razy więcej pieniędzy na walkę ze smogiem, 12 tys. zł dla wszystkich warszawiaków chcących wymienić piece.

Nowe stacje pomiarowe i czujniki powietrza, intensyfikacja zazieleniania ulic oraz lepsza organizacja pracy służb miejskich. To priorytety dla Warszawy w walce ze smogiem.

– Działania o lepszą jakość powietrza dotyczą zdrowia nas wszystkich, dlatego jesteśmy zdeterminowani do walki ze smogiem. Przedstawiamy pełny, skoordynowany plan dla stolicy. Problem jest wielowątkowy. Pierwszą, najważniejszą rzeczą jest likwidacja wszystkich kopciuchów w ciągu trzech lat – powiedział Rafał Trzaskowski, prezydent stolicy.

– Wymiana pieca średnio kosztuje 12 tys. zł, dlatego do tej kwoty podniesiemy wysokość dotacji dla osób indywidualnych. Rezygnujemy z kryterium dochodowego. Każdy warszawiak może liczyć na stuprocentowy zwrot kosztów – podkreśla Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni m.st. Warszawy.

Trzykrotnie zwiększone wydatki na walkę ze smogiem

W przyszłym roku miasto przeznaczy 30 mln zł na walkę ze smogiem. W 2020 r. kwota będzie dwa razy wyższa – 60 mln zł, a w kolejnych dwóch latach – łącznie 210 mln zł.

– Zabiegam w tej chwili o wsparcie Unii Europejskiej. Będziemy wykorzystywać wszystkie możliwości, zarówno na poziomie międzynarodowym, rządowym czy wojewódzkim. Zaczynamy od zobowiązań, które mieszczą się w naszych kompetencjach. To początek – powiedział Rafał Trzaskowski, prezydent stolicy.

12 tys. zł dla wszystkich mieszkańców na wymianę pieca

To kwota, która powinna wystarczyć na pokrycie całości kosztów instalacji pieca w domu jednorodzinnym – łącznie z kosztem projektu. Z tej dotacji będzie mógł skorzystać każdy mieszkaniec, bez względu na zarobki. Warszawiak, który zdecyduje się na skorzystanie z dofinansowania, od początku do końca procesu będzie wspierany przez miasto przy formalnościach.

– Opracujemy wygodny i łatwo dostępny system dla mieszkańców. Stolica przyjmie też proaktywną rolę. Doradcy będą prowadzić mieszkańców na każdym kroku procesu pozyskiwania środków – powiedziała Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni m.st. Warszawy.

Warszawski Indeks Powietrza

W pierwszym kwartale 2019 r. miasto ogłosi przetarg na trzy nowe stacje monitorowania powietrza. Jedna będzie przy ul. Grochowskiej (Praga-Południe), druga na ul. Filtrowej (Ochota), a trzecia – w Pruszkowie. Stacje będą mierzyć jakość powietrza już od przyszłego sezonu zimowego. Projekt ten jest realizowany wspólnie gminami obszaru funkcjonalnego metropolii warszawskiej. W drugim kwartale 2019 r. ogłosimy przetarg na zakup blisko 140 czujników (98 w Warszawie i 38 na terenie aglomeracji) monitorujących podstawowe zagrożenia.

Po rozbudowie systemu, wskazania z tych czujników będą w czasie rzeczywistym pokazywane na miejskich nośnikach, w komunikacji publicznej oraz w Internecie.

– Działania zostały podjęte bardzo szybko, tak aby jeszcze w tym sezonie ulżyć warszawiakom i zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza. Jesteśmy wyczuleni na edukację. Niezwykle istotne jest informowanie i promowanie dobrych postaw wśród mieszkańców, by sami z siebie wiedzieli, że palenie śmieci czy innych złych substancji szkodzi nam wszystkim – Tomasz Żyłka, radny m.st. Warszawy.

Zielone ulice Warszawy

Przyspieszymy nasadzenia roślin wzdłuż głównych ulic – chodzi o 76 dużych arterii, w ramach programu „Zielone ulice Warszawy”. Miasto przekaże warszawskim lasom miejskim nowe tereny pod zalesienia. To będzie pierwsze powiększenie obszaru Lasów Miejskich w stolicy od kilkunastu lat. Ważna jest również komunikacja miejska. Jedna z inwestycji w tym obszarze będzie już w przyszłym roku – Miejskie Zakłady Autobusowe zamówią 130 autobusów elektrycznych.

Straż Miejska – nowe zasady pracy

W pierwszych dniach stycznia Straż Miejska zacznie używać dwóch specjalistycznych dronów, które pomogą strażnikom wykrywać przypadki zatruwania powietrza. Miasto wprowadzi nowe zasady pracy miejskich strażników – grupa strażników, która specjalizuje się w monitorowaniu jakości powietrza, zintensyfikuje swoje działania. Walka ze smogiem dla wszystkich funkcjonariuszy będzie priorytetem. Do Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa 19115 wprowadzimy możliwość zgłaszania przypadków zatruwania powietrza. Natomiast w ratuszu zostanie utworzona struktura zajmująca się tylko tematem walki ze smogiem.
(UMW)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button