WARSZAWA

Warszawa pomoże mieszkańcom Ukrainy

Stolica Polski

W związku z atakiem Rosji na Ukrainę prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zwołał posiedzenie Zespołu Zarządzania Kryzysowego m.st. Warszawy.

Jego celem była koordynacja przygotowań jednostek miejskich do udzielenia pomocy mieszkańcom Ukrainy, którzy będą szukać schronienia w stolicy Polski. Rafał Trzaskowski zaapelował również do mieszkańców Warszawy o solidarność z Ukraińcami. Dziś na budynku warszawskiego ratusza powiewa ukraińska flaga.

Wszyscy z olbrzymim niepokojem obserwujemy to, co się dzieje za naszą wschodnią granicą. Obserwujemy bezprawny atak Rosji na Ukrainę. W tej chwili jesteśmy solidarni z całym narodem ukraińskim i będziemy wspierali Ukrainę – zapewnił na spotkaniu z dziennikarzami Rafał Trzaskowski.

Przypomniał, że kilka dni temu był z wizytą w Kijowie. – Wyraziłem tam chęć pomocy stolicy Ukrainy, która jest naszym miastem partnerskim. Nasze miasta partnerskie to także Charków i Odessa. Nawiązaliśmy również kontakt z tymi miastami oferując nasze wsparcie. Jeżeli tylko taka pomoc będzie konieczna, to oczywiście jej udzielimy na miarę naszych możliwości – powiedział.

Warszawa jest przygotowana na to, że eskalacja konfliktu spowoduje napływ uchodźców szukających schronienia na terenie naszego kraju. – Na mocy przepisów obowiązujących w Polsce za tego typu sytuację kryzysową odpowiedzialny jest rząd. My natomiast jesteśmy gotowi do współpracy. Wszystkie spory polityczne muszą być w tej chwili odłożone. W tej chwili najważniejsze jest zapewnienie naszego bezpieczeństwa i konkretna pomoc Ukrainie, niezależnie od tego jak sytuacja będzie się rozwijać – podkreślił Prezydent Warszawy.

Dodał, że Warszawa wraz z miastami tworzącymi Unię Metropolii Polskich zwróciła się z pytaniami do polskiego rządu dotyczącymi rozwiązań organizacyjnych, prawnych i finansowych tego, jak będzie wyglądała pomoc uchodźcom. Jak zaznaczył, niezbędna jest rządowa strategia, na którą samorządy czekają. – Warszawa na pewno stanie na wysokości zadania, ale ważne, żeby rozmawiać o tym, jakie plany ma rząd. Słyszałem o zapowiedzi spotkania z samorządowcami, zatem czekamy na konkretne propozycje w tym zakresie.

Rafał Trzaskowski poinformował o tym, że polski rząd zwrócili się dwukrotnie do Warszawy o przygotowanie miejsc, w których będzie udzielana pomoc potrzebującym. Stolica przygotowała takie obiekty i jest gotowa na udzielanie niezbędnego wsparcia. Pomoc Warszawy będzie dotyczyć szczególnie: edukacji, zakwaterowania, dostępu do opieki medycznej, rynku pracy, wsparcia językowego i asystowania w załatwianiu podstawowych spraw urzędowych. Miasto utworzy też punkty informacyjne oraz pomocowe dla Ukrainek i Ukraińców. Już współpracuje w tym zakresie z organizacjami pozarządowymi oraz organizuje wolontariuszy, którzy wesprą te działania.

Prezydent Warszawy przekazał, że podczas posiedzenia Zespołu Zarządzania Kryzysowego m.st. Warszawy polecił służbom miasta zabezpieczenie infrastruktury krytycznej i zwiększenie obsady dyżurów oraz zobowiązał je do natychmiastowego raportowania wszystkich incydentów, w tym w zakresie cyberbezpieczeństwa. Na razie takie nie wystąpiły.

Warszawa wysyła dziś sygnał solidarności z Ukrainą – na ratuszu powiewa ukraińska flaga, a Pałac Kultury i Nauki zostanie podświetlony w żółto-niebieskich barwach. – Zwracam się także do mieszkańców Warszawy: okażmy solidarność mieszkańcom Ukrainy, którzy już są wśród nas. Dzisiaj potrzebują wiedzieć, że mają wśród nas przyjaciół. To może być dobre słowo, to może być ukraińska flaga w naszym oknie, to mogą być sygnały poparcia w mediach społecznościowych – zaapelował prezydent Warszawy.

Na budynku warszawskiego ratusza powiewa ukraińska flaga (fot. Rafał Motyl)

Słowa prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego do mieszkańców Ukrainy

„Варшава сьогодні голосно говорить: ми з вами! Ви герої, які сьогодні борються не лише за захист своєї країни, а й за безпечну та стабільну Європу. Я вірю, що весь вільний світ у цей момент випробування проявить зрілість, єдність і солідарність” – zwraca się do mieszkańców Ukrainy prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Шановні сусіди! Друзі українці!

Сьогодні ми прокинулися в абсолютно новому світі. І це пробудження  виявилося жахливим. Це дуже чітко відчувається у Варшаві – місті, яке пам’ятає трагедію Другої світової війни. Сьогодні жителі польської столиці стривожені нападом Путіна на Україну, інші теми сьогодні від ранку навіть не обговорюються.

Я знаю, що важко навіть уявити, яким трагічним має бути сьогоднішій ранок в українських містах – у столиці вашої країни Києві та в містах на сході України під обстрілом російського агресора. Нажаль ми зіткнулися з іще більш масштабною фазою жорстокої агресії, жертвою якої ваша країна була протягом 8 років, і яка є похмурим, страшним фактом.

Ми з вами. Минулого тижня я запевнив в цьому мера Києва Віталія Кличка під час візиту до столиці вашої країни. Якщо російську агресію не зупинити, багато громадян України, ймовірно, шукатимуть притулку в Польщі. Хочу вас запевнити, що Варшава зустріне вас відкрито та доброзичливо. Разом із представниками місцевої влади з інших міст Польщі ми готуємося надати конкретну допомогу. Ми допоможемо, чим тільки зможемо.

Брати українці! Знайте, що ми вас підтримуємо. Але ви також повинні знати, що ми з великим захопленням дивимося на ваших солдатів, які внаслідок російського нападу були змушені стати на захист своєї Батьківщини і ризикувати за неї життям. Польща завжди голосно підтримуватиме незалежну, сильну і мужню Україну.

Польща була першою країною, яка визнала незалежність України у 1991 році. Польща підтримала прагнення українців до незалежності під час Помаранчевої революції. І я глибоко переконаний, що вся Польща – говорю це як президент столиці моєї країни – також підтримає Україну під час Кремлівської агресії.

Варшава сьогодні голосно говорить: ми з вами! Ви герої, які сьогодні борються не лише за захист своєї країни, а й за безпечну та стабільну Європу. Я вірю, що весь вільний світ у цей момент випробування проявить зрілість, єдність і солідарність.

Мер Варшави Рафал Тшасковський

Drodzy Sąsiedzi! Ukraińscy przyjaciele!

Dziś obudziliśmy się w zupełnie nowym świecie. I było to przebudzenie straszne. Odczuwalne bardzo wyraźnie w Warszawie – mieście, które pamięta dramat II wojny światowej. Mieszkańcy stolicy Polski są dziś poruszeni napaścią Putina na Ukrainę, o niczym innym dziś od rana nie rozmawiamy.

Wiem, że trudno sobie nawet wyobrazić, jak dramatyczne musiało być dzisiejsze przebudzenie w ukraińskich miastach – w stolicy waszego kraju, Kijowie, w ostrzeliwanych przez rosyjskiego agresora miastach na wschodzie Ukrainy. Kolejna, jeszcze szerzej zakrojoną faza brutalnej agresji, której ofiarą Wasz kraj pozostaje od 8 lat, jest ponurym, przerażającym faktem, z którym musimy jako cały wolny świat się zmierzyć.

Jesteśmy z Wami. Zapewniałem o tym w ubiegłym tygodniu mera Kijowa Witalija Kliczkę podczas wizyty w stolicy Waszego kraju. Jeżeli rosyjska agresja nie zostanie powstrzymana, wielu obywateli Ukrainy będzie zapewne szukało schronienia w Polsce. Chcę Was zapewnić, że Warszawa Was przyjmie z otwartością i życzliwością. Razem z samorządowcami z innych polskich miast przygotowujemy się do udzielania konkretnej pomocy. Pomożemy, jak tylko będziemy mogli.

Bracia Ukraińcy! Wiedzcie, że macie nasze wsparcie. Ale wiedzcie też, że z wielkim podziwem patrzymy na Waszych żołnierzy, którzy wskutek rosyjskiej napaści zostali zmuszeni, by stanąć w obronie ojczyzny, narażać dla niej życie. Polska zawsze będzie głośno wspierać niepodległą, silną i niezależną Ukrainę.

Polska była pierwszym krajem, który uznał niepodległość Ukrainy w 1991 roku. Polska wspierała wolnościowe dążenia Ukraińców podczas Pomarańczowej Rewolucji. I jestem głęboko przekonany, że Polska, – mówię to jako prezydent stolicy mojego kraju – będzie wspierać też Ukrainę podczas Agresji z Kremla.

Warszawa mówi dziś głośno: jesteśmy z Wami! Jesteście bohaterami, którzy walczą dziś nie tylko w obronie swojego kraju, ale też bezpiecznej i stabilnej Europy. Ufam, że cały wolny świat w tej chwili próby wykaże się dojrzałością, jednością i solidarnością. 

Prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski
(UMW)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button