WARSZAWA

Warszawa chce odzyskać nieruchomości bezprawnie zajmowane przez Rosję

Skarb Państwa

Warszawa chce odzyskać nieruchomości bezprawnie zajmowane przez Federację Rosyjską na terenie stolicy.

W ubiegłym tygodniu miasto złożyło wniosek do komornika sądowego o wszczęcie postępowania egzekucyjnego w sprawie budynku przy ul. Sobieskiego. Stolica będzie domagać się też zwrotu kolejnych nieruchomości.

Nieruchomość przy ul. Sobieskiego 100 zajmowana jest przez Federację Rosyjską od ponad 40 lat na mocy międzyrządowych porozumień, które zakładały wykorzystanie obiektu na cele dyplomatyczne. Budynek od dawna nie pełni jednak takiej funkcji, a polskie władze dysponują prawomocnym wyrokiem z 2016 r. nakazującym oddanie bezprawnie zajmowanej nieruchomości oraz spłatę ponad 7 mln zł należności wraz z odsetkami.

Na przestrzeni lat przedstawiciele Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Urzędu Warszawy podejmowali szereg prób wzajemnego uregulowania stanu prawnego nieruchomości na rzecz Federacji Rosyjskiej w Polsce i odpowiednio w Rosji na rzecz Polski. Złożony w ubiegłym tygodniu wniosek egzekucyjny kończy długoletnie starania podejmowane przez prezydenta stolicy o dobrowolne wydanie nieruchomości przy ul. Sobieskiego.

– Decyzja o podjęciu działań wobec nieruchomości przy ul. Sobieskiego ma bezpośredni związek z napaścią Rosji na Ukrainę. Nie zgadzamy się z tym bestialskim aktem agresji. Czas skończyć z pobłażliwym traktowaniem Federacji Rosyjskiej, także w zakresie bezprawnie zajmowanych budynków – powiedział prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski.

W budynku przy ul. Sobieskiego znajduje się ponad 100 lokali mieszkalnych. Po ich odzyskaniu stolica zamierza przeznaczyć je dla rodzin z małymi dziećmi, które straciły swoje domy wskutek agresji Rosji w Ukrainie.

Komunikat MSZ dot. wystąpienia do właściwych organów o wszczęcie postępowań egzekucyjnych w sprawie nieruchomości znajdujących się w bezprawnym posiadaniu Federacji Rosyjskiej

Ministerstwo Spraw Zagranicznych informuje, że MSZ wystąpiło do właściwych organów administracji publicznej rekomendując wszczęcie postępowań egzekucyjnych w sprawie dwóch nieruchomości niewykorzystywanych na cele dyplomatyczno-konsularne i znajdujących się w bezprawnym posiadaniu Federacji Rosyjskiej, tj. nieruchomości położonych przy ul. Sobieskiego 100 oraz przy ul. Kieleckiej 45 w Warszawie. W stosunku do obu tych nieruchomości zapadły prawomocne orzeczenia sądów polskich nakazujące ich wydanie prawowitemu właścicielowi – Skarbowi Państwa. Ponadto MSZ zarekomendowało wykorzystanie wszelkich przysługujących środków procesowych, aby postępowania sądowe w innych sprawach dotyczących nieruchomości toczyły się maksymalnie szybko.

Wystąpienie MSZ zostało wystosowane z powodu rażącego dysparytetu w liczbie posiadanych nieruchomości w relacjach polsko-rosyjskich oraz w braku perspektyw na znalezienie rozwiązania tej kwestii w przewidywalnej przyszłości.

Stolica pomaga uchodźcom

„Arena Ursynów. Stworzyliśmy kolejne czasowe miejsce pobytu dla uchodźców z Ukrainy. To tutaj, po wyczerpującej podróży, mogą bezpiecznie spędzić noc, odpocząć, zjeść coś ciepłego, skorzystać z pomocy medycznej. Mamy też na miejscu mały kącik zabaw dla dzieci.
To miejsce czasowego pobytu – uchodźcy trafiają tu na jedną, dwie noce, a następnie kierujemy ich dalej dzięki przygotowanemu przez nas systemowi. Niektórzy jadą w dalszą trasę do innego miasta, niektórzy do burs, hoteli czy mieszkań – również tych, które zgłaszacie nam Wy – mieszkańcy!
Dziękujemy wszystkim za zaangażowanym w ten proces! Za solidarność, bezwarunkowe wsparcie, chęć pomocy – za dobre serca. Sytuacja jest niezwykle trudna, ale Warszawa zdaje egzamin i staje na wysokości zadania. Trzymajmy się razem, działamy!”

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button