WARSZAWA

Warszawa. Nowe zasady segregacji odpadów do pięciu pojemników

Czym są odpady wielogabarytowe?

Nowe zasady segregacji odpadów obowiązują od blisko roku.

Gdy dojdzie do wymieszania surowców operatorzy zobowiązani są odebrać je jako odpady „zmieszane”. Z kolei w miejscach na „gabaryty” nie mogą być składane „elektroodpady” czy materiały budowlane. Mieszkańcy dowiedzą się o tym dzięki naklejkom.

Nowy regulamin utrzymania czystości i porządku był stopniowo wprowadzany w Warszawie od stycznia 2019 r. Teraz mieszkańcy segregują odpady do pięciu pojemników: papier, szkło, metale i tworzywa sztuczne, bio oraz zmieszane. Operatorzy odbierają również odpady zielone (liście, rozdrobnione gałęzie itp.) od marca do listopada. Odpady wielkogabarytowe wywożą co cztery tygodnie spod zabudowy wielolokalowej, a co trzy miesiące z domów jednorodzinnych i nieruchomości niezamieszkałych – właściciel nieruchomości ustala miejsce ich odbioru. Tzw. „gabaryty” można wystawić nie wcześniej, niż 24 godziny przed wyznaczonym terminem wywozu.

Warszawa wprowadziła w tym roku kolejny element informacyjny – specjalne naklejki, które operatorzy mogą umieszczać na pojemnikach, workach czy odpadach. To sygnał dla mieszkańców i administracji o zasadach poprawnej segregacji odpadów. Oznaczenia są w dwóch wersjach: informujące o zmieszaniu frakcji oraz o tym, że odpad nie jest odbierany „w systemie”.

Co oznaczają naklejki zmieniania różnych frakcji?

Jeśli operatorzy odbierający odpady zauważą, że w pojemniku znajdują się nieodpowiednie surowce np. w „metalach i tworzywach sztucznych” są kartony czy zepsuta żywność, mogą oznaczyć pojemnik lub worek specjalną naklejką informującą o zmieszaniu frakcji. Takie oznakowanie to sygnał, że operator odbierze źle posegregowane surowce w dniu odbioru odpadów „zmieszanych”.

Czym są odpady wielogabarytowe?

Zgodnie z Regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie m.st. Warszawy, przez odpady wielkogabarytowe rozumiane są m.in.: stare meble (także rozłożone na części) oraz wyroby tapicerskie (np. fotele, wersalki, pufy), materace, zabawki dużych rozmiarów.

Natomiast, do odpadów wielkogabarytowych nie zalicza się: sprzętu elektrycznego i elektronicznego (np. starych pralek, lodówek), materiałów i odpadów budowlanych, remontowych (np. gruzu), wanien, umywalek, grzejników, muszli toaletowych, ram okiennych, drzwi, niesprasowanych dużych kartonów, opon samochodowych.

Zarówno „gabaryty” jak i inne odpady komunalne, w tym odpady niebezpieczne, mieszkańcy mogą bezpłatnie oddać do punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych (PSZOK).

Co z „elektroodpadami”?

Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny można przekazać do PSZOK-ów lub oddać w czasie zbiórek, które mają miejsce w każdej dzielnicy Warszawy. Harmonogramy oraz wykaz punktów zbiórek znajdują się na stronie www.czysta.um.warszawa.pl.

Segreguj na 5!

Teraz warszawiacy mogą szybko i wygodnie sprawdzić, do którego kosza wyrzucić produkowane przez siebie odpady – służy do tego wyszukiwarka #SegregujNa5 dostępna na stronie segregujna5.um.warszawa.pl.
(UMW)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button