WARSZAWA

Warszawa. Bezpieczniej na Bulwarach Wiślanych. Mniej mandatów – podsumowanie

Stołeczne Bulwary Wiślane

Jest bezpieczniej. Od dwóch sezonów Straż Miejska z Warszawy prowadzi działania prewencyjne na Bulwarach Wiślanych.

Wzrosła liczba patroli monitorujących nadwiślański deptak, spadła liczba odnotowanych wykroczeń.

Od dwóch sezonów Straż Miejska prowadzi prewencyjną obserwację Bulwarów Wiślanych. Widać efekty. Liczba odnotowanych wykroczeń spadła w tym roku pięciokrotnie.

Do realizacji kontroli Bulwarów i ich okolic w weekendowe wieczory, kiedy to nad Wisłą jest najwięcej bawiących się warszawiaków, skierowano w zakończonym dopiero co sezonie 334 patrole. W tym roku działania poszerzono też o obserwację dzienną – w każdy weekend porządku nad Wisłą strzegło średnio 30 funkcjonariuszy.

Wzmocniono monitoring wizyjny Bulwarów. W tej chwili deptak obserwowany jest w jakości HD z 24 kamer. Pięć z nich to kamery obrotowe, dzięki którym można obserwować także przeciwległy brzeg rzeki (w tym plażę Poniatówka).

A jak wpłynęło to na bezpieczeństwo? Od początku wiosny do 11 listopada 2019 r. strażnicy nałożyli na Bulwarach 258 mandatów, wydali 169 pouczeń oraz ujęli 6 dorosłych osób podejrzanych o popełnienie przestępstw. W poprzednim sezonie mandatów było 417, pouczeń 388, a ujętych dorosłych 12. W sezonie 2019 strażnicy podjęli z Bulwarów 42 osoby nietrzeźwe. Rok wcześniej było ich 67.
Oczekiwany efekt przyniosła kontrola ruchu pieszych. W 2018 strażnicy nałożyli aż 110 mandatów za przechodzenie przez jezdnię w miejscu niedozwolonym. W zakończonym właśnie sezonie było ich 10.

Wzrosła za to liczba wykroczeń popełnianych przez kierowców. 44 razy strażnicy karali mandatem za niestosowanie się do zakazu ruchu w obu kierunkach (B-1), podczas gdy rok wcześniej sprawcom takiego wykroczenia wydano jedynie 7 pouczeń.
Zdecydowanie więcej kar nałożono też za handel w miejscu niedozwolonym lub bez wpisu do ewidencji działalności gospodarczej (wzrost z 2 do 51 mandatów).

Straż miejska kończy sezonową akcję wzmożonych patroli weekendowych, jednak obserwacja okolic Wisły jest prowadzona przez cały rok. Strażnicy dyżurują m.in. w nadwiślańskim posterunku usytuowanym przy ul. Wioślarskiej. Przez całą dobę nabrzeża Wisły objęte są też monitoringiem wizyjnym.

Po tym, jak w 2017 roku do użytku oddano odnowione Bulwary Wiślane, a w 2018 Rada Miasta zezwoliła na spożywanie tam alkoholu, mieszkańcy prosili o intensyfikacje działań, mających na celu zapewnienie w okolicy porządku i bezpieczeństwa. Wzmocniona obserwacja najchętniej odwiedzanych okolic Wisły jest odpowiedzią na oczekiwania warszawiaków.
(SM)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button