WARSZAWA

Warszawa. Fala wezbraniowa na Wiśle. Zostaną uruchomione syreny alarmowe

Służby miejskie i mundurowe w pogotowiu

Przejście fali wezbraniowej na Wiśle warszawskiej prognozowane jest we wtorek, 28 maja, w godz. 6-18.

Już dziś, 27 maja, zostaną zamknięte bulwary.

Zamknięte bulwary, plaże zabezpieczone

Obecny poziomu Wisły to 4,30 m. Do jutra, 28 maja, ta wartość osiągnie stan ostrzegawczy, czyli 6 m. Rzeka oraz jej brzegi są na bieżąco monitorowane przez służby miejskie i mundurowe. Podczas dzisiejszego miejskiego Zespołu Zarzadzania Kryzysowego Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy, zdecydował o prewencyjnym zamknięciu wejścia na bulwary w poniedziałek, 27 maja, od godz. 20.00. Na bulwarach będą wyłączone fontanny, część zasilania elektrycznego oraz stacje rowerowe Veturilo zlokalizowane nad Wisłą.

Zamknięte zostały już śluzy wałowe, a także wrota Portu Czerniakowskiego. Wcześniej specjaliści sprawdzili, czy wszystkie systemy przeciwpowodziowe, w tym przepompownie działają sprawnie. Z plaż zostały wywiezione kosze i przenośne toalety, zabrano ruchome elementy, m.in. ruszty palenisk i nadwodne budki. Zdemontowany został także pomost przy moście Poniatowskiego. W portach bosmani całodobowo nadzorują zacumowane łodzie, żaglówki i inne jednostki.

Właściciele nadwiślańskich klubokawiarni otrzymali od miasta informację o fali wezbraniowej z prośbą o dokładne zabezpieczenie lokali i zamknięcie kanalizacji, opróżnienie pojemników na śmieci, a także zabranie krzeseł i stolików. Kozy i owce pasące się na wyspie przy moście Gdańskim ewakuowano na obrzeża miasta.

Służby miejskie i mundurowe w pogotowiu

Miasto ma zabezpieczone 260 tys. worków oraz piasek, gdyby zaistniała potrzeba wzmocnienia wałów, które na bieżąco są monitorowe przez straże pożarną i miejską oraz policję.

Ze względów bezpieczeństwa obowiązuje zakaz wchodzenia na teren międzywala. Podczas największego wezbrania wody nie będzie można też przebywać na działkach ogrodniczych na Mokotowie. Służby ponadnormatywne zostaną skierowane do zapewnienia bezpieczeństwa na mostach, na których gromadzącą się ludzie obserwujący rzekę.

Syreny rozbrzmią w ramach ćwiczeń

We wtorek, 28 maja, na terenie całej Warszawy zostaną uruchomione syreny alarmowe. Sygnały treningowe będą rozbrzmiewały przez trzy minuty w ramach ogólnokrajowych ćwiczeń Renegade/Sarex-19.

Uruchomienie syren alarmowych i nadanie treningowego ogłoszenia alarmu dotyczącego zagrożenia z powietrza nastąpi w godz. 8.00-18.00. Wówczas w Warszawie będzie słyszalny modulowany sygnał akustyczny trwający trzy minuty. Odwołanie alarmu nastąpi poprzez nadanie treningowego sygnału ciągłego, także przez trzy minuty. Próba syren ma na celu sprawdzenie systemu ostrzegania i alarmowania ludności.

Ćwiczenia Renegade/Sarex-19 organizuje Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych.
(UMW)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button