POLSKA

Warsaw Security Forum. Błaszczak: Moskwa ma ambicje imperialne

Warszawa

4 października br. w Warszawie szef MON otworzył panel ekspercki poświęcony obronności podczas tegorocznej edycji Warsaw Security Forum – dwudniowej konferencji organizowanej przez Fundację Kazimierza Pułaskiego.

– 24 lutego stał się dla nas wszystkich przypomnieniem, że koszmary pełnoskalowej wojny w Europie nie należą wyłącznie do przeszłości. Agresja na Ukrainę udowodniła moskiewskie ambicje imperialne – powiedział wicepremier Mariusz Błaszczak podczas Warsaw Security Forum.

Wicepremier otwierając konferencję zwrócił uwagę, że ostatnie miesiące w sposób zasadniczy zmieniły europejskie bezpieczeństwo.

– 24 lutego stał się dla nas wszystkich przypomnieniem, że koszmary pełnoskalowej wojny w Europie nie należą wyłącznie do przeszłości. Nie ma żadnych wątpliwości, że prowadzi to do wielu pytań dotyczących tego, jak wzmocnić nasze wspólne bezpieczeństwo – mówił.

Szef MON wyraził nadzieję, że efekty warszawskiej konferencji będą stanowiły dobrą podstawę do tego, żeby w sposób skuteczny móc stawić czoła agresji rosyjskiej.

– W wyniku brutalnej inwazji Rosji przeciwko Ukrainie mamy do czynienia z kryzysem bezpieczeństwa. Mieliśmy nadzieję, że nigdy więcej nie będziemy w sytuacji konfliktu zbrojnego w Europie. Agresja Rosji udowodniła ambicje imperialne, które całkowicie nie szanują europejskiej architektury bezpieczeństwa. Podobnie, jak nie ma żadnego znaczenia świat oparty na zasadach – mówił.

Wicepremier zwracał również uwagę, że ramię w ramię z Rosją agresję na Ukrainę wspiera reżim białoruski. Dlatego na Białoruś powinna być wywierana taka sama presja, jak na Rosję. Szef MON podkreślił, że żadne państwo nie jest w stanie samodzielnie stawiać czoła całemu spektrum zagrożeń oraz wyzwań jakie dziś pojawiają się w obszarze bezpieczeństwa. Jak wskazał, dlatego właśnie cała społeczność euroatlantycka może przeciwstawić się rosyjskim staraniom, które mają na celu zburzenie panującego ładu.

Warsaw Security Forum to miejsce wymiany doświadczeń i debaty na temat bieżących problemów w sferze bezpieczeństwa z udziałem światowych ekspertów. Tegoroczne spotkanie to 9. edycja Forum organizowanego przez Fundację im. Kazimierza Pułaskiego.

– Niezmiernie ważne jest, by Ukraina miała możliwość wypchnięcia Rosjan poza zajęte terytoria. Musimy zmaksymalizować presję na Rosję, by ograniczyć jej zdolności do podejmowania działań – zaznaczył wicepremier.

Szef MON wyraził zadowolenie z decyzji podjętych na czerwcowym szczycie NATO w Madrycie, m.in. o wzmocnieniu grup bojowych na wschodniej flance NATO do poziomu brygad.

– Decyzje szczytu pokazują, że sojusznicy widzą potrzebę długotrwałej adaptacji Sojuszu, a także zwiększonej obecności na wschodniej flance NATO – mówił.

Warsaw Security Forum. Mariusz Błaszczak (fot. KPRM)

– Adaptacja ta powinna przetransformować gwarancje NATO z obecności wysuniętej (…) w kierunku obrony wysuniętej. Chodzi o to, by bronić absolutnie każdego cala terytorium NATO. Nie ma żadnej alternatywy dla takiego podejścia, nie możemy pozwolić sobie na ryzyko przejęcia tych terytoriów, które potencjalnie mogłyby być atakowane i okupowane przez Rosję – podkreślił.

Forum to także platforma do dyskusji na temat zagrożeń dot. bezpieczeństwa, w tym szczególnie wyzwania związane z trwającą wojną na Ukrainie i odpornością wobec zagrożeń cybernetycznych, jak również obszary dotyczące funkcjonowania i rozwoju NATO. Tematyką debat będą również aspekty bezpieczeństwa energetycznego i klimatu.

Wicepremier wskazywał również, że do momentu dopóki Rosja nie będzie gotowa, by zaakceptować rozwiązanie polityczne tego konfliktu, gwarantując długotrwałe bezpieczeństwo Ukrainy, będzie istniała potrzeba tego, by zapewnić szerokie i kompleksowe wsparcie dla Ukrainy.

– Musimy pamiętać o tym, że płacą oni najwyższą cenę walcząc o ich wolność i naszą. To, co Kijów może osiągnąć przy stole negocjacyjnym, jest bardzo blisko związane z sytuacją na polu walki – mówił wicepremier.

– Trzeba kontynuować wsparcie wojskowe, humanitarne i finansowe dla Ukrainy, będzie ono potrzebne także po wojnie. Ukraina musi wygrać tę wojnę.

Szef MON dodał także, że integracja Ukrainy ze wspólnotą europejską i euroatlantycką będzie najlepszą inwestycją dla stabilności i powodzenia nas wszystkich.

– Potrzebna jest synergia wysiłków po obu stronach Atlantyku.

Jak zaznaczył wicepremier – nowa rzeczywistość bezpieczeństwa w Europie – wymaga inwestycji w obronę terytorium. Stąd m. in. wicepremier wskazał polskie inwestycje w rozbudowę liczebną sił zbrojnych i uzbrojenie. Podkreślił, że zwiększają one bezpieczeństwo regionu i NATO. Zwrócił uwagę na ustawę o obronie ojczyzny, która m.in. zwiększyła udział wydatków obronnych w PKB.

Premier Mateusz Morawiecki wziął udział w Warsaw Security Forum

Konferencja Warsaw Security Forum zgromadziła osoby i instytucje związane z kwestami polityki i obronności. Szef polskiego rządu wziął udział w panelu dyskusyjnym pod tytułem „Europe at War: Discussing Central and Eastern European Support for Ukraine”. Premier podkreślił potrzebę silnego i zdecydowanego działania w sprawie Ukrainy wspólnie ze Wspólnotą Transatlantycką i USA. Ponadto szef polskiego rządu spotkał się z Ingridą Šimonytė, premier Litwy i Swiatłaną Cichanouską, liderką białoruskiej opozycji.

Premier Polski i pierwsza dama Ukrainy Ołena Zełenska podczas Warsaw Security Forum (fot. KPRM)

Walka z rosyjskimi zagrożeniami

Premier podkreślił, że Rosja stanowi zagrożenie nie tylko na polu wojskowym. Wskazał chociażby na zagrożenia płynące z propagandy, manipulowania energią czy dyplomacją.

– Musimy nauczyć się tego, w jaki sposób walczyć ze wszystkimi tymi rosyjskimi zagrożeniami, nie tylko na polu walki, poprzez dostarczanie broni do Ukrainy – czyli dokładnie to, co robimy przez ostatnie parę miesięcy – zaznaczył szef polskiego rządu.

Ważnym elementem wsparcia, o które Polska także zabiega, jest bezpośrednie wsparcie finansowe Ukrainy.

Wspólna odpowiedź na działania Rosji

– Rosja odtworzyła najgorsze demony XX wieku – kolonializm, imperializm, nacjonalizm. Wszystkie demony, które myśleliśmy, że należą do ciemnej przeszłości. Ale wróciły na powierzchnię – podsumował premier.

Dlatego musimy działać szybko i w sposób zdecydowany. Musimy być krok przed tym wszystkim, co tworzy Putin. Odpowiedź na zagrożenia ze strony Rosji powinna być szybka i wspólna – ze strony Wspólnoty Transatlantyckiej. To jest przepis na nasz sukces.

Spotkanie z szefową litewskiego rządu i liderką demokratycznej Białorusi

Przy okazji Warsaw Security Forum, szef polskiego rządu spotkał się z premier Litwy Ingridą Šimonytė. Rozmowy dotyczyły sytuacji bezpieczeństwa w regionie, dalszego wsparcia Ukrainy oraz kwestii związanych z polską mniejszością narodową na Litwie.

Premier przedstawił nadzieje polskiego rządu na jak najszybsze uregulowanie zobowiązań litewskich w zakresie praw polskiej mniejszości narodowej. Spotkanie dwustronne było również potwierdzeniem szczególnej roli Polski i Litwy w działaniach wspierających Ukrainę, jak i wspólnego mobilizowania wsparcia ze strony Zachodu dla tego kraju.

Szef polskiego rządu rozmawiał także z liderką białoruskiej opozycji, Swiatłaną Cichanouską. To kolejne spotkanie na przestrzeni ostatnich miesięcy, które dotyczyło m.in. sytuacji w naszym regionie.

Warsaw Security Forum – obronność globalna i regionalna

Dyskusje podczas tegorocznych spotkań panelistów skupiają się na kluczowych wyzwaniach stojących przed Sojuszem Północnoatlantyckim, Unią Europejską i krajami partnerskimi, ze szczególnym uwzględnieniem tematyki bezpieczeństwa Europy Środkowej i Wschodniej.

Na Forum położono nacisk na kwestie bezpieczeństwa ekonomicznego, energetycznego i cybernetycznego – szczególnie ważnych w dobie zagrożeń związanych z rosyjską agresją na Ukrainę.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button