Przeszło 70 lat temu, 5 kwietnia 1955 r. w Pałacu Kultury i Nauki rozpoczął działalność Pałac Młodzieży.
W ciągu tych lat w sekcjach sportowych i kołach zainteresowań swoje pasje rozwijało ok. 350 tys. dzieci i młodzieży. Dziś Pałac Młodzieży to największa w kraju placówka wychowania pozaszkolnego skupiającą około 4 tys. dzieciaków.
Z okazji jubileuszu został przygotowany cykl wydarzeń kulturalnych, których zwieńczeniem było przedstawienie „Pałac przyszłości” w Teatrze Wielkim. Przed spektaklem list prezydenta Rafała Trzaskowskiego odczytała jego zastępczyni Renata Kaznowska:
– Pałac Młodzieży od samego początku swojego istnienia miał jeden cel: stworzyć przestrzeń, w której młodzi ludzie mogą odkrywać swoje talenty, rozwijać pasje i zdobywać wiedzę. To miejsce, które wychowało tysiące osób związanych z kulturą, nauką, sportem i działalnością społeczną. To tutaj, pod okiem wspaniałych nauczycieli i instruktorów, rodziły się przyjaźnie, marzenia oraz pomysły na przyszłość. Każde wydarzenie, każdy koncert, występ czy wystawa były dowodem na to, że pasja i ciężka praca otwierają drzwi do przyszłości.
Nie tylko dla wzorowych uczniów
Od samego początku działalności Pałac Młodzieży uznawany był za „wzorcową placówkę wychowania pozaszkolnego w stolicy”. Zadaniem pracowników, kadry instruktorów i trenerów było rozwijanie zainteresowań naukowych, artystycznych i sportowych. Pierwotnie zakładano, że ma skupiać dzieci, które wynikami w nauce i dobrym zachowaniem w szkole zasłużą sobie na bycie jego uczestnikami. Jednak bardzo szybko okazało się, że lepiej spełnia on swoją rolę przyjmując tych, którzy marzą o rozwijaniu swoich zainteresowań w jednej z pałacowych pracowni.
Przez lata Pałac Młodzieży rozsławiał słynny zespół reprezentacyjny ZHP – „Gawęda”, pływacy z sekcji skoków do wody, pływania synchronicznego, ratownictwa i piłki wodnej; członkowie sekcji motoryzacyjnej, którzy zdobywali tytuły mistrzów Polski.
– Pałac Młodzieży to przede wszystkim społeczność – nauczyciele, pracownicy, rodzice, a przede wszystkim młodzi ludzie, którzy codziennie wypełniają tę przestrzeń energią i kreatywnością. Z dumą patrzymy na osiągnięcia pałacowych wychowanków począwszy od Wojciecha Manna, Daniela Olbrychskiego, Marka Konrada, po Jacka Czachora czy Mateusza Kusznierewicza i wielu innych, których sukcesy sięgają daleko poza Warszawę i Polskę, inspirując kolejne pokolenia w każdej dziedzinie życia. Ich droga pokazuje nam wszystkim, jak ważne jest wspieranie młodzieży i inwestowanie w edukację oraz kulturę – napisał w liście Rafał Trzaskowski.
Pałac Młodzieży dziś
Obecnie pałac skupia około 4 tys. dziewcząt i chłopców w wieku od 6 do 19 lat, 90 instruktorów – wychowawców, 70 pracowników. Instruktorzy, wychowawcy oraz rodzice to często dawni uczestnicy pałacowych zajęć. Pałac Młodzieży to również 11 pracowni: Sztuk Pięknych, Teatru i Muzyki, Tańca, Modelarstwa, Żeglarstwa i Języków Obcych, Informatyki i Nauki, Edukacji Czytelniczej, Gimnastyki Artystycznej i Akrobatyki, Sportu i Rekreacji, Pływania i Skoków do wody, Współpracy i Działań Środowiskowych, w których realizowane jest 275 grup zajęć, dodatkowo prowadzone są sekcje oraz koła zainteresowań i kluby.
W ubiegłym roku szkolnym w Pałacu Młodzieży zorganizowano zostało ponad 400 imprez edukacyjnych, w których wzięło udział około 23 tys. uczestników. W przestrzeni placówki prezentowane są również wystawy – grafiki, fotografii, malarstwa i rysunku, organizowane zawody i turnieje m.in. w kulturystyce, tenisie stołowym, szermierce, pływaniu, skokach do wody, piłce wodnej oraz liczne koncerty i przedstawienia teatralne.
Od lat uczestnicy zajęć mogą również korzystać z letniego i zimowego wypoczynku organizowanego w Ośrodku Pałacu Młodzieży w Pieczarkach koło Giżycka na Mazurach.