WARSZAWA

Warszawa gra z WOŚP. Miejskie aukcje. Bieg „Policz się z cukrzycą”

28. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

W niedzielę, 12 stycznia, 28. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, do którego jak co roku przyłącza się Warszawa.

Na internetowych aukcjach można wylicytować m.in. wycieczkę do stacji metra na Kabatach czy pakiet książek nagrodzonych przez Warszawę od prezydenta stolicy.

Prezydent Rafał Trzaskowski w tym roku osobiście przekaże wyjątkowy pakiet literacki, na który składają się publikacje laureatów 12. edycji Nagrody Literackiej m.st. Warszawy, 11. edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki oraz Nagrody Historycznej m.st. Warszawy im. Kazimierza Moczarskiego.

2019 to był rok wielkich triumfów polskiej literatury, wciąż cieszymy się z nagrody Nobla dla Olgi Tokarczuk. Warszawianki i warszawiacy są zaczytani i wiem, że cenią wartościowe książki, sam też nie wyobrażam sobie życia bez czytania. Dlatego z radością przekazuję na szczytny cel fundacji WOŚP zestaw tytułów, które w zeszłym roku zostały uhonorowane literackimi nagrodami miasta stołecznego Warszawy – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent stolicy.

Wybrane miejskie aukcje

Metro Warszawskie wystawiło wycieczkę do niedostępnej na co dzień Stacji Techniczno Postojowej na Kabatach. Będzie można nie tylko zwiedzić centrum dowodzenia całym systemem metra, ale też spróbować swoich sił za sterami symulatora pociągu metra. Tramwaje Warszawskie oferują kurs jazdy tramwajem u warszawskich motorniczych.

Można również przenieść się do lat 20-tych XX wieku i wylicytować niepowtarzalną wycieczkę ulicami Warszawy na pokładzie legendy przedwojennej komunikacji – odrestaurowanego 90-letniego autobusu Somua. Dodatkowo w dniu finału, 12 stycznia, o godz. 9.30, zapraszamy do zajezdni MZA przy ulicy Ostrobramskiej 38, gdzie kilkadziesiąt autobusów ustawi się w kształt napisu „SIEMA”.

Użytkowników Warszawskiego Transportu Publicznego z pewnością zainteresują licytacje czterech Warszawskich Kart Miejskich z okazjonalną grafiką. Jedna karta ma wgrany bilet 90-dniowy, a kolejne trzy – bilet 30-dniowy (licytacja nr 1, licytacja nr 2 i licytacja nr 3). Wszystkie są ważne w pierwszej i drugiej strefie biletowej. Zapraszamy również do licytacji Dnia z ZTM i poznania kulis pracy Warszawskiego Transportu Publicznego.

Wiceprezydent Warszawy Paweł Rabiej przygotuje dla zwycięzców licytacji kolację inspirowaną kuchnią azjatycką. Straż Miejska tradycyjnie wystawiła na licytację kursy samoobrony. Na kibiców futbolu z kolei czeka piłka z podpisami piłkarzy Legii Warszawa.

Na aukcji można również wylicytować Dzień w Schronisku „Na Paluchu” i zobaczyć, jak na co dzień wygląda opieka nad prawie 600 zwierzakami. Będzie można również zobaczyć miejsca niedostępne na co dzień dla zwiedzających.

W sobotę, 11 stycznia, w ośmiu miastach Polski już po raz 11. odbędzie się Wiosłowanie dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na ergometrach wioślarskich. Do próby ustanowienia rekordu Polski w największej liczbie osób, które w ciągu 10 godzin przepłyną na jednym ergometrze wioślarskim dystans 500 metrów, staną mieszkańcy: Bydgoszczy, Gdańska, Krakowa, Lublina, Poznania, Torunia, Szczecina i Warszawy. W stolicy wydarzenie odbędzie się w Centrum Handlowym Atrium Targówek przy ul. Głębockiej 15. O godz. 14.00 odbędzie się wyścig VIP, w którym udział weźmie m.in. Renata Kaznowska, wiceprezydent stolicy. Więcej informacji można znaleźć na stronie wydarzenia.

28. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się 12 stycznia 2020 roku. Pieniądze zbierane podczas przyszłorocznego finału zostaną przeznaczone na zakup najnowocześniejszych urządzeń do ratowania życia i zdrowia dzieci potrzebujących różnego rodzaju operacji. Organizatorzy będą się skupiać na sprzęcie niezbędnym w chirurgii ogólnej, kardiochirurgii i neurochirurgii. Będą to m.in.: lampy i stoły operacyjne, diatermie, aparaty do znieczulania, sprzęt monitorujący, urządzenia teletransmisyjne, aparaty RTG i zestawy endoskopowe. Szczegółowe informacje są dostępne na stronie: www.wosp.org.pl.

Zmiany w ruchu drogowym i komunikacji

Bieg „Policz się z cukrzycą”

W przeddzień finału, w sobotę, 11 stycznia, już po raz 14. sportowcy wystartują w biegu pod hasłem „Policz się z cukrzycą”. Start i meta będą zlokalizowane na pl. Teatralnym. Biegacze wystartują o godz. 11.45 i pobiegną ulicami: Senatorską, Miodową, Krakowskim Przedmieściem, Nowym Światem, Świętokrzyską, M. Kopernika, Foksal, Nowym Światem, Świętokrzyską, pl. Powstańców Warszawy, Szpitalną, Zgoda, Jasną, Świętokrzyską, Mazowiecką, Królewską, pl. marsz. J. Piłsudskiego, marsz. F. Focha, J. Moliera, Senatorską.

W pierwszym biegu w 2006 roku wzięło udział 1796 biegaczy – była to liczba symboliczna, ponieważ dokładnie tyle było na tamten moment w Polsce zakupionych przez Orkiestrę osobistych pomp insulinowych dla dzieci. Teraz za datki zebrane przy rejestracji na bieg kupowane są pompy insulinowe dla kobiet ciężarnych z cukrzycą. Dotychczas dzięki biegom organizowanym w latach 2014-2019 Fundacja WOŚP kupiła 72 pompy dla kobiet ciężarnych z cukrzycą!

Zakup pomp jest wsparciem jednego z całorocznych programów medycznych prowadzonych przez WOŚP – Programu Leczenia Osobistymi Pompami Insulinowymi Kobiet Ciężarnych z Cukrzycą. Natomiast hasło przewodnie biegu wspiera akcję prowadzoną przez Fundację – „Policz się z cukrzycą”, w której udział biorą czołowi polscy producenci żywności, umieszczając na opakowaniach produktów żywnościowych ważne dla diabetyków informacje.

W tym roku zmianie ulegnie data, miejsce startu oraz trasa warszawskiego biegu. Nie wyruszy on bowiem z Placu Defilad, a z Placu Teatralnego, gdzie zaledwie dzień później funkcjonowało będzie Studio 28. Finału WOŚP. Start biegu jest planowany na 11:45, jego dystans to tradycyjnie 5 km, a minimalny datek na wsparcie celu to 40 zł. W warszawskim biegu wystartuje 5 000 osób.

Poza wydarzeniem w Warszawie w Polsce wystartuje ponad 150 biegów. WOŚP będą także wspierać biegacze w Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Islandii, Norwegii i Wielkiej Brytanii.

Tegoroczną nowością jest Wirtualny Bieg „Policz się z cukrzycą”, który dedykowany jest osobom chcącym wesprzeć szczytny cel, ale niemogącym wziąć udziału w żadnym z wydarzeń. O miejscu, dacie i czasie startu decyduje sam uczestnik, jedynym warunkiem, jaki musi zostać spełniony, jest pokonanie 5 km w dowolnej formie (bieg, marsz, pływanie, jazda na rowerze, wózku inwalidzkim, czy hulajnodze) i zarejestrowanie tego przy użyciu urządzenia GPS, aplikacji mobilnej do monitorowania aktywności sportowych bądź zegarka z GPS itp. Po pozytywnej weryfikacji ukończenia dystansu uczestnik wirtualnego biegu również otrzyma pamiątkowy medal. Rejestracja na bieg również przebiega na platformie Slotmarket.

Ulice na trasie biegu będą wyłączone z ruchu w godz. 11.00-14.00.

Ulica Tamka będzie wyłączona z ruchu już od skrzyżowania z ulicami Topiel i L. Kruczkowskiego. Wjazd na skarpę warszawską będzie możliwy tylko dla okolicznych mieszkańców. Utrzymany będzie wyjazd z ulic Ordynackiej i E. Konopczyńskiego na ul. M. Kopernika i dalej do ul. Tamka. Z kolei ul. Świętokrzyska, wraz z pasem rowerowym, będzie zamknięta od skrzyżowania z ul. Marszałkowską. Utrzymany będzie jednak wyjazd z ul. Jasnej (od pl. J. Dąbrowskiego) w prawo do Marszałkowskiej. Będzie można także pojechać z ul. Królewskiej przez pl. S. Małachowskiego do Kredytowej. W godz. 10.00-14.00 na ulicach M. Kopernika, Foksal, Świętokrzyskiej, Szpitalnej, Jasnej, Mazowieckiej i marsz. F. Focha będzie obowiązywał zakaz parkowania wraz z tabliczką informującą o możliwości wywiezienia pojazdu na koszt właściciela.

W godz. 11.00-13.30 autobusy linii: 102, 105, 107, 111, 116, 180, 222, 503, 518 pojadą objazdem przez Al. Jerozolimskie i ul. Marszałkowską. Linie 128 (w kierunku pl. marsz. J. Piłsudskiego) oraz 178 będą kursowały ulicą Marszałkowską do pl. Bankowego. Autobusy linii 128 w kierunku Szczęśliwic zostaną skierowane ulicami Bielańską, Wierzbową, pl. marsz. J. Piłsudskiego, Królewską do ul. Marszałkowskiej. Autobusy linii 175 w kierunku pl. marsz. J. Piłsudskiego pojadą Marszałkowską, Senatorską i Wierzbową, natomiast w drodze powrotnej – Wierzbową, Królewską i Marszałkowską.

Finał na pl. Bankowym

Również organizacja finału WOŚP wiąże się z wprowadzeniem zmian w ruchu drogowym i kursowaniu komunikacji miejskiej. Już obowiązują zmiany w parkowaniu, a od 10 do 13 stycznia zamknięte dla ruchu będą wloty ulic Elektoralnej i Przechodniej na pl. Bankowy. Ponadto w dniu finału, czyli 12 stycznia w godz. 10.00-24.00, zamknięty będzie pl. Bankowy i ul. Marszałkowska na odcinku od al. „Solidarności” do ul. Królewskiej (możliwy wyjazd z pl. Żelaznej Bramy w kierunku ul. Królewskiej).

Od sobotniego poranka, 11 stycznia, do niedzieli, 12 stycznia do godz. 10.00, swoje trasy zmienią autobusy linii 111 i 222, które w kierunku przystanków Esperanto i Bielańska pojadą ulicami Królewską i Marszałkowską (w przeciwnym kierunku autobusy linii 222 będą kursowały na trasie Wierzbowa – pl. marsz. J. Piłsudskiego – Królewska). W niedzielę od godz. 10.00 (do ok. godz. 1.00 w poniedziałek) autobusy linii 107 i 111 (w kierunku Kierbedzia i Gocławia) będą kursować al. „Solidarności” i Bielańską, natomiast w kierunku Esperanto pojadą ulicami Senatorska, Miodową, Kapucyńską i al. „Solidarności”. Autobusy linii 222 pojadą ul. Królewską na pl. Grzybowski, natomiast 520 – al. Jana Pawła II.

W przypadku konieczności wyłączenia ruchu tramwajowego w ul. Marszałkowskiej, tramwaje linii 4, 15, 18 i 35 mogą zostać skierowane na trasy objazdowe prowadzące al. Niepodległości i ul. T. Chałubińskiego i al. Jana Pawła II. W godz. 15.00-22.00 uruchomiona zostanie specjalna linia tramwajowa 71 kursująca na trasie: Annopol – Rembielińska – Matki Teresy z Kalkuty – św. J. Odrowąża – 11 Listopada – Targowa – al. „Solidarności” – Wolska – Cm. Wolski.

W związku z finałem WOŚP, który odbędzie się w tym roku na placu Bankowym również wprowadzone zostaną zmiany w ruchu i objazdy dla komunikacji miejskiej.

28. Finał WOŚP – zmiany w parkowaniu i ruchu

W centrum stolicy pojawią się tymczasowe zmiany w parkowaniu i ruchu.

W przeddzień Finału WOŚP, 11 stycznia, już po raz 14. ochotnicy pobiegną ulicami Warszawy. Na uczestników biegu „Policz się z cukrzycą” czeka nowa trasa, wytyczona m.in. Krakowskim Przedmieściem, ul. Świętokrzyską, pl. Powstańców Warszawy, ul. Jasną, Mazowiecką i pl. marsz. J. Piłsudskiego. Start i meta 5-kilometrowego biegu będą zlokalizowane na pl. Teatralnym.

Ważne informacje dot. parkowania:

Od 2 do 16 stycznia zamknięty jest parking na pl. Teatralnym. Od 5 do 16 stycznia niedostępne będą także miejsca parkingowe na pl. Bankowym. Równocześnie wyłączona z ruchu zostanie jezdnia łącząca plac z ul. Elektoralną oraz jezdnia po południowej stronie placu (pomiędzy ul. Marszałkowską a Elektoralną) – nie będzie można skręcić z ul. Marszałkowskiej lub pl. Bankowego w ul. Elektoralną lub wyjechać z ul. Przechodniej na ul. Marszałkowską. Natomiast od niedzieli, 5 stycznia przywrócone zostanie połączenie ulic Przechodniej i Elektoralnej.

Od 8 stycznia wyłączone z parkowania będą miejsca wzdłuż głównego budynku Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego przy pl. Bankowym 3/5.

W dniu Finału WOŚP, 12 stycznia, w godz. 10.00 – 24.00, zamknięty będzie pl. Bankowy i ul. Marszałkowska na odcinku od al. „Solidarności” do ul. Królewskiej (możliwy wyjazd z pl. Żelaznej Bramy w kierunku ul. Królewskiej).
(UMW)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button