WARSZAWA

Warszawa. Trzaskowski sprzeciwia się rosyjskiej prowokacji

"Nie wyrażam zgody na uroczystości czczenia rosyjskiego żołnierza!"

Nie wyrażam zgody na uroczystości czczenia rosyjskiego żołnierza, kiedy w tym samym czasie rosyjski żołnierz morduje niewinnych ludzi!

To twarde stanowisko prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego w związku z zapowiedzią uroczystości, które 9 maja zamierza zorganizować na cmentarzu wojskowym ambasada federacji rosyjskiej.

Urząd m.st. Warszawy otrzymał do wiadomości pismo z Ministerstwa Spraw Zagranicznych adresowane do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (fot. UMW)

Urząd m.st. Warszawy otrzymał do wiadomości pismo z Ministerstwa Spraw Zagranicznych adresowane do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Wynika z niego, że ambasada federacji rosyjskiej planuje na 9 maja – dzień obchodzony w Rosji jako koniec wojny II wojny światowej – uroczystość złożenia wieńców na cmentarzu-mauzoleum żołnierzy radzieckich w Warszawie. MSZ informuje, że ambasada „zwraca się z prośbą o wsparcie w organizacji uroczystości, zapewnienia porządku publicznego w tym regulowania ruchu drogowego wokół nekropolii”. „Z uwagi na kontekst polityczny brak jest uzasadnienia dla udzielania wsparcia wykraczającego poza wymagania określone obowiązującymi przepisami”.

Pismo prezydenta Warszawy przed 9 maja (fot. UMW)

– Stanowczo się temu sprzeciwiam. Żadna polska instytucja publiczna nie powinna do tej inicjatywy przyłożyć ręki. Więcej – powinno się jej zakazać. Nie ma mojej zgody na święto agresora w mieście stołecznym Warszawie – odpowiada prezydent stolicy Rafał Trzaskowski.

W piśmie adresowanym do MSZ prezydent Trzaskowski wyraża zdziwienie, że „urzędnicy ministerstwa rozważają jakąkolwiek pomoc w organizacji wydarzenia”. „W obliczu trwającej rosyjskiej agresji w Ukrainie, gdy zabijane są tysiące kobiet i dzieci, gdy docierają do nas kolejne doniesienia o rosyjskich zbrodniach, wręcz ludobójstwie, takie stanowisko ze strony jakiejkolwiek instytucji państwa polskiego jest niedopuszczalne” – przekonuje prezydent Warszawy.

Trzaskowski oczekuje deklaracji, że służby państwowe zrobią wszystko, aby nie dopuścić do tego wydarzenia, które w obecnej sytuacji uważa za prowokację. „Nie wyrażam zgody na uroczystości czczenia rosyjskiego żołnierza, kiedy w tym samym czasie rosyjski żołnierz morduje niewinnych ludzi” – stwierdza prezydent Warszawy.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button