W dniach 7-8 maja 2025 roku Departament Wschodni MSZ zorganizował w Warszawie spotkanie robocze grupy G7+, poświęcone bieżącej ocenie i przyszłości polityki sankcyjnej wobec Federacji Rosyjskiej.
W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele 21 państw, w tym: państwa G7 oraz Australii, Danii, Estonii, Finlandii, Holandii, Korei Południowej, Litwy, Łotwy, Norwegii, Nowej Zelandii, Polski, Szwajcarii, Szwecji, Ukrainy – reprezentujący członków kierownictwa departamentów odpowiedzialnych za politykę wschodnią oraz koordynatorów ds. sankcji w resortach spraw zagranicznych. W spotkaniu wzięli także udział przedstawiciele Komisji Europejskiej i Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych.
Spotkanie otworzył min. Władysław Teofil Bartoszewski, podkreślając znaczenie jedności i konsekwencji we wdrażaniu sankcji jako narzędzia presji wobec Rosji w kontekście jej trwającej agresji przeciwko Ukrainie. W trakcie obrad uczestnicy dokonali przeglądu skuteczności dotychczasowych restrykcji oraz omówili możliwości ich dalszego rozszerzania i egzekwowania w ramach formatu G7+ oraz we współpracy z państwami partnerskimi.
Drugi dzień obrad, zorganizowany w Kolegium Europejskim w Natolinie i otwarty przez wice-rektor Ewę Ośniecką-Tamecką, wzbogacony został o komponent ekspercki. W ramach paneli dyskusyjnych głos zabrali przedstawiciele wiodących ośrodków analitycznych i akademickich z Europy i Stanów Zjednoczonych, specjalizujących się w tematyce międzynarodowych reżimów sankcyjnych oraz polityki bezpieczeństwa.
Warszawskie spotkanie stanowiło istotny element kontynuacji dialogu strategicznego w ramach formatu G7+, zapoczątkowanego jako odpowiedź demokratycznych państw na agresję Rosji wobec Ukrainy. Poprzednia edycja tego formatu odbyła się w dniach 28–30 października 2024 roku w Waszyngtonie.