WARSZAWA

Warszawa świętuje prawosławną Wielkanoc. Wspólne gotowanie w Hali Gwardii

Stolica z Ukrainą

W niedzielę, 24 kwietnia rozpoczyna się prawosławna Wielkanoc.

Z tej okazji dziś w Hali Gwardii odbywa się charytatywny pokaz kulinarny „Smak Warszawy dla Ukrainy”. Do wspólnego gotowania zachęcał również wiceprezydent stolicy Michał Olszewski.

„Smak Warszawy dla Ukrainy” to okazja do tego, aby poznać tradycyjne wielkanocne potrawy kuchni polskiej i ukraińskiej. We wspólnym gotowaniu wziął udział również Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy, który wspólnie z Janem Kuroniem i Anną Archacką-Siermińską przygotował wegański żurek.

Pokaz kulinarny trwa do godz. 18:00. Cały przychód z wydarzenia zostanie przeznaczony na pomoc medyczną w Ukrainie.

Wspólne gotowanie w Hali Gwardii (fot. UMW)

Warszawa świętuje prawosławną Wielkanoc z gośćmi z Ukrainy

Jutro prawosławna Wielkanoc. Z tej okazji w miejscach pobytowych przygotowanych przez Warszawę goście z Ukrainy zasiądą do świątecznego stołu. W punktach w Serocku oraz na warszawskim Mokotowie odwiedzi ich zastępczyni prezydenta Warszawy Aldona Machnowska-Góra.

– W tym roku liczba warszawskich domów, w których obchodzi się właśnie Wielkanoc, znacznie urosła za sprawą naszych gości z Ukrainy. Dlatego wszystkim wiernym obrządków wschodnich życzę przede wszystkim spokojnych i pełnych nadziei Świąt Wielkiej Nocy – mówi prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Obecnie w miejscach pobytowych zorganizowanych przez Warszawę przebywa ponad 1600 gości z Ukrainy. Tylko w ośrodku w Serocku przebywają 324 osoby, które znalazły tu schronienie przed wojną. Zdecydowana większość z nich to kobiety i dzieci wyznania prawosławnego. Dla nich Warszawa zorganizowała tradycyjne śniadanie wielkanocne. Do wspólnego stołu zasiądzie z nimi zastępczyni prezydenta Warszawy Aldona Machnowska-Góra oraz burmistrz Serocka.

Mieszkańcy ośrodka będą mogli spróbować zarówno potraw kuchni ukraińskiej, jak i polskiej. Zostaną one przygotowane podczas charytatywnego wydarzenia „Smak Warszawy dla Ukrainy” w sobotę, 23 kwietnia 2022 r. w Hali Gwardii przez znakomitych kucharzy: Katarzynę Bosacką, Agnieszkę Kręglicką, Jana Kuronia oraz zastępcę prezydenta Warszawa Michała Olszewskiego.

Wielkanocne śniadanie prawosławne w Serocku rozpocznie się o godz. 8:30 w ośrodku dla uchodźców przy ul. Wyzwolenia 57. Spotkanie będzie otwarte dla mediów.

Z kolei w punkcie na warszawskim Służewcu w prawosławną niedzielę wielkanocną goście z Ukrainy podzielą się z mieszkańcami Mokotowa tradycyjnymi, przygotowanymi przez siebie babkami. Ciasta zostaną przygotowane z produktów przyniesionych przez mieszkańców w ramach zbiórki.

W spotkaniu zorganizowanym przez Urząd Dzielnicy Mokotów udział wezmą przedstawiciele władz Warszawy, burmistrz Mokotowa, ambasador Ukrainy oraz wolontariusze. Dzielenie się babkami drożdżowymi rozpocznie się 24 kwietnia o godz. 12:00 w punkcie pobytowym przy ul. Wołoskiej 7. Organizatorzy zapraszają mieszkańców i gości z Ukrainy w godz. od 12:00 do 15:00.
(UMW)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button