POLSKA

Warszawa podczas Marszu Niepodległości. Spalono flagi europejskie i tęczowe

11 listopada. Święto Niepodległości

11 listopada prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski złożył rano wieniec pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego w Alejach Ujazdowskich.

Potem 13 tys. biegaczy uczciło święto w Biegu Niepodległości.

Bieg Niepodległości 2023 (fot. UMW)

– Czuwamy nad bezpieczeństwem w mieście – powiedział prezydent w Stołecznym Centrum Bezpieczeństwa.

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski (fot. UMW)

Po południu, kiedy przez stolicę ruszył marsz narodowców, prezydent Trzaskowski w Stołecznym Centrum Bezpieczeństwa przekazał informację o przebiegu obchodów. Podziękował policji za zabezpieczenie marszu. Poinformował, że według miejskich szacunków bierze w nim udział 40 tys. osób.


W Warszawie zostało zarejestrowanych też kilkanaście zgromadzeń. Dla bezpieczeństwa były one od siebie oddzielone.

– Święto Niepodległości powinno nas wszystkich łączyć. Sytuacja na ulicach Warszawy jest pod kontrolą. Na marszu narodowców nadużywane są środki pirotechniczne, ale na szczęście na razie jest relatywnie spokojnie – mówił prezydent.

Co z incydentami spalenia flag Unii Europejskiej i tęczowych?

– Zwróciliśmy na to uwagę policji. Niepokoiły nas od początku środki pirotechniczne. Jeśli dochodzi do incydentów, które uznajemy za niebezpieczne albo które naruszają polskie prawo, informujemy policję, która korzysta z miejskiego monitoringu – wyjaśniał prezydent Warszawy.


Podczas Marszu Niepodległości doszło do deptania, opluwania oraz palenia flag Unii Europejskiej i tych tęczowych (środowisko LGBTQ+). „Brawo” PiS! To wszystko od lat jest za Waszą zgodą!


Miasto na bieżąco przywróciło porządek po przejściu manifestantów.


Czuwało nad tym 80 osób, w gotowości był specjalistyczny sprzęt. Do pracy przystępują na sygnał od policji, że można wejść na trasę. Mechanicznie sprzątane są też jezdnie i torowiska, by jak najszybciej możliwe było przywrócenie ruchu kołowego i tramwajowego. Równolegle ekipy sprzątające oczyszczają chodniki.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button